Czy wiesz jak ochronić dom przed działaniem wody gruntowej?
REKLAMA
REKLAMA
Zabezpiecz wszystkie elementy budynku stykające się z podłożem. Wykorzystaj do tego papę lub folię albo połóż w tych miejscach warstwę lepiku lub emulsji. Papę i folie połóż na ścianach piwnic i pod posadzką, pod podłogami układanymi na gruncie, pod podłogami łazienek, kuchni, pralni i innych wilgotnych pomieszczeń. Poziomą izolację przeciwwodną układa się także pomiędzy ścianami nadziemnej części budynku a fundamentami lub murami piwnicznymi.
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli zauważysz mokre plamy na tynku przy podłodze, możesz wykonać nową izolację pozioma metoda iniekcji. Nasączasz dolna cześć ściany alkoholowym roztworem żywicy syntetycznej (kupisz w sklepie z materiałami budowlanymi). Po odparowaniu żywica tworzy w murze szczelną warstwę zapobiegająca kapilarnemu podciąganiu wody gruntowej. Niestety jest metoda dość droga bo średnio uszczelnianie 1 m muru kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Jak zrobić uszczelnić mur metodą iniekcji? Przy podłodze nawierć wiertłem (10-12 mm) rząd otworów w odstępach 10 cm. Otwory powinny być lekko nachylone w głąb ściany i powinny sięgać do połowy jej grubości. Nawierć z drugiej strony ściany na tym samym poziomie taki sam rząd otworów. Jeśli jednak nie możesz wiercić z drugiej strony, wywierć od razu otwory o głębokości o 6 cm mniejszej od grubości ściany.
Teraz weź dużą strzykawkę i napełnij ją przygotowanym preparatem. Poczekaj aż płyn wsiąknie i znów napełnij otwory. Powtarzaj zabieg do momentu aż środek przestanie się wchłaniać w mur.
Przygotuj rzadką zaprawę z 1 części cementu i 3 części drobnego piasku. Do wody dodaj odrobinę środka uszczelniającego. Wypełnij otwory zaprawą. Dobrze jest na czas schnięcia wietrzyć pomieszczenia i ogrzewać mieszkanie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.