Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto dewizowe – czy warto je zakładać?

Konto dewizowe to konto, dzięki któremu możemy się rozliczać w obcej walucie. Konto dewizowe może przydać się nam np. przy spłacie kredytu w obcej walucie lub podczas wyjazdu zagranicznego do robienia zakupów.

Rozliczenia w obcej walucie, spłata kredytu w euro lub frankach, wymiana dewiz, wyjazd za granicę, zakupy w markowych zagranicznych sklepach – jest sporo powodów dla których warto założyć konto walutowe. Kiedy należy otworzyć taki rachunek, który bank proponuje najlepsze rozwiązania i najniższe opłaty za jego prowadzenie? Czym takie konto różni się od standardowego i jakie są jego zalety? Na te pytania warto znać odpowiedzi decydując się na konkretną ofertę banku.

Konto walutowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na którym gromadzimy i przechowujemy pieniądze w określonej walucie obcej. Takie konto można założyć w wybranych bankach, wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek w oddziele banku lub online, za pomocą bankowości internetowej. Wizyty w oddziale wymagają: PKO BP, Bank Pekao SA i Bank BPH. Bez wychodzenia z domu możemy założyć rachunek dewizowy m.in. w BZ WBK, Banku Millenium, mBanku, Alior Banku i w BRE Banku. Jak widać nie wszystkie banki oferują konta walutowa. W Banku Pocztowym, Eurobanku czy Crédit Agricole nie otworzymy konta walutowego, ponieważ wymienione banki nie oferują rachunków dewizowych.

Rachunek walutowy na pewno przyda się tym, którzy mają przychody w obcych walutach, często robią przelewy walutowe, otrzymują takie lub po prostu wymieniają złotówki na waluty obce i odwrotnie mówi Marta Bartoszczyk, rzecznik prasowy serwisu Walutomat.pl. – Konto dewizowe minimalizuje koszty związane z wymianą walut – dodaje.

Zobacz także: Co ze sprzedażą mieszkania obciążonego kredytem we frankach?

Bardzo często konto walutowe jest dodatkowym rachunkiem do standardowego konta w danym banku. Banki najczęściej oferują prowadzenie rachunków dewizowych dla dolarów amerykańskich, funtów brytyjskich, franków szwajcarskich i dla euro.

Koszty związane z otwarciem rachunku walutowego i jego prowadzeniem są różne, w zależności od banku. I tak np. BNP Paribas pobiera 20 zł za założenie takiego konta, natomiast prowadzi je bezpłatnie. Niewiele banków pobiera opłaty za prowadzenie takiego rachunku, są to m.in: PKO BP (5 zł), Bank BPH (5 zł), Bank Millennium (1 euro).

Opłaty za konto dewozowe

Oferty poszczególnych banków różnią się od siebie głównie trzema rodzajami kosztów. Po pierwsze kosztami przelewów, które wpływają lub wychodzą z rachunku na konta innych banków. Opłatami związanymi z wydaniem i obsługą karty płatniczej, w tym wypłata pieniędzy w bankomatach w Polsce i za granicą. Gdy korzystamy z konta dewizowego, aby obniżyć koszty spłaty kredytów walutowych, warto z kolei sprawdzić jakie są koszty transakcji bezgotówkowych.

Jeżeli konto walutowe traktujemy jako sposób oszczędzania i gromadzimy na nim dewizy, powinniśmy zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz koszty prowadzenia takiego rachunku. Jeżeli konto ma służyć do wymiany walut lub spłacania kredytu hipotecznego w euro czy frankach, szczególną uwagę należy zwrócić na koszty przelewów. Zanim zasilimy konto dewizowe rozsądnie będzie zapoznać się z aktualnymi kursami i wybrać najkorzystniejszy sposób zakupu waluty. Najwygodniej jest skorzystać z wymiany walut w internecie, np. za pośrednictwem internetowych platform wymiany walut, takich jak serwis Walutomat.pl. Dzięki serwisowi Walutomat.pl posiadacze kont walutowych nie są uzależnieni przede wszystkim od wysokich kursów walut, po jakich banki wymieniają złotówki i dewizy. Różnice w kursach między bankami a tymi oferowanymi na platformie Walutomat.pl sięgają nawet do 6% na niekorzyść banków. Nie mniej istotnym czynnikiem jest uniezależnienie się od godzin pracy banków i księgowań zleconych transakcji. Na internetowej platformie wymiany walut transakcje realizowane są przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, w dni wolne od pracy i święta.

W naszym serwisie przyjmujemy zlecenia wymiany walut z kont walutowych i złotówkowych z wszystkich banków posiadającymi siedzibę w Polsce. Dla klientów posiadających konto w bankach PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, BRE Banku, Banku Millenium lub Alior Banku przelewy są realizowane bezpłatnie i natychmiastowo. W przypadku pozostałych banków przelewy funkcjonują jako krajowe transakcje walutowe, czyli wg sztandarowych zasad mówi Marta Bartoszczyk.

Zobacz także:  Jak odzyskać pieniądze od bankrutującego biura podróży?

Zalety posiadanie karty walutowej

Największą korzyścią jaką daje posiadanie karty walutowej są oszczędności wynikające z braku kosztów wymiany walut.

Jeśli otwieramy rachunek walutowy, aby korzystać z niego za granicą i w ten sposób obniżać koszty urlopu albo do transakcji internetowych w zagranicznych e-sklepach przydatna będzie karta płatnicza w walucie obcej. Niestety, nie wszystkie banki wydają karty walutowe do prowadzonych rachunków dewizowych. Warto więc sprawdzić bank i pod tym kątem. Może się bowiem okazać, że otworzyliśmy rachunek walutowy właśnie z myślą o karcie do konta, a nasz bank nie wyda nam takiej karty.

Gdy mamy pewność, że możemy liczyć na wydanie karty walutowej do rachunku, warto sprawdzić koszty wydania i obsługi karty, prowizje za wypłaty gotówki w bankomatach i placówkach w kraju i za granicą oraz czy za pomocą naszej karty będziemy mogli kupować w Internecie.

Konto walutowe jest podstawowym narzędziem dla przedsiębiorców prowadzących rozliczenia w walutach obcych, dla osób spłacających kredyty walutowe, a także dla tych, którzy wyjeżdżają na urlopy za granicę. Przeglądając ofertę rachunków walutowych należy dokładnie przeanalizować opłaty i prowizje pod kątem własnych potrzeb oraz celu, w jakim będziemy je wykorzystywać.

Dodatkowe, niemałe korzyści czysto finansowe, możemy osiągnąć łącząc funkcjonalność rachunku walutowego z tanią wymianą walut w internecie, np. na platformie Walutomat.pl, gdzie kurs wymiany możemy ustalić sami.

Zobacz także:  OFE – krótki przewodnik po najważniejszych zagadnieniach

Źródło: Walutomat.pl

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pierwsze mieszkanie na kredyt 2023. Jakie ułatwienia dla kupujących obiecuje rząd? Zdolność kredytowa, wkład własny, oprocentowanie, brak PCC

    Niższe koszty, wyższa zdolność kredytowa i brak konieczności posiadania wkładu własnego – na to wszystko mogą już niedługo liczyć osoby, które będą chciały kupić pierwsze mieszkanie. Tak przynajmniej obiecuje rząd. Jeśli się uda, to sytuacja mieszkaniowa osób w wieku od 25 do 34 lat w końcu może się poprawić. Dziś w tej grupie wiekowej ponad połowa osób mieszka z rodzicami.

    Długi weekend z Bożym Ciałem 2023 - ceny noclegów w Polsce. Nad morzem i w górach

    Ceny noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych w Polsce w czasie najbliższego długiego weekendu zaczynającego się w Boże Ciało są wyższe o 5% niż w 2022 roku. 

    Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu mieszkania z rynku wtórnego

    Sejm przyjął ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znacząca ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.

    Ceny mieszkań od deweloperów bez zmian. Czy będą spadać?

    W maju w większości polskich aglomeracji cena metra kwadratowego nowego mieszkania pozostała bez zmian w stosunku do kwietnia - podali eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Zwrócili uwagę, że deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z segmentu popularnego.

    Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

    Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

    Architektura wielorodzinna przechodzi transformację

    Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia, a trendy architektoniczne pojawiają się niejako w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby. Architekci, którzy tworzą swoje projekty dziś, muszą mieć więc na względzie również to, co wydarzy się jutro. Sęk w tym, że przyszłość jest nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć.

    Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

    Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

    Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

    Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

    Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

    Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

    Opłata deszczowa będzie większym problemem?

    Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

    Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

    Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

    Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

    Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

    O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

    Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju?