REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urszula Szabłowska: Mikroapartamenty to przejaw psucia rynku nieruchomości [PODCAST]

Szymon Glonek
Szymon Glonek
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Jakie warunki, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, musi spełniać mieszkanie? Jaka powierzchnia jest niezbędna do zapewnienia komfortu życia? Z czego wynikają tak wysokie ceny mieszkań w Polsce?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania powinna wynosić 25 metrów kwadratowych. Mimo to, na rynku nieruchomości widoczna jest popularność "mikroapartamentów", których powierzchnia nie przekracza często nawet 20 metrów kwadratowych.

REKLAMA

Jaka powierzchnia jest niezbędna do zapewnienia komfortu życia jej mieszkańców? Dlaczego architektura to sztuka planowania przyszłości? Z czego wynikają tak wysokie ceny mieszkań w Polsce?

Te kwestie w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) wyjaśnia architekt, Urszula Szabłowska, wiceprzewodnicząca Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka „DGPtalk: Obiektywnie o biznesie”.

Czym są mikroapartamenty?

Powiem szczerze, że moim zdaniem "mikroapartamenty" to jest najzwyklejszy chwyt reklamowy. Nie ma czegoś takiego, jak "mikroapartament". Są po prostu niewielkie mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce przepisy dopuszczają do wybudowania mieszkań co najmniej dwudziestopięciometrowych. Dwadzieścia pięć metrów kwadratowych to jest mieszkanie wielkości kawalerki, w którym da się funkcjonować, ale to na pewno nie jest mieszkanie na całe życie. To jest mieszkanie na jakiś czas – podkreśla Urszula Szabłowska.

Czym spowodowany jest obecny boom na mikroapartamenty?

REKLAMA

Mam wrażenie, że cały ten ruch wokół "mikroapartamentów" jest po prostu związany ze spekulacją. Moim zdaniem, fakt, że te mieszkania są popularne, nie wynika z tego, że ludzie po prostu kochają takie małe mieszkanka i chcą, żeby było im przytulnie. Powody są inne.

Po pierwsze, ludzie nie mają pieniędzy. Po drugie, jeśli już mają pieniądze, to próbują je jakoś zabezpieczyć inwestując w nieruchomość. Myślę, że kupując "mikroapartament", wcale nie planują w nim zamieszkać, tylko chcą go wynajmować. A jeżeli już mieszkać, to przez krótki czas, np. przez okres studiów dziecka.

Sama nazwa "mikroapartament" budzi mój sprzeciw i odrazę, ponieważ to jest najzwyklejsza słowna manipulacja – mówi Szabłowska.

Czy mikromieszkanie można nazwać apartamentem?

Według mnie, samo sformułowanie "apartament w bloku" nie jest dobre. Apartament jest zdefiniowany przez pewien luksus, ekskluzywność i wyjątkowość.

Dlatego trudno jest mówić, zarówno o "apartamencie w bloku", jak i "mikroapartamencie". Prawdziwe apartamenty z tymi mieszkaniami, które obecnie są oferowane, mają tylko jedną wspólną cechę, a mianowicie: cenę. To jest przeolbrzymia cena i absolutnie nieadekwatna do wartości tej przestrzeni – stwierdza Szabłowska.

Urszula Szabłowska – architekt Izby Architektów RP, wiceprzewodnicząca Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

REKLAMA

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA