REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty hipoteczne – prognozy na rok 2015

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Prognozy na rok 2015 na rynku hipotecznym wskazują, że sprzedaż kredytów utrzyma się na porównywalnym poziomie jak w roku 2014. Popyt mogą jedynie zmniejszyć ograniczenia dotyczące posiadania wkładu własnego.

REKLAMA

Głównym czynnikiem, który będzie stanowił podstawową barierę dla popytu efektywnego na rynku kredytowym jest wprowadzenie wymagań dotyczących konieczności posiadania wkładu własnego. Minimalny poziom oszczędności, jakimi będzie musiał dysponować potencjalny kredytobiorca w 2015 roku wyniesie 10 proc. ceny sprzedaży nieruchomości.

Oznacza to, że w przypadku zakupu mieszkania o wartości 300 tys. zł, kredytobiorca będzie musiał mieć wcześniej zaoszczędzone aż 30 tys. zł. Dla wielu osób oznacza to spore problemy ze zgromadzeniem wymaganych środków, w odpowiednio krótkim czasie. Oszczędności na takim poziomie posiada według badań tylko kilka procent osób ubiegających się o kredyt.

Polecany produkt:  Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Polecany produkt:  Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

REKLAMA

Dla wszystkich pozostałych ewentualnych kupujących wprowadzone przepisy oznaczają konieczność odłożenia decyzji o zakupie mieszkania w czasie. Niewykluczone jednak, że utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych spowoduje większe zainteresowanie programem dopłat rządowych „Mieszkanie dla Młodych” – tłumaczy Filip Jurczak z portalu TargiMieszkaniowe.net. Obecne statystyki dotyczące skali absorpcji środków z funduszu jaki przeznaczony jest na dopłaty do zakupu mieszkań w ramach „MdM”, wskazują na umiarkowane zainteresowanie programem wśród grupy docelowej. Analizy kształtowania się popytu na rynku kredytowym pozwalają przewidywać, że wolumen udzielonych kredytów w roku 2015 będzie oscylował na zbliżonym poziomie jak w roku 2014.

Istnieje jednak również szansa na lekką poprawę bieżącej sytuacji na rynku kredytowym. Oprócz ustaw i rekomendacji, rynek kredytowy uzależniony jest od szeregu czynników makroekonomicznych, które wpływają na jego kondycję. Podkreślić w tym kontekście należy fakt zwiększenia aktywności wśród firm deweloperskich w ostatnich kwartałach. Warto zwrócić również uwagę na to, że ceny mieszkań na pierwotnym rynku są względnie ustabilizowane. W przypadku najbardziej atrakcyjnych lokalizacji, w największych polskich miastach odnotowywana wręcz w poprzednim roku tendencje wzrostowe.

REKLAMA

W wariancie optymistycznym, można z tego tytułu z dużym prawdopodobieństwem zakładać lekki wzrost popytu na kredyty hipoteczne w nadchodzących miesiącach. W roku 2014 odnotowywano kolejne historyczne minima dla poziomu stopy procentowej, od której uzależniony jest wskaźnik WIBOR. Dla kredytobiorców taki stan rzeczy jest bardzo korzystny, ponieważ uzyskują wyższy poziom zdolności kredytowej. Tym samym są w stanie zapożyczyć się w banku na znacznie większą kwotę. Co więcej nic nie zapowiada obecnie, aby stopy procentowe miały powrócić do tendencji wzrostowych w najbliższym czasie.

Niski poziom stóp procentowych wynika bezpośrednio z danych dotyczących inflacji. Obniżone stopy procentowe stymulują popyt na rynku wewnętrznym. W przypadki kiedy zostanie odnotowany powrót dynamiki inflacyjnej Rada Polityki Pieniężnej z pewnością podejmie decyzję o ich podwyższeniu. Wówczas kredytobiorcy odczują ten zabieg poprzez zwiększenie stawki WIBOR i naliczenie wyższej raty kredytu hipotecznego.

Taki scenariusz najprawdopodobniej nie będzie miał jednak miejsca w roku 2015. Niektóre analizy i prognozy przygotowywane przez RPP mówią wręcz o możliwym utrzymaniu się przez jakiś czas deflacji, która obecnie występuje. Według ostrożnych przewidywań odwrócenia tego trendu można się będzie spodziewać dopiero w 2016 roku. Dane dotyczące niskiego poziomu stóp procentowych są bardzo korzystane przede wszystkim dla kredytobiorców, którzy spłacają już wcześniej zaciągnięty kredyt.

W momencie, w którym osoby z tej grupy starały się o finansowanie zakupu mieszkania kredytem, marże stanowiące stały składnik oprocentowania znajdowały się na niskim poziomie. To właśnie tacy kredytobiorcy odczują najbardziej efekt niskich stóp procentowych. W obecnej chwili banki częściowo niwelują niskie oprocentowanie związane z poziomem WIBOR, podwyższając poziom marży kredytu. Z tego powodu osoby, które w tym momencie otrzymają kredyt w mniejszym stopniu zyskają na rekordowo niskim poziomie WIBOR.

Zobacz także:  Rynek nieruchomości: od nowego roku - obowiązkowy kapitał

Zobacz także:  Polskie hipoteki – najwyżej oprocentowane w Europie

Zobacz także:  Kredyty nie zdrożeją w ciągu najbliższych dwóch lat

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA