REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo energetyczne budynku - jak osiągnąć? 5 koniecznych działań

Bezpieczeństwo energetyczne budynku - jak osiągnąć? 5 koniecznych działań
Bezpieczeństwo energetyczne budynku - jak osiągnąć? 5 koniecznych działań
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo energetyczne budynku to niezmiernie istotny element, który ma wpływ na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jego mieszkańców czy użytkowników. W obliczu ciągłego wzrostu zapotrzebowania na energię, zmian klimatycznych i niepewności w dostawach energii, stanowi także istotny element polityki UE. Swoje stanowisko wyraziła ona m.in. w Fit for 55, ambitnym pakiecie działań, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Przyjrzymy się kluczowym aspektom i strategiom zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynkom, przyczyniającym się do realizowania tych założeń.

Energooszczędność przede wszystkim

Pierwszym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego budynku jest zrozumienie, że efektywne zarządzanie energią zaczyna się od ograniczenia jej zużycia. Inwestycje w izolację, energooszczędne oświetlenie, urządzenia klasy A, pozwalają na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Ponadto, korzystanie z urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, może znacząco przyczynić się do zrównoważonego zarządzania energią, ale także pozwalają na niezależność energetyczną budynku.

REKLAMA

Inteligentne systemy zarządzania energią

Wdrożenie zaawansowanych systemów monitoringu i automatyzacji jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynku. Dzięki nim można obserwować bieżące zużycie energii, kontrolować urządzenia oraz optymalizować zarządzanie energią. Inteligentne systemy zarządzania mogą również wykrywać awarie i nieprawidłowości, co przekłada się na większą niezawodność dostaw energii.

W nowoczesnych, inteligentnych, energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska budynkach, coraz bardziej rygorystyczne przepisy budowlane wymagają stosowania odpowiednich rozwiązań, które uwzględnia się już na etapie projektowania. – Wprowadzenie inteligentnych systemów zarządzania energią pozwala na monitorowanie i kontrolowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można dostosować pracę np. systemów HVAC, oświetlenia i innych urządzeń, do aktualnych potrzeb. To nie tylko obniża koszty eksploatacji, ale również przyczynia się do zwiększenia komfortu mieszkańców czy osób przebywających w budynkach. – wylicza Andrzej Przesmycki, CEO w PM, firmie świadczącej usługi inwestora zastępczego i zajmującej się wspieraniem inwestorów na każdym etapie procesu inwestycyjnego: od wstępnych analiz, przez projektowanie, po nadzór budowlany.

Plan B, czyli awaryjne źródła zasilania

Niezawodność dostaw energii to kluczowy element bezpieczeństwa energetycznego budynku. W sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie prądu czy awarie sieci energetycznej, agregaty prądotwórcze bądź baterie do magazynowania energii mogą zapewnić kontynuację działania krytycznych systemów w budynku. To szczególnie ważne w obiektach takich jak szpitale, ośrodki badawcze i inne obiekty infrastruktury krytycznej.

Zielone rozwiązania zielonych inwestycji

Zgodnie z nowelizacją dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), od 2028 r. nowe budynki będą musiały spełniać warunki zeroemisyjności. Coraz więcej inwestorów uwzględnia te aspekty już teraz, biorąc pod uwagę potrzeby i preferencje końcowych odbiorców, dla których kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym nabierają coraz większego znaczenia. W obliczu stale rosnących kosztów utrzymania, przyszli właściciele zwracają uwagę na to, by ich nieruchomość była jak najbardziej efektywna energetycznie. Właśnie dlatego, budynki spełniające kryteria zrównoważonego budownictwa często wyposażone są w zaawansowane systemy monitoringu i zarządzania energią. 

– Przez lata obserwacji rynku nieruchomości mogę śmiało stwierdzić, że końcowi odbiorcy nieruchomości coraz bardziej doceniają korzyści płynące z budownictwa zrównoważonego i jego certyfikacji. Dlatego dla inwestorów wybór odpowiednich rozwiązań w tym zakresie to już nie tylko kwestia mody czy dbałości o środowisko – to po prostu mądry wybór. – zauważa Andrzej Przesmycki z PM. –  Jako inwestor zastępczy, bierzemy pod uwagę te trendy i realizujemy wiele projektów, które przyniosą nie tylko zyski, ale także przyczynią się do tworzenia przyszłości, w której zrównoważone budownictwo i bezpieczeństwo energetyczne są priorytetem. To inwestycje, które nie tylko zyskują na wartości, ale także cieszą się uznaniem społecznym. – tłumaczy. 

Edukacja i świadomość 

Wdrażając założenia Fit for 55, nie możemy zapominać o edukacji mieszkańców, pracowników i właścicieli budynków. Świadomość w zakresie oszczędnego zużycia energii, odpowiedniego korzystania z urządzeń oraz reakcji na sytuacje awaryjne jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynku, które jest jak widać procesem wielowymiarowym i wymagającym uwzględnienia wielu czynników. Energooszczędność, automatyzacja, awaryjne źródła zasilania, zintegrowane systemy zarządzania oraz edukacja to kluczowe elementy, które pozwalają na osiągnięcie tego celu. 

Dbałość o bezpieczeństwo energetyczne nie tylko przyczynia się do oszczędności, ale także ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, co jest ważne w kontekście zmian klimatycznych. Inwestycje w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego budynku przynoszą bowiem korzyści zarówno w krótkiej, jak i w dłuższej perspektywie czasowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

REKLAMA