REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
nieruchomości
Trendy wynajmu krótkoterminowego 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trendy wynajmu krótkoterminowego 2024. Co zmieniło się w ostatnim czasie na rynku wynajmu krótkoterminowego? Co z implementacją dyrektywy DAC-7? Kto wygrywa na rynku najmu krótko i średnioterminowego?

Zdaniem prezes zarządu Fairy Flats Ewy Wielgórskiej, rok 2024 r. stał pod znakiem stabilizacji popytu na apartamenty wynajmowane krótko i średnioterminowo po kilku latach rynkowego rollercoastera. Ekspertka wskazała, że lata 2022-23 to historyczna hossa z uwagi na małą bazę apartamentów na rynku i ogromny popyt ze strony uchodźców z Ukrainy. Dodała, że w 2024 r. rynek się ustabilizował zarówno na poziomie popytu, jak i podaży. Zgodnie z danymi airdna.co na rynku warszawskim liczba apartamentów Airbnb wzrosła o 15 proc. r/r. Nie ma jeszcze danych o liczbie turystów, którzy odwiedzili stolicę w bieżącym roku, ale Warszawa wyraźnie zyskuje na popularności turystycznej i migracyjnej i jest szansa, że w tym roku uda się przekroczyć łączną liczbę 10 mln turystów rocznie – powiedziała.

REKLAMA

 Implementacja dyrektywy DAC-7 1 lipca 2024

Dyrektywa DAC-7 została opracowana, by zmniejszyć oszustwa podatkowe na platformach cyfrowych. Ma ona zapewnić sprawiedliwość podatkową i zwiększyć przejrzystość w sektorze gospodarki cyfrowej. Odnosząc się do implementacji dyrektywy DAC-7, Wielgórska przypomniała, że portale rezerwacyjne typy Booking.com i Airbnb muszą raportować transakcje do polskich urzędów skarbowych - i to wstecznie za cały 2023 r. Wynajmujący mieszkania krótkoterminowo działający bez działalności gospodarczej lub w szarej strefie albo wyszli z tego rynku, albo zastąpili dotychczasowy model wynajmu bezpieczniejszymi opcjami, np. wynajem przez operatora, czyli firmę jak Fairy Flats, która wynajmuje od nich mieszkanie i dalej podnajmuje krótkoterminowo – dodała Wielgórska.

Trendy wynajmu krótkoterminowego 2024

Zdaniem ekspertki, krótki i średni najem to sektor poszukujący efektywności technologicznej. Na rynku wygrywają ci, którzy potrafią sprawnie wystawiać oferty w wielu kanałach rezerwacyjnych, pilnować ustawień cen, automatycznie pozyskiwać rezerwacje i szybko przekazywać zlecenia sprzątania lub napraw. Nie mówiąc o całym sektorze smart home, z którego korzysta ta branża – czujniki hałasu, zamki kodowe. W porównaniu do rynku długiego najmu wynajem krótkoterminowy to sektor bardzo efektywny, na którym szybko pozyskuje się zweryfikowanego najemcę, a mieszkania przy właściwej konfiguracji rzadko stoją puste – powiedziała.

Regulacje rynku jako temat polityczny

REKLAMA

Zwróciła uwagę, że w 2024 r. w mediach dużo mówiło się o konieczności regulacji sektora wynajmu krótkoterminowego, jednak do tej pory nie padły żadne konkrety legislacyjne. Sporo było szumu i prób odwracania uwagi od prawdziwych problemów, czyli niedomagającej polityki mieszkaniowej w Polsce – oceniła. Dodała, że portal Airdna.co, który zbiera statystyki rynku krótkoterminowego, pokazuje, że obecnie na polskim Airbnb działa ok. 87 tys. apartamentów. Szacuje się, że 8,2 proc. wszystkich mieszkań na wynajem prywatny w Polsce jest w wynajmie krótkoterminowym - zaznaczyła. 

W jej ocenie, rynek ten rzadko stanowi bezpośrednią alternatywę dla hoteli. Tylko 38 proc. obiektów w Warszawie umożliwia wynajem na jedną noc, a większość ofert preferuje wynajem na tydzień lub dłużej. Ten segment wypełnia przestrzeń między klasycznym najmem długoterminowym a hotelami, odpowiadając na potrzeby osób pracujących projektowo, które często zmieniają miejsce zamieszkania – dodała. Zaznaczyła, że regulacje same w sobie mogą być dobre, bo przynoszą porządek i wprowadzają jednolite zasady działania. Jednak nadmierna może przynieść efekty niepożądane - np. wzrosty cen, rozwój szarej strefy. Przykład z USA - zakaz wynajmu Airbnb w Nowym Jorku wprowadzony we wrześniu 2023 r. wcale nie spowodował spadków cen wynajmu długoterminowego, zaś wyhodował szarą sferę osób wynajmujących apartamenty poza platformami rezerwacyjnymi, za gotówkę, pozyskującymi gości m.in. na grupach Facebooka - podsumowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA