Czy wiesz jak nawozić rośliny w naturalny sposób?
REKLAMA
REKLAMA
Woda mineralna – podlewaj nią rośliny raz w tygodniu - zastąpi to nawożenie. Dla roślin wymagających gleby o odczynie zasadowym (większość kwiatów) odpowiednia jest woda niegazowana. Dla tzw. kwasolubnych (azalia, storczyk, kamelia, wrzosy i wrzośce) gazowana. Uwaga! Woda mineralna powinna mieć temperaturę pokojową.
REKLAMA
Raz w miesiącu podlewaj mlekiem kwiaty o ozdobnych zielonych liściach (zwłaszcza fikusy, paprocie i bluszcze) - dostarcza kwiatom azotu, wzmacnia je, zapobiega żółknięciu i opadaniu liści.
Wiosną i w pierwszej połowie lata raz na 2-3 tygodnie podlewaj rośliny piwem (zawiera cenne witaminy i biopierwiastki potrzebne zwłaszcza roślinom kwitnącym - kalanchoe, anturium, hibiskus, azalia). Uwaga! Nie może być schłodzone.
REKLAMA
Fusy z herbaty i kawy zwiększają porowatość podłoża w doniczce - korzenie mają więcej powietrza, lepiej pełnią swoją funkcję. Fusy to materiał organiczny - rozkłada się stopniowo i dostarcza roślinie substancji odżywczych. Zawarte w fusach garbniki stwarzają dobre warunki rozwoju korzeni roślin kwasolubnych (azalie, kamelie, wrzosy i wrzośce). Możesz je podawać roślinie wysuszone - układaj na powierzchni ziemi jak ściółkę lub mokre - mieszaj z wierzchnią warstwą podłoża w doniczce.
Woda pozostała po gotowaniu warzyw korzeniowych (ziemniaki, marchew, seler, buraki itp.) to doskonały nawóz, który dostarcza związków mineralnych. Ostudź wywar do temperatury pokojowej i podlewać rośliny 1-2 razy w tygodniu.
Skorupki jajek – nadają się dla wszystkich roślin hodowanych w domu (zawierają węglan wapnia). Pokrusz je, zalej wodą, odstaw na 7-14 dni. Przed użyciem wstrząśnij naczyniem i podlej kwiaty. Skorupki możesz tez zmielić i zmieszać z podłożem lub wysypać na podstawkę doniczki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.