REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na kupno nieruchomości za gotówkę, niezależnie od tego czy jest to dom, czy mieszkanie, nie każdy może sobie pozwolić. Część Polaków pozbywa się oszczędności, żeby tylko uniknąć zaciągania kredytu hipotecznego. Przeczytaj czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Opracowania dotyczące rodzimego rynku mieszkaniowego wskazują, że co piąty Polak dokonuje zakupu nowego lokum przy pomocy własnych środków. Na samodzielne finansowanie potrzeb mieszkaniowych decydują się nie tylko osoby posiadające bardzo wysokie dochody. Niechęć do kredytów hipotecznych sprawia, że niektórzy, mniej zamożni nabywcy mieszkań pozbywają się wszystkich zgromadzonych oszczędności. Taka decyzja niestety może okazać się ryzykowna – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Kupno za gotówkę

Przedstawiciele firmy Conse Doradcy Finansowi twierdzą, że wiele osób nie zauważa pewnych niedogodności, które są związane z zakupem nieruchomości za gotówkę. – Wbrew pozorom samodzielne finansowanie potrzeb mieszkaniowych nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Każda osoba, która nabywa nieruchomość za gotówkę powinna zastanowić się, czy po dokonaniu takiej transakcji będzie dysponowała wystarczającymi oszczędnościami. Zakup mieszkania lub domu dla większości klientów jest priorytetowym wydatkiem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę sytuacje wymagające szybkiego wydatkowania gotówki (np. nieoczekiwana choroba). Wspomniany problem nie dotyczy tylko zamożnych osób, które nawet po zakupie mieszkania będą dysponowały odpowiednią kwotą oszczędności – tłumaczy Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Jakie szanse na kredyt ma emeryt?

Wielu klientów uważa, że zakupiona za gotówkę nieruchomość stanowi lokatę kapitału, którą można uruchomić w obliczu nieoczekiwanych wydatków. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi zwraca uwagę na problemy związane z szybką zamianą mieszkania lub domu. Taka operacja nawet w przypadku dobrej koniunktury rynkowej jest czasochłonna i wymaga zredukowania ceny ofertowej.

Zobacz także: Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci firmy Conse akcentują jeszcze jedną kwestię, a mianowicie minimalne kwoty kredytów hipotecznych. Te produkty bankowe zwykle kojarzą się z zobowiązaniami opiewającymi na kilkaset tysięcy złotych. Tymczasem rodzimi kredytodawcy umożliwiają pożyczanie znacznie niższych sum.

Poniższa tabela przedstawia minimalne kwoty kredytów hipotecznych dla dziesięciu największych, krajowych banków.

Zobacz także: Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi ostrzega jednak przed zaciąganiem kredytów o bardzo wysokim wkładzie własnym. Okazuje się bowiem, że krajowe banki nie stosują szczególnych preferencji dla klientów finansujących więcej niż 30%-40% wartości mieszkania przy pomocy własnych środków. – Osoby posiadające spore ilości gotówki nie powinny popadać w skrajność. Najbardziej efektywny wariant polega na wpłaceniu tylko takiej kwoty, która poprawi warunki kredytowania. Pozostałą część własnych środków można zainwestować zapewniając sobie zwrot kosztów kredytu oraz ewentualne zyski. Najbardziej pożądany scenariusz zakłada, że klient osiągnie dwie korzyści. Pierwsza to wypracowany dochód podczas, gdy druga wiąże się z posiadaniem większej płynności finansowej. Warto pamiętać, że osoba dysponująca wolnymi środkami w razie nieoczekiwanych sytuacji nie musi korzystać z drogich pożyczek gotówkowych – mówi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

Jak sfinansować koszty kredytu i zyskać?

Zyskowność proponowanej operacji finansowej zależy od dwóch czynników: stopy zwrotu z własnego kapitału oraz kosztów spłacanego zobowiązania. Każdy kredytobiorca powinien dążyć do tego, by pierwsza ze wspomnianych wartości przewyższała drugą. Okazuje się, że taki cel można osiągnąć bez konieczności stosowania ryzykownych strategii inwestycyjnych.

Zobacz także: Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

REKLAMA

Przedstawiciele firmy Conse chętnie przytaczają odpowiednie dane liczbowe. Według nich osoby posiadające wysoki wkład własny mogą liczyć na to, że roczny koszt kredytu (po uwzględnieniu oprocentowania oraz wszelkich opłat i prowizji) nie przekroczy 6,2% pożyczanej kwoty. Wspomniany koszt pozyskania kapitału w dużej mierze można pokryć poprzez ulokowanie większości własnych środków za pomocą depozytu. Warto pamiętać, że posiadacze większych kwot mogą dodatkowo negocjować oferowane oprocentowanie. Taki wariant zwykle dotyczy depozytów o wartości przekraczającej 50 000 zł. W praktyce posiadacze większych sum mogą liczyć na podwyżkę oprocentowania o 0,3–0,5 punktu procentowego (w stosunku do standardowej oferty). Dlatego w przypadku wysokich wkładów uzyskanie oprocentowania na poziomie 6,5–6,7% nie stanowi większego problemu. Po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych analizowany depozyt zapewni roczną stopę zwrotu na poziomie 5,3%–5,4%. Pozostałą część kosztów kredytu (mniej niż 1 punkt procentowy w skali roku) można bez problemu pokryć za pomocą inwestycji obciążonych większym ryzykiem. Taką rolę mogą pełnić na przykład fundusze inwestycyjne krajowych obligacji.

Osoby decydujące się na zakup nieruchomości ze środków własnych powinny więc bardzo wnikliwie przeanalizować swoją sytuację finansową i rozważyć ewentualne możliwości zainwestowania części pieniędzy, które chcą przeznaczyć na zakup – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Elixir – sesje bankowe i godziny przelewów

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA