REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zastąpić elektryka?

Paweł Nawrocki

REKLAMA

REKLAMA

Prace remontowe, a nawet usuwanie drobnych usterek w zakresie instalacji elektrycznej może być niebezpieczne dla laika.

Nie oznacza to jednak, że każda nawet najdrobniejsza awaria wymaga jego obecności. Jednak zanim przystąpisz do tego typu prac przypomnij sobie pewne zasady BHP.

REKLAMA

BHP prac elektromontażowych

Wszystkie prace związane z elektrycznością wykonuj po odłączeniu dopływu prądu. Do sprawdzenia napięcia używaj zaizolowanych narzędzi. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji montażu sprzętu elektrycznego.

Co musisz wiedzieć o instalacji elektrycznej

W przypadku obwodów jednofazowych podłączeń dokonuje się w oparciu o trzy wyprowadzone kable. Jeśli instalacja jest trójfazowa wówczas wyprowadzonych kabli powinno być pięć. Powinieneś znać symbolikę kolorów izolacji na kablach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewody neutralne, zerowe – kolor jasnoniebieski, przewody uziemienia - kolor żółto zielony, przewody fazy mają kolory czarne, czerwone i brązowe.

Napięcie należy sprawdzać za pomocą próbnika – jeśli po dotknięciu nim przewodu fazowego nie zapali się dioda, oznacza to uszkodzoną instalację elektryczną.

Typowy przekrój przewodów elektrycznych w domowej instalacji wynosi 1,5mm lub 2,5mm i decyduje on o możliwym obciążeniu obwodu.

Wystrzegaj się łączenia kabli poprzez skręcanie ich. Stosuj zaciski śrubowe lub złączki samozaciskowe. Rozdzielanie przewodów i ich łączenie przeprowadza się w puszkach izolacyjnych.

ABC wiedzy o bezpiecznikach

Zadaniem bezpiecznika jest zabezpieczenie instalacji przed obciążeniem. Z tego powodu nie wolno stosować bezpieczników o wyższej niż zalecana granicy bezpieczeństwa.

Polecamy: Jak zamontować oprawy podsufitowe

Wśród bezpieczników wyróżnia się następujące typy: topikowe – z szybką zabezpieczającą przed porażeniem w razie przepalenia się bezpiecznika w czasie wkręcania go, automatyczne – z przyciskiem, który należy zdecydowanie wcisnąć, ale nie wolno go na silę przytrzymywać jeśli po wciśnięciu wyskakuje i tablice rozdzielcze – coraz częściej spotykane w nowych domach. 

Czytaj także: Jak zamontować szynę podsufitową

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA