REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego nie potrafimy skutecznie oszczędzać?

Saveinvest Sp. z o.o.
http://www.grunttozysk.pl

REKLAMA

Dlaczego nie umiemy skutecznie oszczędzać pieniędzy? Jaki jest sposób na skuteczne oszczędzanie pieniędzy. Na pewno należy sobie uświadomić, że kwota odłożonych pieniędzy nie zależy od naszych wydatków, ale jest uwarunkowana wieloma czynnikami psychologicznymi.

REKLAMA

Coraz więcej osób, zamiast oszczędzać, swoje całe dochody przeznacza na bieżące potrzeby. Choć mogło by się wydawać, że jeśli ktoś skutecznie oszczędzać pieniądze - prawdopodobnie sporo zarabia, lub np. jest w posiadaniu dodatkowych dochodów lub miał, powiedzmy nadwyżkę finansową w danym okresie czasu.

REKLAMA

Niestety, o tym ile pieniędzy mamy odłożonych na koncie oszczędnościowym często decydują różne czynniki socjologiczne. Wg wielu hipotez ludzie w cyklu swoje życia w swoich działaniach (nie tylko finansowych) do tego aby osiągnąć w miarę stały poziom konsumpcji na wszystkich etapach życia. Ludzie młodsi wg tej tezy -  żyją na kredyt, ponieważ nie zarabiają jeszcze wystarczająco dużo, mając jednocześnie nadzieję, że w przeciągu kilku następnych lat wszystko się zmieni.

Osoby w średnim wieku mają zazwyczaj wyższe zarobki w związku z czym stać ich na oszczędzanie. Zaczynają oszczędzać, by w wieku emerytalnym móc poddać konsumpcji odłożone przez siebie pieniądze. W Polsce największy odsetek osób, które posiadają oszczędności to grupa w wieku poniżej 34 roku życia. Starsze pokolenie nie kwapi się do oszczędzania. Niestety niestabilna gospodarka i niepewność finansowa powodują, że nie ufamy w większości oferowanych nam produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Bardzo ważną rolę w procesie oszczędzania odgrywają czynniki psychologiczne. Wg psychologów biznesu bardzo istotne przy determinacji w oszczędzaniu pieniędzy są wzorce i postawy wyniesione z domu.

Przykładowo:
- Jeśli nasi rodzice oszczędzali, nauczyliśmy się tego przez obserwację i w większości przypadków będziemy w stanie powielić ich zachowanie. - mówi Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl  - bardzo istotna przy próbach oszczędzania jest również wiedza ekonomiczna".

Zobacz: Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

REKLAMA

Praktycznie wszędzie można zaobserwować, że im większa wiedza z zakresu ekonomii, gospodarki, finansów, tym ludzie chętniej, a co za tym idzie skuteczniej oszczędzają. Często też przeszkodą w oszczędzaniu pieniędzy staje się brak wewnętrznej samokontroli.

- Wg specjalistów Saveinvest, jest to wciąż efekt dawnego niedosytu konsumpcyjnego. Ponoszone przez nas wydatki bardzo częstą mają charakter spontaniczny, niedokładnie przemyślany, co ogranicza w znacznym stopniu naszą zdolność do oszczędzania. Bardzo duża część społeczeństwa wydaje się także zupełnie bezradna w obliczu wyrafinowanej reklamy i sprytnej strategii marketingowej. Im łatwiej natomiast przychodzi nam samokontrola tym oszczędzanie jest dla nas mniej kłopotliwe, czy nawet uciążliwe. Jednym z rozwiązań może okazać się skorzystanie z takiego produktu finansowego, by wymagał zdeklarowania z góry ustalonych regularnych wpłat" - mówi Ekspert.

Zobacz: Nieprzewidziane wydatki jak na nie reagować

Na temat oszczędzania wypowiada się też wiele szkół psychoterapeutycznych. Przedstawiają swoje teorie, które wyjaśniają, dlaczego nie umiemy oszczędzać, lub dlaczego nasze oszczędzanie pieniędzy przybiera patologiczną formę. Wg nich poważne i dojrzałe podejście do pieniędzy wynika w dużej mierze z naszych doświadczeń z dzieciństwa. Wg tej tezy jeśli dorastamy w atmosferze zaufania i miłości nasze podejście do oszczędzania będzie mieć charakter pozytywny – będziemy widzieć sens wyrzeczeń a w przyszłej perspektywie prędzej czy później - zgromadzone pieniądze.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Skąpstwo, wg psychoanalityków jest rezultatem braku zaufania w kontaktach międzyludzkich w młodym wieku. Rodzi to poczucie niemożliwej do zapełnienia pustki, a to następnie pociąga za sobą potrzebę gromadzenia pieniędzy i ostrożne z nimi postępowanie. W takiej sytuacji pieniądze często stają się naszym jedynym celem w życiu. Sytuacje, w których oszczędzanie zaczyna mieć patologiczną formę zależy od wielu rzeczy np.: neurotycznej obawa o przyszłość i wynikającej z niej potrzeby bezpieczeństwa, a także poczucia niskiej wartości i przekonania, że tylko pieniądze zaspokoją wszystkie nasze potrzeby. Oszczędzanie staje się wtedy naszą obsesją, która może zdominować inne aspekty naszego życia. W wyniku tego nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Kwestię oszczędzania jak wynika z powyższego często determinuje ludzka psychika. Dlatego warto zacząć od pracy nad własną świadomością – należy zrozumieć, czemu tak naprawdę chcę oszczędzać, jakimi środkami dysponuję i jaki jest cel przyświeca mi w gromadzeniu dodatkowego kapitału.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA