Czy wiesz jak chronić dom przed włamaniem?
REKLAMA
REKLAMA
Przy zakupie należy się upewnić, czy dźwięk alarmu jest odpowiednio głośny aby dotarł na pożądaną odległość. W wypadku domku jednorodzinnego chodzi o dystans dzielący posesję od sąsiadów, w budynku wielorodzinnym - o słabszy dźwięk, dobrze słyszalny na klatce schodowej. Najczęściej wymagany poziom głośności wynosi od 95 do 100 decybeli.
REKLAMA
Można zastanowić się nad włączeniem alarmu w system monitoringu, który informuje o wtargnięciu intruza firmę ochroniarską, policję, sąsiadów bądź przyjaciół.
REKLAMA
Każdy system alarmowy włącza się i wyłącza kluczem lub kodem cyfrowym, programowanym przyciskami w centralce. Źródłem zasilania może być sieć elektryczna, baterie lub akumulatory, włączające się w razie odcięcia głównego źródła zasilania.
Alarmy antywłamaniowe składają się najczęściej z trzech głównych elementów: czujników (magnetycznych lub inercyjnych), manipulatora (zwanego również centralką) oraz sygnalizatora dźwiękowego albo dźwiękowo-optycznego. Sygnalizatory, najlepiej dwa, powinny być zainstalowane na zewnętrznej ścianie domu, ponieważ są wtedy nie tylko lepiej słyszalne, ale także odstraszają potencjalnych złodziei samym swoim widokiem. Większość systemów alarmowych jest tak skonstruowana, że uaktywnia je próba zdjęcia obudowy albo przecięcie przewodów zasilających.
Wewnętrzne systemy alarmowe są zazwyczaj wyposażone w czujki przestrzenne, działające na podczerwień (PIR), ultradźwięki (US) lub na mikrofale (MV). Stosuje się również zestawy kombinowane (PIR + US lub PIR+MV), co zwiększa znacznie skuteczność systemu. Systemy wewnętrzne mogą być instalowane w jednym pomieszczeniu albo w całym mieszkaniu bądź domu (w takim wypadku umieszcza się w każdym pomieszczeniu wysoko jeden czujnik). Najlepiej zlecić to wyspecjalizowanej firmie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.