REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawa w sądzie z firmą inwestycyjną - czy mamy szanse wygrać?

Saveinvest Sp. z o.o.
http://www.grunttozysk.pl

REKLAMA

Wg ostatnio publikowanych orzeczeń sądowych coraz więcej instytucji finansowych przegrywa procesy z klientami, którzy zostali wprowadzeni w błąd. Sądy rozpatrują zarówno sprawy indywidualne ja i pozwy zbiorowe. W wyniku rażących braków w informowaniu klientów na temat tego co podpisują, wiele inwestycji finansowych zostało zmuszonych do wypłacenia klientom pieniędzy.

REKLAMA

Do sądów trafiają zarówno indywidualne jaki i zbiorowe pozwy osób poszkodowanych przez instytucje finansowe. Klienci, którzy lokowali swoje pieniądze na polisach inwestycyjnych, które były powiązane z ubezpieczeniowym funduszem - zdarzało się, że bardzo często tracili dorobek swojego życia. Powodem pojawienia się problemów były często dość zawile skonstruowane umowy, które nie były dość jasne dla podpisujących je klientów. Umowy uniemożliwiały ich całkowite zrozumienie. Chęć zrozumienie treści umowy, wymagała często nie tylko wiedzy prawniczej, ale i dość szerokiej wiedzy z zakresu ekonomii i gospodarki. Najbardziej rażące w tego typu umowach  w praktyce, jest zmuszania klienta do oszczędzania pieniędzy przy jednoczesnej ignorancji  zagrażającego ryzyka finansowego i ewentualnego poniesienia strat finansowych. Nie brano również pod uwagę wydarzeń losowych, które mogą się pojawić w przeszłości, i które mogłyby mieć wpływ na spłatę płaconych rat jak np, utrata pracy.

Zobacz: Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

Ludzie, którzy decydują się na inwestycje z UFK przyznają, że nie byli  świadomi tego, w jaki sposób działa wybrana przez nich polisa. Bardzo często założenie polisy wiązało się z koniecznością płacenia raz w roku składki, w wysokości równej wpłacie dokonanej przez nich „na dzień dobry”.  Po roku płacenia często okazywało się, że inwestycja ponownie upominała się o pieniądze. Wg instytucji, inwestorzy powinni być tego świadomi, sami bowiem zdecydowali się na konkretną usługę i podpisali umowę.

Zobacz: Nieprzewidziane wydatki jak na nie reagować

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla wielu klientów wyjściem z tej sytuacji często okazywało się zarwania umowy. W wyniku tego działania - zostawali bankrutami. Opłata likwidacyjna , która musieli zapłacić w momencie zerwania umowy w terminie do 2 lat od momentu podpisania umowy wynosiła praktycznie 100% wpłaconej kwoty. Wg Bartosza Antosa z grunttozysk.pl - "osoby, które nabyły produkt wieloletni z jednorazową składką nie mogą czuć się bezpiecznie – bowiem jeśli jest on powiązany z funduszami akcyjnymi, nie są możliwe do wykluczenia zarówno szanse na zysk, jak i na straty".

Zobacz: Bezpieczeństwo finansowe na emeryturze

Praktyki stosowane przez instytucje finansowe spowodowały, że ludzie poczuli się oszukani i zaczęli żądać  pieniędzy na drodze sądowej. Wg nich zostali oszukani i żądali na dodze sądowej zabranego im kapitału. Jak pokazują wyroki sądów, wielu z nich wywalczyło odszkodowania, a ponadto sąd nałożył kary finansowe na instytucje finansowe za takie działania.

REKLAMA

Przykład:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Getin Noble Bank karę w wysokości 6,7 mln za wprowadzanie swoich klientów w błąd przy sprzedaży produktu inwestycyjnego oraz rażące braki w informacjach przekazywanych o specyfice danej usługi – m.in. starsza osoba, która nie była świadoma, że wiąże się z ubezpieczycielem na okres aż 10 lat, odzyskała zainwestowane pieniądze. Można zatem spodziewać się zajmowania przez sąd podobnego stanowiska w odniesieniu do innych instytucji zarówno ubezpieczycieli jak i banków, które pośredniczą w sprzedaży takich polis. Wspomniana wcześniej opłata likwidacyjna – a dokładniej jej wysokość - stanowiąca dla dużej części inwestorów powód bankructwa, również stała się przedmiotem zainteresowania sądów. Opłata ta pobierana jako prowizja za zerwanie umowy musi zostać zwrócona – tak zadecydował m.in. Sąd we Wrocławiu. - mówi  Bartosz Antos.

Wielu ubezpieczycieli unika komentarzy na ten temat. Twierdzą, że roszczenia „pokrzywdzonych” nie zawsze są jednoznaczne i każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. Wg nich osoby, które zostały wprowadzone w błąd to takie, które zaskoczył obowiązek kolejnej wpłaty kapitału równego sumie uiszczanej na początku inwestycji. Wiele osób nie może sobie na to pozwolić, dlatego też opłata likwidacyjna, kiedy okaże się, żę agent nie wyjaśnił specyfiki produktu - nie powinna być pobrana. Wg rzecznika pozwanych ubezpieczycieli

- "Tyczy się osób, które wiedziały o obligatoryjnym opłacaniu składki, ale nie mogą wypełnić tego obowiązku ze względu na przykład na utratę pracy zarobkowej" - dodaje Ekspert. W tym wypadku towarzystwo ze swojej strony nie ponosi żadnej winy -  a zatem nie istnieją podstawy do nałożenia na niego obowiązku oddania klientowi pieniędzy.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że w momencie wypłacania odszkodowań i kar - towarzystwo zostanie narażone na poniesienie olbrzymich strat finansowych. Według ekspertów mogą za to zapłacić inni klienci, którzy na dłużej ulokują w danym zakładzie swój kapitał.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA