REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jeżeli twoja roślina wolno rośnie lub w ogóle przestała rosnąć, liście są mniejsze i pożółkłe, a korzenie wychodzą przez otwór w dnie doniczki, oznacza to, że trzeba ją przesadzić. Kiedy i jak należy to zrobić?

Najlepiej przesadzać rośliny wiosną lub na początku lata. Młode powinno się przesadzać raz do roku, a starsze co 2 lub 3 lata.

REKLAMA

Jeżeli roślina znajduje się już w największej doniczce lub gdy osiągnęła pełnię wzrostu, raz na rok usuń wierzchnią warstwę ziemi na głębokość 5 cm, nie odkrywając głównych korzeni i zastąp ja nową ziemią doniczkową.

Zadbaj o to , aby ziemia do kwiatów miała odpowiednia zawartość azotu, fosforu i potasu. W sklepach ogrodniczych kupuj ziemię wyjałowioną. Wybieraj ziemię odpowiednią do wieku rośliny i tempa jej wzrostu.

Dla roślin doniczkowych dobra będzie także mieszanka nie zawierająca ziemi, składająca się z substytutów torfu, z dodatkiem nawozów i piasku niezbędnego do prawidłowego drenażu. Jeżeli użyjesz takiego podłoża, musisz po 2 miesiącach rozpocząć zasilanie. Jeżeli roślina rośnie w ziemi, przez pierwsze 3 miesiące nie trzeba jej zasilać.

Rośliny hodowane w doniczkach glinianych, niepowlekanych glazurą wymagają częstego podlewania, ale za to nie grozi im nasiąknięcie wodą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak przesadzać? Na dnie doniczki ułóż warstwę drenującą ze żwiru. Jeśli doniczka jest gliniana i ma duży otwór w dnie, przykryj go kawałkiem skorupki lub większym kamieniem. W dużej plastikowej doniczce z kilkoma otworami w dnie ułóż skorupy na każdym otworze. Nasyp teraz cienką warstwę żwiru. Teraz połóż warstwę lekko wilgotnej mieszkanki do roślin doniczkowych, włóż roślinę pionowo i zasyp ją resztą ziemi, dobrze ją ubijając. Powierzchnia ziemi powinna się znajdować 1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki o średnicy 12 cm i 5 cm przy średnicy 38 cm.

Roślinę ze starej doniczki powinno wyjmować się przez obrócenie doniczki do góry dnem i przytrzymanie jej łodygi tuż przy ziemi między palcami (płaska ręka, łodyga wchodzi między środkowy a serdeczny palec). Wyciągasz ją z całą bryłą korzeniową i rozczesujesz wystające z bryły ziemi korzenie widelcem – w ten sposób usuniesz zużytą ziemię i pobudzisz nowe korzenie do wzrostu.

Ubij teraz ziemię palcami. Jeśli wsypałeś substytut torfu, wystarczy tylko lekko ją przygnieść. Nigdy nie ubijaj ziemi na twardą, zwartą masę, bo woda nie wsiąknie w głąb podłoża.

Wsypując ziemię do doniczki, uderzaj jej dnem o stół – ziemia wypełni równomiernie doniczkę. Podlej roślinę tuż przy ściankach doniczki, unikając podlewania środka. Jeżeli po podlaniu poziom ziemi obniży się, dosyp jej do odpowiedniej wysokości.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA