Dlaczego storczyki nie kwitną?
REKLAMA
REKLAMA
Storczyki należy dobierać do warunków panujących w naszych mieszkaniach. Łatwy w uprawie jest storczyk Phalaenopsis. Inne odmiany są trudne w pielęgnacji i wymagają specjalnego stanowiska w orchidarium, które można zakupić w specjalistycznych sklepach. Przy uprawie storczyków należy zwrócić szczególną uwagę na podłoże, światło, temperaturę, wilgotność, podlewanie oraz nawożenie.
REKLAMA
Osłabienie storczyków
Storczyki, które nie są właściwie pielęgnowane mogą osłabnąć. Narażone są przez to na różnego rodzaju szkodniki oraz choroby. Przyczynia się to do zachwiania ich prawidłowego rozwoju i braku kwitnienia. Dlatego należy zapoznać się z wymaganiami danej odmiany storczyka i postępować według dotyczących jej ogólnych wskazówek. Każdy gatunek wymaga indywidualnego podejścia. Odpowiedna pielęgnacja, zgodna z wymaganiami danego storczyka zapobiegnie osłabieniu rośliny.
Niewłaściwa temperatura
Jedną z najczęstszych przyczyn braku kwitnienia u storczyków jest nieprawidłowa temperatura. Zbyt niska zahamowuje wzrost rośliny. Natomiast zbyt wysoka temperatura przyczynia się do przegrzania storczyka i w ostateczności do jego obumierania. Żeby temu zapobiegać, należy dostosować temperaturę do konkretnej odmiany storczyka.
Falenopsis Fot. Maciej Aleksandrowicz
Ciemne stanowisko
Kolejną przyczyną, przez którą storczyki nie kwitną jest umieszczenie ich w zbyt ciemnym stanowisku. Przyczynia się to do skarłowacenia rośliny i powolnego jej obumierania. Storczyki najlepiej jest umieszczać na stanowiskach ciepłych i dobrze nasłonecznionych. Dzięki temu roślina będzie mogła zdrowo kwitnąć.
Zobacz także: Uprawa storczyków dla początkujących – krok po kroku
Nadmierne nawożenie
Na brak kwitnienia u storczyków wpływa również nadmierne nawożenie. Zbyt duża ilość substancji odżywczych niszczy korzenie i utrudnia roślinie właściwy wzrost. Dlatego należy pamiętać o regularnym i odpowiednio dawkowanym nawożeniu. Dzięki temu storczyki zakwitną.
Niewystarczające nawożenie
Również niewystarczające nawożenie wpływa na brak kwitnienia u storczyków. Roślina ma wtedy niewystarczającą ilość substancji odżywczych i nie jest w stanie wytworzyć kwiatów.
Storczyk jęzatka (Odontoglossum). Fot. Fotolia
Usychanie storczyka
Gdy zauważymy, że nasz storczyk wytworzył pęd kwiatowy, który następnie usechł to oznaka, że roślina nie jest właściwie pielęgnowana. Przyczyną może być niewłaściwa temperatura, przeciąg, zbyt mała wilgotność, złe przesadzanie czy też szkodniki. W tym ostatnim przypadku storczyk stopniowo usycha i ginie.
Zobacz także: Jak rozmnożyć storczyki?
Wyhodowanie zdrowego storczyka nie jest łatwym zadaniem. Jednak odpowiednia i szczegółowa pielęgnacja tych roślin zapewni im kwitnienie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami storczyków we własnym mieszkaniu.
REKLAMA
REKLAMA