Czy można zastąpić elektryka?
REKLAMA
REKLAMA
Nie oznacza to jednak, że każda nawet najdrobniejsza awaria wymaga jego obecności. Jednak zanim przystąpisz do tego typu prac przypomnij sobie pewne zasady BHP.
REKLAMA
BHP prac elektromontażowych
Wszystkie prace związane z elektrycznością wykonuj po odłączeniu dopływu prądu. Do sprawdzenia napięcia używaj zaizolowanych narzędzi. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji montażu sprzętu elektrycznego.
Co musisz wiedzieć o instalacji elektrycznej
W przypadku obwodów jednofazowych podłączeń dokonuje się w oparciu o trzy wyprowadzone kable. Jeśli instalacja jest trójfazowa wówczas wyprowadzonych kabli powinno być pięć. Powinieneś znać symbolikę kolorów izolacji na kablach.
Przewody neutralne, zerowe – kolor jasnoniebieski, przewody uziemienia - kolor żółto zielony, przewody fazy mają kolory czarne, czerwone i brązowe.
Napięcie należy sprawdzać za pomocą próbnika – jeśli po dotknięciu nim przewodu fazowego nie zapali się dioda, oznacza to uszkodzoną instalację elektryczną.
Typowy przekrój przewodów elektrycznych w domowej instalacji wynosi 1,5mm lub 2,5mm i decyduje on o możliwym obciążeniu obwodu.
Wystrzegaj się łączenia kabli poprzez skręcanie ich. Stosuj zaciski śrubowe lub złączki samozaciskowe. Rozdzielanie przewodów i ich łączenie przeprowadza się w puszkach izolacyjnych.
ABC wiedzy o bezpiecznikach
Zadaniem bezpiecznika jest zabezpieczenie instalacji przed obciążeniem. Z tego powodu nie wolno stosować bezpieczników o wyższej niż zalecana granicy bezpieczeństwa.
Polecamy: Jak zamontować oprawy podsufitowe
Wśród bezpieczników wyróżnia się następujące typy: topikowe – z szybką zabezpieczającą przed porażeniem w razie przepalenia się bezpiecznika w czasie wkręcania go, automatyczne – z przyciskiem, który należy zdecydowanie wcisnąć, ale nie wolno go na silę przytrzymywać jeśli po wciśnięciu wyskakuje i tablice rozdzielcze – coraz częściej spotykane w nowych domach.
Czytaj także: Jak zamontować szynę podsufitową
REKLAMA
REKLAMA