REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłużnik i windykator - co ich dzieli, co łączy?

REKLAMA

Dłużnik windykator to dwie zupełnie odmienne funkcje. Zadaniem windykatora jest odzyskanie pieniędzy dla wierzyciela, dłużnika natomiast - oddanie długu.

REKLAMA

Pożyczając pieniądze w banku, firmie pożyczkowej, od przyjaciela czy kogoś z rodziny, dłużnik obliguje się do zwrotu otrzymanej kwoty. Podpisuje umowę lub składa stosowne deklaracje, w których obliguje się do wywiązania się ze swoich zobowiązań. Podpis staje się równoznaczny z obietnicą „tak, oddam te pieniądze”. Czas jednak mija i nadchodzi moment spłaty. A ponieważ życie przewrotnym bywa, po drodze wiele zdarzyć się może - utrata pracy, choroba, święta, wakacyjny wyjazd, a czasem zwykła „zachcianka”, która pozwala nadążyć za trendami mody i wyposażyć się w najnowszy model smartfona lub lepszy od sąsiada samochód. Nagle okazuje się, że konto świeci pustkami, nie wystarcza na wszystkie opłaty i trzeba „zacisnąć pasa”. Dłużnik łamie więc złożoną wcześniej obietnicę - nie płaci pierwszej, drugiej i kolejnej raty. A potem dzwoni windykator…

Nierozsądne decycje dłużników

REKLAMA

O tym, że dłużnik często postępuje nierozsądnie (z różnych powodów) i niestety ze szkodą nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny, paradoksalnie najlepiej wie windykator. Pożyczanie pieniędzy na gadżety nie należące do kategorii produktów pierwszej potrzeby, podczas gdy stan konta jawnie wskazuje na brak oszczędności, to jeden z częściej popełnianych błędów. Drugi, to zaciąganie kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej. Mówiąc wprost, nadmierne zadłużanie się najczęściej spowodowane jest brakiem powściągliwości w rozbuchanym konsumpcjonizmie lub, w chwili nie radzenia sobie z różnego rodzaju zadłużeniami, zaciąganie w panice kolejnych kredytów.

Windykator doskonale zdaje sobie sprawę z działania wszystkich mechanizmów, które kierują ludźmi i pchają ich w spiralę zadłużenia. „Świadomość tych procesów oraz podstaw decyzji płatniczych podejmowanych przez dłużników pomaga lepiej zrozumieć windykatorowi ich sytuację. Owszem, często można zarzucić dłużnikowi brak racjonalnego myślenia, ale po co? Zagubionej osobie w żadnym wypadku to nie pomoże.” – komentuje Krzysztof Matela, Prezes Zarządu EGB Investments S.A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Windykator wie doskonale, co dłużnik sądzi na jego temat

Dłużnik, z reguły unika windykatora jak ognia. Dlaczego? Bo wie, że zrobił źle? Bo boi się, że będzie musiał ponieść konsekwencje swoich decyzji? Niekoniecznie. Byłoby tak, gdyby wierzył, że jego celem jako dłużnika jest spłata zobowiązania w terminie i zgodnie z ustalonymi warunkami. Najczęściej jednak przyjmuje narzuconą mu przez społeczeństwo rolę - osoby, której celem jest oszukanie wierzyciela i zwlekanie z płatnościami. Wkracza więc na barykadę. Ale czy słusznie? Prawdą jest, że zazwyczaj pojawienie się windykatora na ścieżce życiowej dłużnika wiąże się z wkroczeniem w strefę komfortu dłużnika. Nie dzieje się tak jednak po to, by toczyć bój na wspomnianej barykadzie. Windykator pojawia się po to, by uświadomić dłużnikowi, że utracił w pewnym momencie kontrolę nad swoim budżetem i po to, by pomóc wkroczyć na ścieżkę właściwego, racjonalnego postępowania. Dzwoni i pisze po to, by uświadomić dłużnikowi konsekwencje błędnych decyzji i ustrzec jego i jego rodzinę przed dalszym pogrążaniem się w spirali zadłużenia. Windykator za każdym razem liczy na to, że uda mu się porozumieć z dłużnikiem od razu. Im szybciej ten proces zacznie postępować, tym lepiej dla osoby zadłużonej. Czas jest tu czynnikiem, który ma ogromne znaczenie.

O dawaniu kolejnej szansy

Każdy zasługuje na drugą szansę. Dłużnik też. Nawet taki, który błędnie wierzy w swoją „negatywną misję”, czyli tak długo nie płacić, jak tylko się da. Windykacja to obszar, w którym mamy do czynienia z pracą na „żywym organizmie”. Do tego oczywiście dochodzą emocje, czasem nieprzewidziane reakcje. Czy osoba, która popadła w spiralę zadłużenia zasługuje na kolejną szansę? Oczywiście! To nie popełnione błędy świadczą o człowieku, lecz motywacja do ich naprawy.  Czy dłużnik, który uporał się ze swoimi długami popełni ten sam błąd ponownie? „Być może. Windykacja to proces. Przeprowadzona w sposób profesjonalny pozwala, po jej zakończeniu, odczuć przez dłużnika ulgę. Pozwala wyjść dłużnikowi z wiedzą, której dotychczasowy brak spowodował poważne konsekwencje. To, co się zadzieje później, zależy już tylko od tej osoby.” – odpowiada Krzysztof Matela.

Zobacz też:

Jak wydawać pieniądze, by do nas wróciły

Co to jest pełnomocnictwo? Jak je ustanowić, żeby było ważne

EGB Investments S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA