REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
nieruchomości
Trendy wynajmu krótkoterminowego 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trendy wynajmu krótkoterminowego 2024. Co zmieniło się w ostatnim czasie na rynku wynajmu krótkoterminowego? Co z implementacją dyrektywy DAC-7? Kto wygrywa na rynku najmu krótko i średnioterminowego?

Zdaniem prezes zarządu Fairy Flats Ewy Wielgórskiej, rok 2024 r. stał pod znakiem stabilizacji popytu na apartamenty wynajmowane krótko i średnioterminowo po kilku latach rynkowego rollercoastera. Ekspertka wskazała, że lata 2022-23 to historyczna hossa z uwagi na małą bazę apartamentów na rynku i ogromny popyt ze strony uchodźców z Ukrainy. Dodała, że w 2024 r. rynek się ustabilizował zarówno na poziomie popytu, jak i podaży. Zgodnie z danymi airdna.co na rynku warszawskim liczba apartamentów Airbnb wzrosła o 15 proc. r/r. Nie ma jeszcze danych o liczbie turystów, którzy odwiedzili stolicę w bieżącym roku, ale Warszawa wyraźnie zyskuje na popularności turystycznej i migracyjnej i jest szansa, że w tym roku uda się przekroczyć łączną liczbę 10 mln turystów rocznie – powiedziała.

REKLAMA

 Implementacja dyrektywy DAC-7 1 lipca 2024

Dyrektywa DAC-7 została opracowana, by zmniejszyć oszustwa podatkowe na platformach cyfrowych. Ma ona zapewnić sprawiedliwość podatkową i zwiększyć przejrzystość w sektorze gospodarki cyfrowej. Odnosząc się do implementacji dyrektywy DAC-7, Wielgórska przypomniała, że portale rezerwacyjne typy Booking.com i Airbnb muszą raportować transakcje do polskich urzędów skarbowych - i to wstecznie za cały 2023 r. Wynajmujący mieszkania krótkoterminowo działający bez działalności gospodarczej lub w szarej strefie albo wyszli z tego rynku, albo zastąpili dotychczasowy model wynajmu bezpieczniejszymi opcjami, np. wynajem przez operatora, czyli firmę jak Fairy Flats, która wynajmuje od nich mieszkanie i dalej podnajmuje krótkoterminowo – dodała Wielgórska.

Trendy wynajmu krótkoterminowego 2024

Zdaniem ekspertki, krótki i średni najem to sektor poszukujący efektywności technologicznej. Na rynku wygrywają ci, którzy potrafią sprawnie wystawiać oferty w wielu kanałach rezerwacyjnych, pilnować ustawień cen, automatycznie pozyskiwać rezerwacje i szybko przekazywać zlecenia sprzątania lub napraw. Nie mówiąc o całym sektorze smart home, z którego korzysta ta branża – czujniki hałasu, zamki kodowe. W porównaniu do rynku długiego najmu wynajem krótkoterminowy to sektor bardzo efektywny, na którym szybko pozyskuje się zweryfikowanego najemcę, a mieszkania przy właściwej konfiguracji rzadko stoją puste – powiedziała.

Regulacje rynku jako temat polityczny

REKLAMA

Zwróciła uwagę, że w 2024 r. w mediach dużo mówiło się o konieczności regulacji sektora wynajmu krótkoterminowego, jednak do tej pory nie padły żadne konkrety legislacyjne. Sporo było szumu i prób odwracania uwagi od prawdziwych problemów, czyli niedomagającej polityki mieszkaniowej w Polsce – oceniła. Dodała, że portal Airdna.co, który zbiera statystyki rynku krótkoterminowego, pokazuje, że obecnie na polskim Airbnb działa ok. 87 tys. apartamentów. Szacuje się, że 8,2 proc. wszystkich mieszkań na wynajem prywatny w Polsce jest w wynajmie krótkoterminowym - zaznaczyła. 

W jej ocenie, rynek ten rzadko stanowi bezpośrednią alternatywę dla hoteli. Tylko 38 proc. obiektów w Warszawie umożliwia wynajem na jedną noc, a większość ofert preferuje wynajem na tydzień lub dłużej. Ten segment wypełnia przestrzeń między klasycznym najmem długoterminowym a hotelami, odpowiadając na potrzeby osób pracujących projektowo, które często zmieniają miejsce zamieszkania – dodała. Zaznaczyła, że regulacje same w sobie mogą być dobre, bo przynoszą porządek i wprowadzają jednolite zasady działania. Jednak nadmierna może przynieść efekty niepożądane - np. wzrosty cen, rozwój szarej strefy. Przykład z USA - zakaz wynajmu Airbnb w Nowym Jorku wprowadzony we wrześniu 2023 r. wcale nie spowodował spadków cen wynajmu długoterminowego, zaś wyhodował szarą sferę osób wynajmujących apartamenty poza platformami rezerwacyjnymi, za gotówkę, pozyskującymi gości m.in. na grupach Facebooka - podsumowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA