REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo energetyczne budynku - jak osiągnąć? 5 koniecznych działań

Bezpieczeństwo energetyczne budynku - jak osiągnąć? 5 koniecznych działań
Bezpieczeństwo energetyczne budynku - jak osiągnąć? 5 koniecznych działań
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo energetyczne budynku to niezmiernie istotny element, który ma wpływ na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jego mieszkańców czy użytkowników. W obliczu ciągłego wzrostu zapotrzebowania na energię, zmian klimatycznych i niepewności w dostawach energii, stanowi także istotny element polityki UE. Swoje stanowisko wyraziła ona m.in. w Fit for 55, ambitnym pakiecie działań, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Przyjrzymy się kluczowym aspektom i strategiom zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynkom, przyczyniającym się do realizowania tych założeń.

Energooszczędność przede wszystkim

Pierwszym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego budynku jest zrozumienie, że efektywne zarządzanie energią zaczyna się od ograniczenia jej zużycia. Inwestycje w izolację, energooszczędne oświetlenie, urządzenia klasy A, pozwalają na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Ponadto, korzystanie z urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, może znacząco przyczynić się do zrównoważonego zarządzania energią, ale także pozwalają na niezależność energetyczną budynku.

REKLAMA

Inteligentne systemy zarządzania energią

Wdrożenie zaawansowanych systemów monitoringu i automatyzacji jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynku. Dzięki nim można obserwować bieżące zużycie energii, kontrolować urządzenia oraz optymalizować zarządzanie energią. Inteligentne systemy zarządzania mogą również wykrywać awarie i nieprawidłowości, co przekłada się na większą niezawodność dostaw energii.

W nowoczesnych, inteligentnych, energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska budynkach, coraz bardziej rygorystyczne przepisy budowlane wymagają stosowania odpowiednich rozwiązań, które uwzględnia się już na etapie projektowania. – Wprowadzenie inteligentnych systemów zarządzania energią pozwala na monitorowanie i kontrolowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można dostosować pracę np. systemów HVAC, oświetlenia i innych urządzeń, do aktualnych potrzeb. To nie tylko obniża koszty eksploatacji, ale również przyczynia się do zwiększenia komfortu mieszkańców czy osób przebywających w budynkach. – wylicza Andrzej Przesmycki, CEO w PM, firmie świadczącej usługi inwestora zastępczego i zajmującej się wspieraniem inwestorów na każdym etapie procesu inwestycyjnego: od wstępnych analiz, przez projektowanie, po nadzór budowlany.

Plan B, czyli awaryjne źródła zasilania

Niezawodność dostaw energii to kluczowy element bezpieczeństwa energetycznego budynku. W sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie prądu czy awarie sieci energetycznej, agregaty prądotwórcze bądź baterie do magazynowania energii mogą zapewnić kontynuację działania krytycznych systemów w budynku. To szczególnie ważne w obiektach takich jak szpitale, ośrodki badawcze i inne obiekty infrastruktury krytycznej.

Zielone rozwiązania zielonych inwestycji

Zgodnie z nowelizacją dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), od 2028 r. nowe budynki będą musiały spełniać warunki zeroemisyjności. Coraz więcej inwestorów uwzględnia te aspekty już teraz, biorąc pod uwagę potrzeby i preferencje końcowych odbiorców, dla których kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym nabierają coraz większego znaczenia. W obliczu stale rosnących kosztów utrzymania, przyszli właściciele zwracają uwagę na to, by ich nieruchomość była jak najbardziej efektywna energetycznie. Właśnie dlatego, budynki spełniające kryteria zrównoważonego budownictwa często wyposażone są w zaawansowane systemy monitoringu i zarządzania energią. 

– Przez lata obserwacji rynku nieruchomości mogę śmiało stwierdzić, że końcowi odbiorcy nieruchomości coraz bardziej doceniają korzyści płynące z budownictwa zrównoważonego i jego certyfikacji. Dlatego dla inwestorów wybór odpowiednich rozwiązań w tym zakresie to już nie tylko kwestia mody czy dbałości o środowisko – to po prostu mądry wybór. – zauważa Andrzej Przesmycki z PM. –  Jako inwestor zastępczy, bierzemy pod uwagę te trendy i realizujemy wiele projektów, które przyniosą nie tylko zyski, ale także przyczynią się do tworzenia przyszłości, w której zrównoważone budownictwo i bezpieczeństwo energetyczne są priorytetem. To inwestycje, które nie tylko zyskują na wartości, ale także cieszą się uznaniem społecznym. – tłumaczy. 

Edukacja i świadomość 

Wdrażając założenia Fit for 55, nie możemy zapominać o edukacji mieszkańców, pracowników i właścicieli budynków. Świadomość w zakresie oszczędnego zużycia energii, odpowiedniego korzystania z urządzeń oraz reakcji na sytuacje awaryjne jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynku, które jest jak widać procesem wielowymiarowym i wymagającym uwzględnienia wielu czynników. Energooszczędność, automatyzacja, awaryjne źródła zasilania, zintegrowane systemy zarządzania oraz edukacja to kluczowe elementy, które pozwalają na osiągnięcie tego celu. 

Dbałość o bezpieczeństwo energetyczne nie tylko przyczynia się do oszczędności, ale także ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, co jest ważne w kontekście zmian klimatycznych. Inwestycje w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego budynku przynoszą bowiem korzyści zarówno w krótkiej, jak i w dłuższej perspektywie czasowej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA