REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego nie potrafimy skutecznie oszczędzać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Saveinvest Sp. z o.o.
http://www.grunttozysk.pl

REKLAMA

Dlaczego nie umiemy skutecznie oszczędzać pieniędzy? Jaki jest sposób na skuteczne oszczędzanie pieniędzy. Na pewno należy sobie uświadomić, że kwota odłożonych pieniędzy nie zależy od naszych wydatków, ale jest uwarunkowana wieloma czynnikami psychologicznymi.

REKLAMA

Coraz więcej osób, zamiast oszczędzać, swoje całe dochody przeznacza na bieżące potrzeby. Choć mogło by się wydawać, że jeśli ktoś skutecznie oszczędzać pieniądze - prawdopodobnie sporo zarabia, lub np. jest w posiadaniu dodatkowych dochodów lub miał, powiedzmy nadwyżkę finansową w danym okresie czasu.

REKLAMA

Niestety, o tym ile pieniędzy mamy odłożonych na koncie oszczędnościowym często decydują różne czynniki socjologiczne. Wg wielu hipotez ludzie w cyklu swoje życia w swoich działaniach (nie tylko finansowych) do tego aby osiągnąć w miarę stały poziom konsumpcji na wszystkich etapach życia. Ludzie młodsi wg tej tezy -  żyją na kredyt, ponieważ nie zarabiają jeszcze wystarczająco dużo, mając jednocześnie nadzieję, że w przeciągu kilku następnych lat wszystko się zmieni.

Osoby w średnim wieku mają zazwyczaj wyższe zarobki w związku z czym stać ich na oszczędzanie. Zaczynają oszczędzać, by w wieku emerytalnym móc poddać konsumpcji odłożone przez siebie pieniądze. W Polsce największy odsetek osób, które posiadają oszczędności to grupa w wieku poniżej 34 roku życia. Starsze pokolenie nie kwapi się do oszczędzania. Niestety niestabilna gospodarka i niepewność finansowa powodują, że nie ufamy w większości oferowanych nam produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardzo ważną rolę w procesie oszczędzania odgrywają czynniki psychologiczne. Wg psychologów biznesu bardzo istotne przy determinacji w oszczędzaniu pieniędzy są wzorce i postawy wyniesione z domu.

Przykładowo:
- Jeśli nasi rodzice oszczędzali, nauczyliśmy się tego przez obserwację i w większości przypadków będziemy w stanie powielić ich zachowanie. - mówi Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl  - bardzo istotna przy próbach oszczędzania jest również wiedza ekonomiczna".

Zobacz: Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

REKLAMA

Praktycznie wszędzie można zaobserwować, że im większa wiedza z zakresu ekonomii, gospodarki, finansów, tym ludzie chętniej, a co za tym idzie skuteczniej oszczędzają. Często też przeszkodą w oszczędzaniu pieniędzy staje się brak wewnętrznej samokontroli.

- Wg specjalistów Saveinvest, jest to wciąż efekt dawnego niedosytu konsumpcyjnego. Ponoszone przez nas wydatki bardzo częstą mają charakter spontaniczny, niedokładnie przemyślany, co ogranicza w znacznym stopniu naszą zdolność do oszczędzania. Bardzo duża część społeczeństwa wydaje się także zupełnie bezradna w obliczu wyrafinowanej reklamy i sprytnej strategii marketingowej. Im łatwiej natomiast przychodzi nam samokontrola tym oszczędzanie jest dla nas mniej kłopotliwe, czy nawet uciążliwe. Jednym z rozwiązań może okazać się skorzystanie z takiego produktu finansowego, by wymagał zdeklarowania z góry ustalonych regularnych wpłat" - mówi Ekspert.

Zobacz: Nieprzewidziane wydatki jak na nie reagować

Na temat oszczędzania wypowiada się też wiele szkół psychoterapeutycznych. Przedstawiają swoje teorie, które wyjaśniają, dlaczego nie umiemy oszczędzać, lub dlaczego nasze oszczędzanie pieniędzy przybiera patologiczną formę. Wg nich poważne i dojrzałe podejście do pieniędzy wynika w dużej mierze z naszych doświadczeń z dzieciństwa. Wg tej tezy jeśli dorastamy w atmosferze zaufania i miłości nasze podejście do oszczędzania będzie mieć charakter pozytywny – będziemy widzieć sens wyrzeczeń a w przyszłej perspektywie prędzej czy później - zgromadzone pieniądze.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Skąpstwo, wg psychoanalityków jest rezultatem braku zaufania w kontaktach międzyludzkich w młodym wieku. Rodzi to poczucie niemożliwej do zapełnienia pustki, a to następnie pociąga za sobą potrzebę gromadzenia pieniędzy i ostrożne z nimi postępowanie. W takiej sytuacji pieniądze często stają się naszym jedynym celem w życiu. Sytuacje, w których oszczędzanie zaczyna mieć patologiczną formę zależy od wielu rzeczy np.: neurotycznej obawa o przyszłość i wynikającej z niej potrzeby bezpieczeństwa, a także poczucia niskiej wartości i przekonania, że tylko pieniądze zaspokoją wszystkie nasze potrzeby. Oszczędzanie staje się wtedy naszą obsesją, która może zdominować inne aspekty naszego życia. W wyniku tego nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Kwestię oszczędzania jak wynika z powyższego często determinuje ludzka psychika. Dlatego warto zacząć od pracy nad własną świadomością – należy zrozumieć, czemu tak naprawdę chcę oszczędzać, jakimi środkami dysponuję i jaki jest cel przyświeca mi w gromadzeniu dodatkowego kapitału.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA