REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wynajem krótkoterminowy
Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

Resort sportu i turystyki pracuje nad regulacjami dotyczącymi najmu krótkoterminowego. 15 stycznia 2025 roku w siedzibie MSiT odbyło się spotkanie dotyczące zmian prawnych w sektorze turystycznym. Wśród poruszanych tematów znalazł się także ten, dotyczący wynajmu krótkoterminowego. Resort zapowiedział, że pierwsze projekty ustaw trafią do konsultacji w I kwartale 2025 r. Jeszcze w październiku informowaliśmy o tym, że są prowadzone prace nad projektem ustawy ograniczające najem krótkoterminowy, w tym prowadzenie rejestru lokali wykorzystywanych na Airbnb. Wtedy też ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz mówiła w mediach społecznościowych, że nie może być tak, że setki tysięcy mieszkań w Polsce zamieniane są w hotele. Mieszkania nie służą do osiągania szybkich zysków, są miejscem do życia – podkreślała.

REKLAMA

Zapytaliśmy założyciela Magmillon Kubę Karlińskiego o komentarz w tej sprawie. Na wstępie zaznaczył, że wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych. Dla właścicieli mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo oznacza zdecydowanie większe dochody i wyższą stopę zwrotu z inwestycji, ale dla ich sąsiadów wiążą się z nim poważne uciążliwości – hałas, zakłócanie ciszy nocnej i porządku – dodał. Wytłumaczył, że w centrach miast mieszkania sprzedawane są drożej, bo są w stanie wypracować właścicielom wyższe stopy zwrotu m.in. dzięki wynajmowi krótkoterminowemu. Ogranicza to istotnie pulę mieszkań dostępnych do wynajmu długoterminowego lub do zakupu w niższych kwotach – zauważył ekspert.

Najem krótkoterminowy mieszkań. Co się zmieni?

Karliński przypomniał, że z uzyskanych w mediach informacji wynika, że Ministerstwo Sportu i Turystyki pracuje nad regulacjami dotyczącymi wynajmu krótkoterminowego, które mają wejść w życie w najbliższym czasie. Przewidują one, że samorządy będą prowadzić rejestr mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo w budynkach wielorodzinnych. Wpis do rejestru będzie możliwy jedynie pod warunkiem uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, w ramach której takie mieszkanie się znajduje.

Ograniczenie wynajmu krótkoterminowego, ustabilizowanie cen sprzedaży mieszkań

REKLAMA

Zdaniem eksperta, w budynkach, w których mieszkania wynajmowane krótkoterminowe stanowią mniejszość trzeba spodziewać się odmowy wydania takiej zgody przez wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie. Będą stać na straży spokoju większości właścicieli lokali – dodał Karliński.

REKLAMA

W jego ocenie, najem krótkoterminowy w budynkach mieszkalnych może zostać w pewnym momencie bardzo ograniczony tak jak Berlinie, Paryżu, Barcelonie i innych miastach Europy. Tysiące mieszkań trafią na rynek wynajmu długoterminowego, którego (systematycznie malejąca) zyskowność dodatkowo spadnie. Wiele z tych mieszkań trafi zapewne na sprzedaż, co może przełożyć się na ustabilizowanie cen sprzedaży mieszkań w największych miastach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To ciekawa sytuacja z punktu widzenia prawnego. Z jednej strony mamy do czynienia z prawem własności do lokalu gwarantowanym ustawami i konstytucją, a z drugiej strony próbę jego ograniczenia z powodu naruszeń miru domowego lub bezpośredniego otoczenia spowodowane uciążliwością niechcianych sąsiadów podobnych lokali. Czy nie jest to oznaka wprowadzenia mechanizmu odpowiedzialności zbiorowej za niedopatrzenia właścicieli wybranych lokali oraz wskazanie interesu jednej grupy poszkodowanej przez użytkowników lokali wynajmowanych krótkoterminowo jako bardziej priorytetowego niż właścicieli lokali? pytał ekspert. Wskazał, że jeśli te wymogi wejdą w życie, stracą na tym na pewno inwestorzy w większości prywatni, którzy inwestują w mieszkania pod wynajem krótkoterminowy. Zyskają na tym hotele, dla których wynajem krótkoterminowy mieszkań jest bezpośrednią konkurencją. Skorzystają także mieszkańcy budynków w centrum dużych miast, w których powinno być spokojniej i bezpieczniej przez zmniejszenie ruchu w budynkach – podsumował Karliński.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA