REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak nawozić rośliny doniczkowe?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

W procesie fotosyntezy roślina wytwarza substancje pokarmowe. Potrzebuje też pewnych składników z gleby (azot, fosfor, potas). Oprócz tego - mniejszej ilości innych pierwiastków (żelaza, cynku, magnezu). Podłoże na nie zapewni jej tylu minerałów, ile trzeba. Dostarczaj je stosując nawożenie.

Skład nawozu zależy od gatunku, stanu rośliny, wieku i pory roku Najczęściej podaje się nawóz płynny co 2-3 tygodnie. Nawoź zdrowe i silnie ukorzenione rośliny. Podłoże powinno być w trakcie zabiegu dostatecznie wilgotne. Najlepiej rób to w chłodniejsze dni, a podczas upałów - wieczorem. Nawóz w pałeczkach wtykaj do doniczki blisko ścianki, w tabletkach - wepchnij aż blisko dna. Nawóz w formie granulek możesz mieszać z podłożem lub rozsypać na powierzchni.

REKLAMA

REKLAMA

Błąd to stosowanie takiego samego nawozu dla wszystkich roślin. Młode rośliny potrzebują go więcej - powinien zawierać dużo azotu. Przed kwitnieniem należy im się większa dawka fosforu i potasu. Rośliny szybko rosnące i duże wymagają intensywniejszego zasilania niż małe i wolno rosnące. W okresie spoczynku (od końca września do początku ) rośliny (z nielicznymi wyjątkami) w zazwyczaj nie potrzebują zasilania.

Wybór wieloskładnikowych nawozów dla roślin doniczkowych (w tabletkach lub w płynie) jest bardzo duży. Wiele z nich przeznaczonych jest da określonych typów roślin (da kwitnących bogate w potas, liściowych - w azot), a nawet da poszczególnych gatunków (jukki, paproci itp.). Stosuj różne na¬wozy i sprawdź, który najlepiej służy roślinie. Dla bezpieczeństwa trzymaj się zasady - połowa dawki zalecanej przez producenta - uchroni to rośliny przed szkodliwym przenawożeniem.

REKLAMA

Zła kondycja rośliny nie jest nakazem do stosowania większą dawki nawozów. Przyczyny mogą być inne (np. zalanie korzeni, nieodpowiednie podaże, za mato lub za dużo światła). Wtedy dodatkowe nawożenie szkodzi. Gdy zauważysz, że po zastosowaniu nawozu roślina przestała rosnąć, jej liście żółkną i więdną, a kwiaty opadają – mogło dojść do przenawożenia. Wtedy ratuj roślinę natychmiastowym przesadzeniem (bez względu na porę roku) do nowej ziemi. Nawożenie możesz rozpocząć po 1-2 miesiącach.

Najbezpieczniejsze i najmniej kłopotliwe są nawozy typu osmocote. Stosuj je 2 razy w roku (podczas wiosennego przesadzania i jesienią). Mają postać granulek lub pałeczek -z jednorazowo zaaplikowanej dawki składniki mineralne uwalniają się stopniowo pod wpływem siły ssącej korzeni (rośliny nawożą się same). Składniki uwalniają się najszybciej w ciepłym i wilgotnym środowisku - latem, kiedy najbardziej potrzebuje ona zasilania, będąc w okresie najintensywniejszego wzrostu i kwitnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokładnie czytaj zalecana producenta - unikniesz błędów. Sprawdzaj np. czy płynny nawóz jest od razu gotowy do użycia. czy musisz go rozcieńczyć. Pamiętaj! Nawóz w proszku bezpiecznie jest rozpuszczać w wodzie - w suchej postaci może spowodować poparzenie korzeni.

Składniki pokarmowe nawozów dolistnych (bogatych w pierwiastki śladowe) trafiają do rośliny bardzo szybko. Zaleca się je dla gatunków ze słabym systemem korzeniowym (np. ananasowate) i kwiatów o dużych liściach (np. filodendron). Nawóz podawaj, rozpylając roztwór na liście. Uwaga! Nie rozpylaj na liście roztworów zwykłych nawozów doglebowych - liście mogą ulec poparzeniu.

Zimą większość kwiatów przechodzi okres spoczynku - nawożenie jest im niepotrzebne. Są też takie, które wtedy kwitną – nawoź je wybierając odpowiedni nawóz dla roślin kwitnących i tzw. nawóz zimowy (ze zmniejszoną dawką azotu). Bezpieczny sposób zaopatrzenia tych roślin na zimę to zastosowanie we wrześniu jednego z nawozów typu osmocote.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA