Czy wiesz jak przygotować preparaty roślinne?
REKLAMA
REKLAMA
Gnojówka roślinna - w naczyniu drewnianym, kamionkowym lub plastikowym (nie metalowym) zalej 1 kg ziela 10 l zimnej wody (najlepiej deszczowej). Przemieszaj raz dziennie - fermentacja powinna odbywać się w warunkach tlenowych. Naczynie przykryj (mogą topić się owady) np. siatką, aby umożliwić swobodny dostęp tlenu do fermentującej gnojówki. Nieprzyjemny zapach wydzielający się z naczynia możesz osłabić przez dodanie mielonych skał (mączka bazaltowa, dolomitowa). W zależności od temperatury fermentacja trwa 2-4 tygodnie. Nadaje się do użycia, kiedy przestaje się pienić i jest klarowna.
REKLAMA
REKLAMA
Napar - świeże lub suszone rośliny zalej wrzącą wodą i pozostaw pod przykryciem do ostygnięcia. Możesz go wykonać z łusek cebuli, świeżych kwiatów i liści krwawnika, ząbków czosnku, świeżych liści chrzanu, rabarbaru i pomidora, świeżych lub suszonych kwitnących pędów piołunu. Odcedzony napar wykorzystaj w ciągu tego samego dnia.
Wywar (odwar) - świeże lub suszone rośliny zalej zimną wodą na 12 do 24 godzin. Gotuj na słabym ogniu przez 30 minut, pozostaw do wystygnięcia pod przykryciem. Gorący wywar zamknięty szczelnie w słoiku, zachowuje swoje właściwości przez okres 3-4 miesięcy, bez zamknięcia można go przechowywać do 1 tygodnia.
Wyciąg (nastój) - świeże lub suszone rośliny zalej zimną wodą i pozostaw zależnie od temperatury na 12 do 24 godzin. Przecedź i najlepiej zużyj tego samego dnia. Można ją przetrzymywać najwyżej jeden dzień, gdyż po tym czasie następuje fermentacja materiału roślinnego i zmieniają się jego właściwości. Starszy wyciąg można zostawić do przefermentowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.