REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jeżeli twoja roślina wolno rośnie lub w ogóle przestała rosnąć, liście są mniejsze i pożółkłe, a korzenie wychodzą przez otwór w dnie doniczki, oznacza to, że trzeba ją przesadzić. Kiedy i jak należy to zrobić?

Najlepiej przesadzać rośliny wiosną lub na początku lata. Młode powinno się przesadzać raz do roku, a starsze co 2 lub 3 lata.

REKLAMA

Jeżeli roślina znajduje się już w największej doniczce lub gdy osiągnęła pełnię wzrostu, raz na rok usuń wierzchnią warstwę ziemi na głębokość 5 cm, nie odkrywając głównych korzeni i zastąp ja nową ziemią doniczkową.

Zadbaj o to , aby ziemia do kwiatów miała odpowiednia zawartość azotu, fosforu i potasu. W sklepach ogrodniczych kupuj ziemię wyjałowioną. Wybieraj ziemię odpowiednią do wieku rośliny i tempa jej wzrostu.

Dla roślin doniczkowych dobra będzie także mieszanka nie zawierająca ziemi, składająca się z substytutów torfu, z dodatkiem nawozów i piasku niezbędnego do prawidłowego drenażu. Jeżeli użyjesz takiego podłoża, musisz po 2 miesiącach rozpocząć zasilanie. Jeżeli roślina rośnie w ziemi, przez pierwsze 3 miesiące nie trzeba jej zasilać.

Rośliny hodowane w doniczkach glinianych, niepowlekanych glazurą wymagają częstego podlewania, ale za to nie grozi im nasiąknięcie wodą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak przesadzać? Na dnie doniczki ułóż warstwę drenującą ze żwiru. Jeśli doniczka jest gliniana i ma duży otwór w dnie, przykryj go kawałkiem skorupki lub większym kamieniem. W dużej plastikowej doniczce z kilkoma otworami w dnie ułóż skorupy na każdym otworze. Nasyp teraz cienką warstwę żwiru. Teraz połóż warstwę lekko wilgotnej mieszkanki do roślin doniczkowych, włóż roślinę pionowo i zasyp ją resztą ziemi, dobrze ją ubijając. Powierzchnia ziemi powinna się znajdować 1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki o średnicy 12 cm i 5 cm przy średnicy 38 cm.

Roślinę ze starej doniczki powinno wyjmować się przez obrócenie doniczki do góry dnem i przytrzymanie jej łodygi tuż przy ziemi między palcami (płaska ręka, łodyga wchodzi między środkowy a serdeczny palec). Wyciągasz ją z całą bryłą korzeniową i rozczesujesz wystające z bryły ziemi korzenie widelcem – w ten sposób usuniesz zużytą ziemię i pobudzisz nowe korzenie do wzrostu.

Ubij teraz ziemię palcami. Jeśli wsypałeś substytut torfu, wystarczy tylko lekko ją przygnieść. Nigdy nie ubijaj ziemi na twardą, zwartą masę, bo woda nie wsiąknie w głąb podłoża.

Wsypując ziemię do doniczki, uderzaj jej dnem o stół – ziemia wypełni równomiernie doniczkę. Podlej roślinę tuż przy ściankach doniczki, unikając podlewania środka. Jeżeli po podlaniu poziom ziemi obniży się, dosyp jej do odpowiedniej wysokości.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA