REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

wynajem krótkoterminowy
Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

Resort sportu i turystyki pracuje nad regulacjami dotyczącymi najmu krótkoterminowego. 15 stycznia 2025 roku w siedzibie MSiT odbyło się spotkanie dotyczące zmian prawnych w sektorze turystycznym. Wśród poruszanych tematów znalazł się także ten, dotyczący wynajmu krótkoterminowego. Resort zapowiedział, że pierwsze projekty ustaw trafią do konsultacji w I kwartale 2025 r. Jeszcze w październiku informowaliśmy o tym, że są prowadzone prace nad projektem ustawy ograniczające najem krótkoterminowy, w tym prowadzenie rejestru lokali wykorzystywanych na Airbnb. Wtedy też ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz mówiła w mediach społecznościowych, że nie może być tak, że setki tysięcy mieszkań w Polsce zamieniane są w hotele. Mieszkania nie służą do osiągania szybkich zysków, są miejscem do życia – podkreślała.

REKLAMA

Zapytaliśmy założyciela Magmillon Kubę Karlińskiego o komentarz w tej sprawie. Na wstępie zaznaczył, że wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych. Dla właścicieli mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo oznacza zdecydowanie większe dochody i wyższą stopę zwrotu z inwestycji, ale dla ich sąsiadów wiążą się z nim poważne uciążliwości – hałas, zakłócanie ciszy nocnej i porządku – dodał. Wytłumaczył, że w centrach miast mieszkania sprzedawane są drożej, bo są w stanie wypracować właścicielom wyższe stopy zwrotu m.in. dzięki wynajmowi krótkoterminowemu. Ogranicza to istotnie pulę mieszkań dostępnych do wynajmu długoterminowego lub do zakupu w niższych kwotach – zauważył ekspert.

Najem krótkoterminowy mieszkań. Co się zmieni?

Karliński przypomniał, że z uzyskanych w mediach informacji wynika, że Ministerstwo Sportu i Turystyki pracuje nad regulacjami dotyczącymi wynajmu krótkoterminowego, które mają wejść w życie w najbliższym czasie. Przewidują one, że samorządy będą prowadzić rejestr mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo w budynkach wielorodzinnych. Wpis do rejestru będzie możliwy jedynie pod warunkiem uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, w ramach której takie mieszkanie się znajduje.

Ograniczenie wynajmu krótkoterminowego, ustabilizowanie cen sprzedaży mieszkań

REKLAMA

Zdaniem eksperta, w budynkach, w których mieszkania wynajmowane krótkoterminowe stanowią mniejszość trzeba spodziewać się odmowy wydania takiej zgody przez wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie. Będą stać na straży spokoju większości właścicieli lokali – dodał Karliński.

REKLAMA

W jego ocenie, najem krótkoterminowy w budynkach mieszkalnych może zostać w pewnym momencie bardzo ograniczony tak jak Berlinie, Paryżu, Barcelonie i innych miastach Europy. Tysiące mieszkań trafią na rynek wynajmu długoterminowego, którego (systematycznie malejąca) zyskowność dodatkowo spadnie. Wiele z tych mieszkań trafi zapewne na sprzedaż, co może przełożyć się na ustabilizowanie cen sprzedaży mieszkań w największych miastach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To ciekawa sytuacja z punktu widzenia prawnego. Z jednej strony mamy do czynienia z prawem własności do lokalu gwarantowanym ustawami i konstytucją, a z drugiej strony próbę jego ograniczenia z powodu naruszeń miru domowego lub bezpośredniego otoczenia spowodowane uciążliwością niechcianych sąsiadów podobnych lokali. Czy nie jest to oznaka wprowadzenia mechanizmu odpowiedzialności zbiorowej za niedopatrzenia właścicieli wybranych lokali oraz wskazanie interesu jednej grupy poszkodowanej przez użytkowników lokali wynajmowanych krótkoterminowo jako bardziej priorytetowego niż właścicieli lokali? pytał ekspert. Wskazał, że jeśli te wymogi wejdą w życie, stracą na tym na pewno inwestorzy w większości prywatni, którzy inwestują w mieszkania pod wynajem krótkoterminowy. Zyskają na tym hotele, dla których wynajem krótkoterminowy mieszkań jest bezpośrednią konkurencją. Skorzystają także mieszkańcy budynków w centrum dużych miast, w których powinno być spokojniej i bezpieczniej przez zmniejszenie ruchu w budynkach – podsumował Karliński.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

REKLAMA