Czy wiesz jak przesadzać rośliny doniczkowe?
REKLAMA
Najlepiej przesadzać rośliny wiosną lub na początku lata. Młode powinno się przesadzać raz do roku, a starsze co 2 lub 3 lata.
REKLAMA
Jeżeli roślina znajduje się już w największej doniczce lub gdy osiągnęła pełnię wzrostu, raz na rok usuń wierzchnią warstwę ziemi na głębokość 5 cm, nie odkrywając głównych korzeni i zastąp ja nową ziemią doniczkową.
Zadbaj o to , aby ziemia do kwiatów miała odpowiednia zawartość azotu, fosforu i potasu. W sklepach ogrodniczych kupuj ziemię wyjałowioną. Wybieraj ziemię odpowiednią do wieku rośliny i tempa jej wzrostu.
Dla roślin doniczkowych dobra będzie także mieszanka nie zawierająca ziemi, składająca się z substytutów torfu, z dodatkiem nawozów i piasku niezbędnego do prawidłowego drenażu. Jeżeli użyjesz takiego podłoża, musisz po 2 miesiącach rozpocząć zasilanie. Jeżeli roślina rośnie w ziemi, przez pierwsze 3 miesiące nie trzeba jej zasilać.
Rośliny hodowane w doniczkach glinianych, niepowlekanych glazurą wymagają częstego podlewania, ale za to nie grozi im nasiąknięcie wodą.
REKLAMA
Jak przesadzać? Na dnie doniczki ułóż warstwę drenującą ze żwiru. Jeśli doniczka jest gliniana i ma duży otwór w dnie, przykryj go kawałkiem skorupki lub większym kamieniem. W dużej plastikowej doniczce z kilkoma otworami w dnie ułóż skorupy na każdym otworze. Nasyp teraz cienką warstwę żwiru. Teraz połóż warstwę lekko wilgotnej mieszkanki do roślin doniczkowych, włóż roślinę pionowo i zasyp ją resztą ziemi, dobrze ją ubijając. Powierzchnia ziemi powinna się znajdować 1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki o średnicy 12 cm i 5 cm przy średnicy 38 cm.
Roślinę ze starej doniczki powinno wyjmować się przez obrócenie doniczki do góry dnem i przytrzymanie jej łodygi tuż przy ziemi między palcami (płaska ręka, łodyga wchodzi między środkowy a serdeczny palec). Wyciągasz ją z całą bryłą korzeniową i rozczesujesz wystające z bryły ziemi korzenie widelcem – w ten sposób usuniesz zużytą ziemię i pobudzisz nowe korzenie do wzrostu.
Ubij teraz ziemię palcami. Jeśli wsypałeś substytut torfu, wystarczy tylko lekko ją przygnieść. Nigdy nie ubijaj ziemi na twardą, zwartą masę, bo woda nie wsiąknie w głąb podłoża.
Wsypując ziemię do doniczki, uderzaj jej dnem o stół – ziemia wypełni równomiernie doniczkę. Podlej roślinę tuż przy ściankach doniczki, unikając podlewania środka. Jeżeli po podlaniu poziom ziemi obniży się, dosyp jej do odpowiedniej wysokości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.