REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty we frankach. Po wyroku TSUE frankowicze mogą bez obaw walczyć o swoje prawa

Frankowicze mogą bez obaw walczyć o swoje prawa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty indeksowane do waluty franka szwajcarskiego, znane jako kredyty frankowe, przez wiele lat stanowiły powód kontrowersji i trudności dla tysięcy kredytobiorców w Polsce. Jednak ostatnie wydarzenia prawne i orzeczenia sądowe otworzyły nowe perspektywy dla osób poszkodowanych, które pragną dochodzić swoich praw i osiągnąć sprawiedliwość. 

W świetle ostatniego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-520/21, nie ma już żadnych wątpliwości, że frankowicze mogą bez obaw walczyć o swoje prawa.

REKLAMA

Pozew bez strachu

Dotychczasowa obawa przed możliwością pozwania przez bank w celu uzyskania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału powodowała niepewność i zniechęcenie wielu osób. Ta obawa mogła powstrzymywać kredytobiorców przed podjęciem kroków prawnych. Jednak teraz, ta istotna wątpliwość została rozwiana, co sprawia, że skierowanie sprawy do sądu w celu ochrony swoich praw staje się znacznie łatwiejsze i pozbawione wcześniejszych obaw. Rzeczywiście, teraz droga do uwolnienia się od toksycznych produktów finansowych, takich jak kredyty frankowe, wydaje się prostsza i bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej mówi adwokat Bartosz Czupajło, partner w kancelarii adwokackiej Czupajło Ciskowski & Partnerzy.

mec. Bartosz Czupajło

 

adw. Bartosz Czupajło

Źródło zewnętrzne

REKLAMA

Wyrok Trybunału, ogłoszony w czwartek, wreszcie zakończył wielomiesięczne spekulacje dotyczące prawa banków do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Pod koniec 2021 roku niektóre banki zdecydowały się na pozywanie kredytobiorców, którzy odważyli się wystąpić do sądu i dochodzić unieważnienia ich umów kredytu, o wynagrodzenie za korzystanie z udzielonego kapitału. Te działania wywoływały poważne obawy wśród kredytobiorców, którzy zastanawiali się, czy w razie unieważnienia ich umowy przez sąd będą zobowiązani do zwrócenia bankowi większej kwoty niż jedynie kapitał. 

Trybunał Sprawiedliwości jednoznacznie orzekł, że w przypadku unieważnienia umowy z powodu zawarcia w niej niedozwolonych klauzul lub nadużyć, bank nie ma prawa żądać od klienta większej kwoty niż to, co klient otrzymał. Oznacza to, że bank może żądać jedynie zwrotu wypłaconego kredytu wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, liczonymi dopiero od momentu, gdy kredytobiorca zostanie wezwany do zwrotu kapitału. To bardzo korzystne rozstrzygnięcie dla frankowiczów, które zapewnia im spokojny sen, na który przez długi czas nie mogli liczyć – dodaje mec. Czupajło. 

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Walka o sprawiedliwość ze szczęśliwym zakończeniem

REKLAMA

Praktycznie wszystkie umowy kredytów frankowych, z wyjątkiem nielicznych przypadków, zawierają postanowienia niedozwolone i nie budzą kontrowersji w sądach. Oznacza to, że w zdecydowanej większości spraw nie ma już powodów do obaw o ich wynik, a korzyści płynące z wygranej są niezwykle znaczące. Widać to również w zwiększonej popularności zakładanych spraw sądowych.

Na linii czasowej można zaobserwować stopniowy wzrost liczby osób, które podjęły walkę o swoje prawa. Początkowo, do października 2019 roku, tylko nieliczni, najbardziej odważni i zdeterminowani decydowali się na procesy przeciwko bankom, ryzykując porażkę w sądzie. W październiku 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał słynny wyrok w sprawie Państwa Dziubaków, wskazując na skutki eliminacji klauzul waloryzacyjnych z umowy kredytu frankowego. Orzeczenie to dotyczyło przeliczania kursu waluty, salda kredytu i wysokości rat. Trybunał jednoznacznie stwierdził, że takie luki w umowach nie mogą być uzupełniane innymi postanowieniami, co wcześniej czyniły polskie sądy. 

To spowodowało korzystną zmianę dla kredytobiorców. Wówczas obserwowaliśmy wśród kredytobiorców wyraźny wzrost zainteresowania kierowaniem spraw do sądu, szczególnie jesienią 2019 roku, a także w latach 2020 i 2021. Pod koniec 2021 roku banki rozpoczęły masowe pozwy przeciwko kredytobiorcom w celu uzyskania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, a to było właśnie tematem ostatniego wyroku Trybunału. Ta ofensywa banków spowodowała pewną wstrzemięźliwość ze strony kredytobiorców, którzy obawiali się konieczności zapłaty bankom za korzystanie z kapitału. To mogło zmienić perspektywę i korzyści związane z wygranymi sprawami. Jednak od momentu ogłoszenia ostatniego wyroku Trybunału, który jasno stwierdza, że bankom nie przysługuje żadne wynagrodzenie, obserwujemy duże poruszenie. Można to nazwać kolejną falą kredytobiorców, którzy już zdecydowali się skierować sprawy przeciwko bankom – opowiada Bartosz Czupajło.

Jak złożyć pozew przeciwko kredytodawcy? 

– W pierwszej kolejności należy odszukać umowę kredytową z załącznikami oraz zawartymi aneksami. Posiadając te dokumenty, każdy posiadacz kredytu frankowego może skonsultować się z kancelarią prawną w celu uzyskania informacji dotyczących kwalifikacji swojej umowy do rozpatrzenia przez sąd.  Dysponując tylko umową, można już złożyć prośbę o przedstawienie oferty i dokonać najlepszego wyboru. Następnie, kancelaria będzie zajmować się sprawą i pomagać w dopełnieniu wszelkich koniecznych formalności. Ich liczba nie jest duża – wyjaśnia mec. Czupajło.

W ostatnim czasie  pojawiło  się na rynku różne firmy odszkodowawcze, które nie są kancelariami adwokackimi ani radcowskimi. Warto zauważyć, że Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) już jakiś czas temu wydał pierwsze decyzje dotyczące takich podmiotów, które nie zawsze zachowują rzetelność w kontakcie z klientami. Należy więc być ostrożnym, aby nie dać się oszukać ponownie. Zdecydowanie lepiej skorzystać z usług zawodów zaufania publicznego, takich jak adwokaci czy radcy prawni. Wtedy można powierzyć swoją sprawę z czystym sumieniem, bez obaw o bezpieczeństwo swoich środków i spokojnie oczekiwać na rozstrzygnięcie sprawy.

Czupajło Ciskowski & Partnerzy Kancelaria Adwokacka – kancelaria specjalizująca się w reprezentowaniu konsumentów w sporach z instytucjami finansowymi, głównie w sprawach frankowych oraz kredytów złotówkowych opartych o WIBOR.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA