Nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny
REKLAMA
REKLAMA
Sejmowe komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego poparły w czwartek (red. 6 lipca 2023 r.) doprecyzowujące poprawki Senatu do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; nie przychyliły się natomiast m.in. do wydłużenia terminu na przygotowanie przez gminy planów ogólnych.
REKLAMA
Plan ogólny nowym narzędziem planistycznym
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny, który ma być obligatoryjnie uchwalany dla całej gminy jako akt prawa miejscowego. Gminy będą miały na to czas do 1 stycznia 2026 r.
Senat zgłosił prawie 40 poprawek do nowelizacji. W czwartek rozpatrzyły je połączone sejmowe komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego.
Plan ogólny: nowe obowiązki dla gmin
Komisje zarekomendowały przyjęcie senackich poprawek doprecyzowujących. Negatywnie oceniły poprawki merytoryczne, w tym wydłużenie terminu na przygotowanie przez gminy planów ogólnych o 3 lata.
Posłowie nie poparli też zapisów, które dają samorządom możliwość decydowania o lokalizacji ferm przemysłowych na ich terenie oraz zapisów uzależniających wysokość podatku od nieruchomości od realizacji ustaleń planu miejscowego w zakresie zabudowania nieruchomości.
Opowiedzieli się też przeciwko skróceniu do dwóch lat od uprawomocnienia się terminu wygaśnięcia decyzji o warunkach zabudowy oraz możliwości przedłużenia jej obowiązywania o kolejne 2 lata, jeżeli warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji o warunkach zabudowy są zgodne z planem ogólnym.
Senackie poprawki będą rozstrzygnięte w głosowaniu Sejmu.
Zgodnie z nowelizacją, plan ogólny ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jego ustalenia będą podstawą do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Nowa forma planu miejscowego
Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora. W umowie urbanistycznej zawartej z gminą inwestor będzie mógł np. zobowiązać się do budowy szkoły lub wsparcia takiej inwestycji.
Ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego online.(PAP)
kmz/ drag/
REKLAMA
REKLAMA