REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżanie temperatury w domu sposobem na oszczędzanie. Jak robić to zdrowo?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w mieszkaniu?
Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w mieszkaniu?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oszczędzanie na ogrzewaniu. Rosnące rachunki zauważalnie wpływają na budżet domowy większości Polaków. Wiele osób w ramach kompromisu decyduje się na obniżenie temperatury w mieszkaniu lub domu. Jest to dobry sposób, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Oszczędzanie odpowiedzią na wzrost cen

Zdecydowana większość Polaków szuka sposobu, aby ograniczyć rosnące koszty. Według badania przeprowadzonego przez UCE Research dla firmy Netatmo, 3/4 respondentów zamierza oszczędzać na energii. Najpopularniejszym sposobem w tym sezonie grzewczym będzie obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Takiej odpowiedzi udzieliło 71% respondentów, którzy zdeklarowali chęć ograniczenia kosztów ogrzewania.

REKLAMA

Czym tak naprawdę jest komfort cieplny?

REKLAMA

Jak tłumaczy dr Tomasz Sanak, ekspert od hipotermii: „Komfort cieplny to ocena zadowolenia z temperatury otoczenia, w jakim dana osoba przebywa i niestety ma charakter indywidualny, nawet zróżnicowany pomiędzy płciami tej samej grupy wiekowej. Należy pamiętać, że osoby starsze mają niższy poziom aktywności fizycznej i niższy podstawowy metabolizm, co powoduje, że preferują wyższą temperaturę otoczenia, około 23°C. Z kolei dla aktywnych kilkulatków odpowiedniejsza będzie temperatura na poziomie 20°C”.

Oznacza to, że każdy z domowników może inaczej znosić zmiany temperatur w mieszkaniu. Zgodnie z normą ISO 7730 dotyczącą indeksu komfortu środowiska w pomieszczeniach, w okresie zimowym temperatura otoczenia powinna mieścić się w przedziale od 20 do 23°C. Najlepszym rozwiązaniem jest regulacja, która daje możliwość ustawienia temperatury w pomieszczeniu na poziomie 22 ± 2°C.

Optymalna temperatura

Optymalna temperatura różni się również w zależności od podejmowanej aktywności. Podczas relaksu czy pracy powinna być nieco wyższa niż podczas snu. Rekomendowane jest aby w nocy temperatura otoczenia była niższa o 1-2°C w stosunku do dziennej. Trzeba jednak uważać, żeby zachować płynną i zdroworozsądkową regulację. „Najbardziej niesprzyjającym dobrostanowi zdrowia są również dobowe wahania temperatur wewnątrz budynków – to zjawisko jest obserwowane w przypadku używania pieców opalanych węglem bez specjalnego systemu podajników – mówiąc w skrócie, „gdy węgiel się wypali”, temperatura gwałtownie spada, a to przekłada się na stres energetyczny organizmu ludzkiego” - komentuje dr Tomasz Sanak.

Jaka jest najniższa „zdrowa” temperatura?

Badanie Netatmo pokazało, że dla blisko ¼ Polaków najniższa akceptowalna temperatura w pomieszczeniach wynosi 18 stopni Celsjusza. Według 18% respondentów w domu lub mieszkaniu powinno być minimum 19 stopni, a dla 17% – 20 stopni. Polacy są więc gotowi do obniżania temperatury w pomieszczeniach od 1 do nawet 4 stopni Celsjusza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
oszczędzanie na ogrzewaniu

oszczędzanie na ogrzewaniu

Inne

REKLAMA

„Komentując wyniki badań uważam, że dla populacji osób zdrowych, aktywnych wymienione wartości nie stoją w sprzeczności z wytycznymi medycznymi dotyczącymi komfortu cieplnego człowieka. Należy jednak pamiętać o wymienionych grupach populacji osób starszych, dzieciach, osobach niepełnosprawnych fizycznie – te grupy wymagają w miarę stałych wartości temperatury otoczenia bez ryzyka dobowych wahań powyżej 2℃” - dodaje ekspert.

Ważną informacją jest, że zbyt chłodne domy powodują ryzyko wystąpienia tzw. „hipotermii przewlekłej”, która z kolei sprzyja zaostrzeniu się procesów chorobowych. Źródła naukowe podają, że przy wartościach temperatury pomieszczeń poniżej 15 ℃ wzrasta znacząco ryzyko zaburzeń podstawowych parametrów fizjologicznych takich jak: ciśnienie tętnicze krwi, częstotliwość akcji serca czy oddechu.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w Polsce w październiku 2022 roku przez firmę UCE Research dla Netatmo, metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1059 osób płacących w pełni lub współdzielących rachunki za energię.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA