REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawa w sądzie z firmą inwestycyjną - czy mamy szanse wygrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Saveinvest Sp. z o.o.
http://www.grunttozysk.pl

REKLAMA

Wg ostatnio publikowanych orzeczeń sądowych coraz więcej instytucji finansowych przegrywa procesy z klientami, którzy zostali wprowadzeni w błąd. Sądy rozpatrują zarówno sprawy indywidualne ja i pozwy zbiorowe. W wyniku rażących braków w informowaniu klientów na temat tego co podpisują, wiele inwestycji finansowych zostało zmuszonych do wypłacenia klientom pieniędzy.

REKLAMA

Do sądów trafiają zarówno indywidualne jaki i zbiorowe pozwy osób poszkodowanych przez instytucje finansowe. Klienci, którzy lokowali swoje pieniądze na polisach inwestycyjnych, które były powiązane z ubezpieczeniowym funduszem - zdarzało się, że bardzo często tracili dorobek swojego życia. Powodem pojawienia się problemów były często dość zawile skonstruowane umowy, które nie były dość jasne dla podpisujących je klientów. Umowy uniemożliwiały ich całkowite zrozumienie. Chęć zrozumienie treści umowy, wymagała często nie tylko wiedzy prawniczej, ale i dość szerokiej wiedzy z zakresu ekonomii i gospodarki. Najbardziej rażące w tego typu umowach  w praktyce, jest zmuszania klienta do oszczędzania pieniędzy przy jednoczesnej ignorancji  zagrażającego ryzyka finansowego i ewentualnego poniesienia strat finansowych. Nie brano również pod uwagę wydarzeń losowych, które mogą się pojawić w przeszłości, i które mogłyby mieć wpływ na spłatę płaconych rat jak np, utrata pracy.

Zobacz: Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

Ludzie, którzy decydują się na inwestycje z UFK przyznają, że nie byli  świadomi tego, w jaki sposób działa wybrana przez nich polisa. Bardzo często założenie polisy wiązało się z koniecznością płacenia raz w roku składki, w wysokości równej wpłacie dokonanej przez nich „na dzień dobry”.  Po roku płacenia często okazywało się, że inwestycja ponownie upominała się o pieniądze. Wg instytucji, inwestorzy powinni być tego świadomi, sami bowiem zdecydowali się na konkretną usługę i podpisali umowę.

Zobacz: Nieprzewidziane wydatki jak na nie reagować

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla wielu klientów wyjściem z tej sytuacji często okazywało się zarwania umowy. W wyniku tego działania - zostawali bankrutami. Opłata likwidacyjna , która musieli zapłacić w momencie zerwania umowy w terminie do 2 lat od momentu podpisania umowy wynosiła praktycznie 100% wpłaconej kwoty. Wg Bartosza Antosa z grunttozysk.pl - "osoby, które nabyły produkt wieloletni z jednorazową składką nie mogą czuć się bezpiecznie – bowiem jeśli jest on powiązany z funduszami akcyjnymi, nie są możliwe do wykluczenia zarówno szanse na zysk, jak i na straty".

Zobacz: Bezpieczeństwo finansowe na emeryturze

Praktyki stosowane przez instytucje finansowe spowodowały, że ludzie poczuli się oszukani i zaczęli żądać  pieniędzy na drodze sądowej. Wg nich zostali oszukani i żądali na dodze sądowej zabranego im kapitału. Jak pokazują wyroki sądów, wielu z nich wywalczyło odszkodowania, a ponadto sąd nałożył kary finansowe na instytucje finansowe za takie działania.

REKLAMA

Przykład:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Getin Noble Bank karę w wysokości 6,7 mln za wprowadzanie swoich klientów w błąd przy sprzedaży produktu inwestycyjnego oraz rażące braki w informacjach przekazywanych o specyfice danej usługi – m.in. starsza osoba, która nie była świadoma, że wiąże się z ubezpieczycielem na okres aż 10 lat, odzyskała zainwestowane pieniądze. Można zatem spodziewać się zajmowania przez sąd podobnego stanowiska w odniesieniu do innych instytucji zarówno ubezpieczycieli jak i banków, które pośredniczą w sprzedaży takich polis. Wspomniana wcześniej opłata likwidacyjna – a dokładniej jej wysokość - stanowiąca dla dużej części inwestorów powód bankructwa, również stała się przedmiotem zainteresowania sądów. Opłata ta pobierana jako prowizja za zerwanie umowy musi zostać zwrócona – tak zadecydował m.in. Sąd we Wrocławiu. - mówi  Bartosz Antos.

Wielu ubezpieczycieli unika komentarzy na ten temat. Twierdzą, że roszczenia „pokrzywdzonych” nie zawsze są jednoznaczne i każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. Wg nich osoby, które zostały wprowadzone w błąd to takie, które zaskoczył obowiązek kolejnej wpłaty kapitału równego sumie uiszczanej na początku inwestycji. Wiele osób nie może sobie na to pozwolić, dlatego też opłata likwidacyjna, kiedy okaże się, żę agent nie wyjaśnił specyfiki produktu - nie powinna być pobrana. Wg rzecznika pozwanych ubezpieczycieli

- "Tyczy się osób, które wiedziały o obligatoryjnym opłacaniu składki, ale nie mogą wypełnić tego obowiązku ze względu na przykład na utratę pracy zarobkowej" - dodaje Ekspert. W tym wypadku towarzystwo ze swojej strony nie ponosi żadnej winy -  a zatem nie istnieją podstawy do nałożenia na niego obowiązku oddania klientowi pieniędzy.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że w momencie wypłacania odszkodowań i kar - towarzystwo zostanie narażone na poniesienie olbrzymich strat finansowych. Według ekspertów mogą za to zapłacić inni klienci, którzy na dłużej ulokują w danym zakładzie swój kapitał.  

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA