REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urszula Szabłowska: Mikroapartamenty to przejaw psucia rynku nieruchomości [PODCAST]

Inne

REKLAMA

REKLAMA

Jakie warunki, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, musi spełniać mieszkanie? Jaka powierzchnia jest niezbędna do zapewnienia komfortu życia? Z czego wynikają tak wysokie ceny mieszkań w Polsce?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania powinna wynosić 25 metrów kwadratowych. Mimo to, na rynku nieruchomości widoczna jest popularność "mikroapartamentów", których powierzchnia nie przekracza często nawet 20 metrów kwadratowych.

REKLAMA

Jaka powierzchnia jest niezbędna do zapewnienia komfortu życia jej mieszkańców? Dlaczego architektura to sztuka planowania przyszłości? Z czego wynikają tak wysokie ceny mieszkań w Polsce?

Te kwestie w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) wyjaśnia architekt, Urszula Szabłowska, wiceprzewodnicząca Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka „DGPtalk: Obiektywnie o biznesie”.

Czym są mikroapartamenty?

Powiem szczerze, że moim zdaniem "mikroapartamenty" to jest najzwyklejszy chwyt reklamowy. Nie ma czegoś takiego, jak "mikroapartament". Są po prostu niewielkie mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce przepisy dopuszczają do wybudowania mieszkań co najmniej dwudziestopięciometrowych. Dwadzieścia pięć metrów kwadratowych to jest mieszkanie wielkości kawalerki, w którym da się funkcjonować, ale to na pewno nie jest mieszkanie na całe życie. To jest mieszkanie na jakiś czas – podkreśla Urszula Szabłowska.

Czym spowodowany jest obecny boom na mikroapartamenty?

REKLAMA

Mam wrażenie, że cały ten ruch wokół "mikroapartamentów" jest po prostu związany ze spekulacją. Moim zdaniem, fakt, że te mieszkania są popularne, nie wynika z tego, że ludzie po prostu kochają takie małe mieszkanka i chcą, żeby było im przytulnie. Powody są inne.

Po pierwsze, ludzie nie mają pieniędzy. Po drugie, jeśli już mają pieniądze, to próbują je jakoś zabezpieczyć inwestując w nieruchomość. Myślę, że kupując "mikroapartament", wcale nie planują w nim zamieszkać, tylko chcą go wynajmować. A jeżeli już mieszkać, to przez krótki czas, np. przez okres studiów dziecka.

Sama nazwa "mikroapartament" budzi mój sprzeciw i odrazę, ponieważ to jest najzwyklejsza słowna manipulacja – mówi Szabłowska.

Czy mikromieszkanie można nazwać apartamentem?

Według mnie, samo sformułowanie "apartament w bloku" nie jest dobre. Apartament jest zdefiniowany przez pewien luksus, ekskluzywność i wyjątkowość.

Dlatego trudno jest mówić, zarówno o "apartamencie w bloku", jak i "mikroapartamencie". Prawdziwe apartamenty z tymi mieszkaniami, które obecnie są oferowane, mają tylko jedną wspólną cechę, a mianowicie: cenę. To jest przeolbrzymia cena i absolutnie nieadekwatna do wartości tej przestrzeni – stwierdza Szabłowska.

Urszula Szabłowska – architekt Izby Architektów RP, wiceprzewodnicząca Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA