Trendy wynajmu krótkoterminowego 2024
REKLAMA
REKLAMA
- Implementacja dyrektywy DAC-7 1 lipca 2024
- Trendy wynajmu krótkoterminowego 2024
- Regulacje rynku jako temat polityczny
Zdaniem prezes zarządu Fairy Flats Ewy Wielgórskiej, rok 2024 r. stał pod znakiem stabilizacji popytu na apartamenty wynajmowane krótko i średnioterminowo po kilku latach rynkowego rollercoastera. Ekspertka wskazała, że lata 2022-23 to historyczna hossa z uwagi na małą bazę apartamentów na rynku i ogromny popyt ze strony uchodźców z Ukrainy. Dodała, że w 2024 r. rynek się ustabilizował zarówno na poziomie popytu, jak i podaży. Zgodnie z danymi airdna.co na rynku warszawskim liczba apartamentów Airbnb wzrosła o 15 proc. r/r. Nie ma jeszcze danych o liczbie turystów, którzy odwiedzili stolicę w bieżącym roku, ale Warszawa wyraźnie zyskuje na popularności turystycznej i migracyjnej i jest szansa, że w tym roku uda się przekroczyć łączną liczbę 10 mln turystów rocznie – powiedziała.
REKLAMA
Implementacja dyrektywy DAC-7 1 lipca 2024
Dyrektywa DAC-7 została opracowana, by zmniejszyć oszustwa podatkowe na platformach cyfrowych. Ma ona zapewnić sprawiedliwość podatkową i zwiększyć przejrzystość w sektorze gospodarki cyfrowej. Odnosząc się do implementacji dyrektywy DAC-7, Wielgórska przypomniała, że portale rezerwacyjne typy Booking.com i Airbnb muszą raportować transakcje do polskich urzędów skarbowych - i to wstecznie za cały 2023 r. Wynajmujący mieszkania krótkoterminowo działający bez działalności gospodarczej lub w szarej strefie albo wyszli z tego rynku, albo zastąpili dotychczasowy model wynajmu bezpieczniejszymi opcjami, np. wynajem przez operatora, czyli firmę jak Fairy Flats, która wynajmuje od nich mieszkanie i dalej podnajmuje krótkoterminowo – dodała Wielgórska.
Trendy wynajmu krótkoterminowego 2024
Zdaniem ekspertki, krótki i średni najem to sektor poszukujący efektywności technologicznej. Na rynku wygrywają ci, którzy potrafią sprawnie wystawiać oferty w wielu kanałach rezerwacyjnych, pilnować ustawień cen, automatycznie pozyskiwać rezerwacje i szybko przekazywać zlecenia sprzątania lub napraw. Nie mówiąc o całym sektorze smart home, z którego korzysta ta branża – czujniki hałasu, zamki kodowe. W porównaniu do rynku długiego najmu wynajem krótkoterminowy to sektor bardzo efektywny, na którym szybko pozyskuje się zweryfikowanego najemcę, a mieszkania przy właściwej konfiguracji rzadko stoją puste – powiedziała.
Regulacje rynku jako temat polityczny
REKLAMA
Zwróciła uwagę, że w 2024 r. w mediach dużo mówiło się o konieczności regulacji sektora wynajmu krótkoterminowego, jednak do tej pory nie padły żadne konkrety legislacyjne. Sporo było szumu i prób odwracania uwagi od prawdziwych problemów, czyli niedomagającej polityki mieszkaniowej w Polsce – oceniła. Dodała, że portal Airdna.co, który zbiera statystyki rynku krótkoterminowego, pokazuje, że obecnie na polskim Airbnb działa ok. 87 tys. apartamentów. Szacuje się, że 8,2 proc. wszystkich mieszkań na wynajem prywatny w Polsce jest w wynajmie krótkoterminowym - zaznaczyła.
W jej ocenie, rynek ten rzadko stanowi bezpośrednią alternatywę dla hoteli. Tylko 38 proc. obiektów w Warszawie umożliwia wynajem na jedną noc, a większość ofert preferuje wynajem na tydzień lub dłużej. Ten segment wypełnia przestrzeń między klasycznym najmem długoterminowym a hotelami, odpowiadając na potrzeby osób pracujących projektowo, które często zmieniają miejsce zamieszkania – dodała. Zaznaczyła, że regulacje same w sobie mogą być dobre, bo przynoszą porządek i wprowadzają jednolite zasady działania. Jednak nadmierna może przynieść efekty niepożądane - np. wzrosty cen, rozwój szarej strefy. Przykład z USA - zakaz wynajmu Airbnb w Nowym Jorku wprowadzony we wrześniu 2023 r. wcale nie spowodował spadków cen wynajmu długoterminowego, zaś wyhodował szarą sferę osób wynajmujących apartamenty poza platformami rezerwacyjnymi, za gotówkę, pozyskującymi gości m.in. na grupach Facebooka - podsumowała.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.