REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawa w sądzie z firmą inwestycyjną - czy mamy szanse wygrać?

Saveinvest Sp. z o.o.
http://www.grunttozysk.pl

REKLAMA

Wg ostatnio publikowanych orzeczeń sądowych coraz więcej instytucji finansowych przegrywa procesy z klientami, którzy zostali wprowadzeni w błąd. Sądy rozpatrują zarówno sprawy indywidualne ja i pozwy zbiorowe. W wyniku rażących braków w informowaniu klientów na temat tego co podpisują, wiele inwestycji finansowych zostało zmuszonych do wypłacenia klientom pieniędzy.

REKLAMA

Do sądów trafiają zarówno indywidualne jaki i zbiorowe pozwy osób poszkodowanych przez instytucje finansowe. Klienci, którzy lokowali swoje pieniądze na polisach inwestycyjnych, które były powiązane z ubezpieczeniowym funduszem - zdarzało się, że bardzo często tracili dorobek swojego życia. Powodem pojawienia się problemów były często dość zawile skonstruowane umowy, które nie były dość jasne dla podpisujących je klientów. Umowy uniemożliwiały ich całkowite zrozumienie. Chęć zrozumienie treści umowy, wymagała często nie tylko wiedzy prawniczej, ale i dość szerokiej wiedzy z zakresu ekonomii i gospodarki. Najbardziej rażące w tego typu umowach  w praktyce, jest zmuszania klienta do oszczędzania pieniędzy przy jednoczesnej ignorancji  zagrażającego ryzyka finansowego i ewentualnego poniesienia strat finansowych. Nie brano również pod uwagę wydarzeń losowych, które mogą się pojawić w przeszłości, i które mogłyby mieć wpływ na spłatę płaconych rat jak np, utrata pracy.

Zobacz: Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

Ludzie, którzy decydują się na inwestycje z UFK przyznają, że nie byli  świadomi tego, w jaki sposób działa wybrana przez nich polisa. Bardzo często założenie polisy wiązało się z koniecznością płacenia raz w roku składki, w wysokości równej wpłacie dokonanej przez nich „na dzień dobry”.  Po roku płacenia często okazywało się, że inwestycja ponownie upominała się o pieniądze. Wg instytucji, inwestorzy powinni być tego świadomi, sami bowiem zdecydowali się na konkretną usługę i podpisali umowę.

Zobacz: Nieprzewidziane wydatki jak na nie reagować

Dla wielu klientów wyjściem z tej sytuacji często okazywało się zarwania umowy. W wyniku tego działania - zostawali bankrutami. Opłata likwidacyjna , która musieli zapłacić w momencie zerwania umowy w terminie do 2 lat od momentu podpisania umowy wynosiła praktycznie 100% wpłaconej kwoty. Wg Bartosza Antosa z grunttozysk.pl - "osoby, które nabyły produkt wieloletni z jednorazową składką nie mogą czuć się bezpiecznie – bowiem jeśli jest on powiązany z funduszami akcyjnymi, nie są możliwe do wykluczenia zarówno szanse na zysk, jak i na straty".

Zobacz: Bezpieczeństwo finansowe na emeryturze

Praktyki stosowane przez instytucje finansowe spowodowały, że ludzie poczuli się oszukani i zaczęli żądać  pieniędzy na drodze sądowej. Wg nich zostali oszukani i żądali na dodze sądowej zabranego im kapitału. Jak pokazują wyroki sądów, wielu z nich wywalczyło odszkodowania, a ponadto sąd nałożył kary finansowe na instytucje finansowe za takie działania.

REKLAMA

Przykład:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Getin Noble Bank karę w wysokości 6,7 mln za wprowadzanie swoich klientów w błąd przy sprzedaży produktu inwestycyjnego oraz rażące braki w informacjach przekazywanych o specyfice danej usługi – m.in. starsza osoba, która nie była świadoma, że wiąże się z ubezpieczycielem na okres aż 10 lat, odzyskała zainwestowane pieniądze. Można zatem spodziewać się zajmowania przez sąd podobnego stanowiska w odniesieniu do innych instytucji zarówno ubezpieczycieli jak i banków, które pośredniczą w sprzedaży takich polis. Wspomniana wcześniej opłata likwidacyjna – a dokładniej jej wysokość - stanowiąca dla dużej części inwestorów powód bankructwa, również stała się przedmiotem zainteresowania sądów. Opłata ta pobierana jako prowizja za zerwanie umowy musi zostać zwrócona – tak zadecydował m.in. Sąd we Wrocławiu. - mówi  Bartosz Antos.

Wielu ubezpieczycieli unika komentarzy na ten temat. Twierdzą, że roszczenia „pokrzywdzonych” nie zawsze są jednoznaczne i każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. Wg nich osoby, które zostały wprowadzone w błąd to takie, które zaskoczył obowiązek kolejnej wpłaty kapitału równego sumie uiszczanej na początku inwestycji. Wiele osób nie może sobie na to pozwolić, dlatego też opłata likwidacyjna, kiedy okaże się, żę agent nie wyjaśnił specyfiki produktu - nie powinna być pobrana. Wg rzecznika pozwanych ubezpieczycieli

- "Tyczy się osób, które wiedziały o obligatoryjnym opłacaniu składki, ale nie mogą wypełnić tego obowiązku ze względu na przykład na utratę pracy zarobkowej" - dodaje Ekspert. W tym wypadku towarzystwo ze swojej strony nie ponosi żadnej winy -  a zatem nie istnieją podstawy do nałożenia na niego obowiązku oddania klientowi pieniędzy.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że w momencie wypłacania odszkodowań i kar - towarzystwo zostanie narażone na poniesienie olbrzymich strat finansowych. Według ekspertów mogą za to zapłacić inni klienci, którzy na dłużej ulokują w danym zakładzie swój kapitał.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynajem mieszkania czy kredyt hipoteczny - co wybrać, co się bardziej opłaca?

  Wynajem mieszkania czy może kredyt hipoteczny na własną nieruchomość. Jakie rozwiązania wybierają obecnie Polacy? Co się bardziej opłaca?

  Hipoteka ma znaczenie przy rozwodzie?

  Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.

  Schron przy domu i mikroinstalacja wiatrowa bez pozwolenia na budowę. Będą zmiany w prawie budowlanym

  W II. kwartale 2024 roku Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu zmiany w Prawie budowlanym. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, który został opublikowany 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UD22.

  Efektywna redukcja emisji w nieruchomościach. Na czym bazuje?

  Modernizacja budynków to kluczowy krok w walce z emisją CO2. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38% tych emisji. Dlatego warto inwestować w termomodernizację i zmianę przeznaczenia obiektów. 

  REKLAMA

  Kto przesunął budowę domu lub duży remont na wiosnę 2024 roku, ten sporo zyskał. Ceny materiałów budowlanych z dużą obniżką

  Piąty miesiąc z rzędu na rynku materiałów budowlanych ceny idą w dół. Jak twierdzą eksperci, nie jest to jednak trwały trend, ale dłuższa korekta. Spowodowało ją wcześniejsze wywindowanie cen na poziomy nie do przyjęcia przez rynek. Gdy korekta się skończy, wróci zapewne stabilizacja z nieznaczną tendencją zwyżkową.

   

  Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

  Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

  Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

  Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

  Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

  Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

  REKLAMA

  Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

  Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  REKLAMA