REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czyste Powietrze 2024. Jakie zmiany w nowej edycji programu?

Czy z zakupem pompy ciepła warto czekać do kwietnia?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy program dofinansowania wymiany źródeł ciepła "Czyste Powietrze 2024" staruje w kwietniu. Czy warto czekać ze złożeniem wniosku? Jakie są kryteria przyznawania dofinansowania? Jakie są wady i zalety różnych typów pomp?

Program Czyste Powietrze 2024 

REKLAMA

Ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła będzie miał nową edycję.1 kwietnia 2024 roku w Programie Czyste Powietrze wchodzą w życie istotne zmiany w zakresie dofinansowania pomp ciepła. Chodzi przede wszystkim o jakość i efektywność urządzeń, które będą się kwalifikować do dopłat w ramach programu. W porównaniu z wcześniejszą edycją żadne z technicznych parametrów nie zostały zmienione, jednak od kwietnia pompa ciepła musi posiadać raport z wynikami badań potwierdzający deklarowane parametry. Finansowana pompa musi być wpisana na Listę ZUM (Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów). Można ją znaleźć na stronie Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego (IOS-PIB).

REKLAMA

- Nowe przepisy są ważnym sygnałem zarówno dla branży producentów i sprzedawców urządzeń, jak i dla inwestorów wymieniających źródło ciepła. Finansowanie będzie dostępne dla lepszych, bardziej efektywnych pomp, podlegających obiektywnej kontroli ich rzeczywistych parametrów. Dla modernizujących domy to wskazówka, żeby baczniej zwracać uwagę na produkt, w który się inwestuje. W mojej ocenie nowe zasady nie zmniejszą dostępności urządzeń spełniających wymagania. Takie są na rynku już teraz, ale korzystając z programu na dotychczasowych zasadach, warto zdecydować się na produkt, który jest gotowy na wymagania edycji "Czyste Powietrze 2024". Niewykluczone, że uruchomienie nowego programu i jego promocja zwiększy zainteresowanie najbardziej efektywnymi energetycznie źródłami ciepła. Wykonawca/instalator musi z dużym wyprzedzeniem planować swoją pracę, więc korzystniej jest jak najszybciej rezerwować jego czas i odpowiednie urządzenie – mówi Dawid Pantera z Viessmann.

Jak będzie wyglądała weryfikacja pomp? Każda pompa musi zostać przebadana wg tych samych standardów na terenie UE i EFTA, przez co konsumenci zyskają pewność co do wyników. Wg eksperta nowe przepisy dotyczące jednakowych standardów weryfikacji technicznej to precedens w Europie. W przyszłości mogą je przyjmować kolejne kraje, które będą w ten sposób wspierać produkty z EU. Te, w większości przypadków, prezentują wyższą jakość i mają lepsze parametry, a fabryki zlokalizowane w Europie to dodatkowe miejsca pracy. 

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać dofinansowanie?

REKLAMA

Kwoty wsparcia pozostają na tym samym poziomie co do tej pory, a środki wypłacane są po zakończeniu inwestycji i odbiorze instalacji. O kwalifikacji do programu oraz wysokości wsparcia decyduje (poza określonymi w programie warunkami technicznymi) także dochód wnioskodawcy. Roczne wynagrodzenie osoby składającej wniosek nie może przekroczyć 135 tys. zł, czyli 11 250 zł średnio miesięcznie. Minimalna wartość inwestycji podlegającej dofinansowaniu to 7 tys. zł.

Wyższe wsparcie otrzymują osoby o niskich dochodach. Podwyższony poziom dofinansowania przysługuje osobom z miesięcznym dochodem na poziomie 2 651 zł w przypadku osób samotnych oraz 1 894 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Najwyższy poziom dofinansowania obejmuje osoby z miesięcznym dochodem nieprzekraczającym 1526 zł w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych oraz 1090 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest maksymalna kwota dofinansowania?

Wszystko zależy od rodzaju ogzrewania. Jeśli w ramach przedsięwzięcia zostanie zlikwidowane i wymienione na nowe dotychczasowe źródło ciepła na paliwo stałe, czyli np. piec pozaklasowy zostanie zastąpiony pompą ciepła typu powietrze/woda, to przy podstawowym poziomie dofinansowania można liczyć na 12 600 zł maksymalnej kwoty dotacji. Można ją uzyskać przy sumie kosztów kwalifikowanych w kwocie 31 900 zł i wyższej. Przy niższej kwocie kosztów kwalifikowanych wartość dotacji proporcjonalnie się zmniejsza. Np. przy 10 tys. zł kosztów kwalifikowanych kwota dotacji to tylko 4 tys. zł. 

- W przypadku pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej maksymalna kwota dotacji to już 19 400 zł. Natomiast jeśli zdecydujemy się na gruntową pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej maksymalne dofinansowanie to aż 28 tys. zł. Pokrywa to około 40% kosztów całej inwestycji. Pierwszy z wymienionych modeli zalecany jest przy inwestycjach na działkach już urządzonych, gdzie nie ma możliwości wykonania wymiennika gruntowego – może to dotyczyć zarówno nowych jak i modernizowanych budynków. Model pracujący na cieple z ziemi, to inwestycja zapewniająca stabilne warunki pracy, a więc najniższe i przewidywalne koszty eksploatacyjne. W tym przypadku jednak należy wziąć pod uwagę wymagane prace ziemne, a więc ingerencję w otoczenie budynku – mówi Dawid Pantera z Viessmann.

W przypadku pomp ciepła powietrze/powietrze maksymalna kwota dotacji to tylko 4 400 zł.

Uprawnieni do III – najwyższego poziomu dofinansowania (czyli z dochodem nieprzekraczającym 1526 zł/mies. w przypadku gospodarstw jednoosobowych oraz 1090 zł/mies. na osobę w przypadku wieloosobowych) mogą liczyć na wyższe dofinansowanie. W przypadku pompy powietrze/powietrze 11 100 zł, przy urządzeniu powietrze/woda 31 500 zł (i 35 200 zł, jeśli ma podwyższone parametry efektywności), a przy gruntowej pompie o podwyższonej klasie efektywności to aż 50 900 zł. 

- Różnice w poziomach dofinansowania poszczególnych urządzeń wynikają z ich zróżnicowanego kosztu zakupu i montażu. Najbardziej efektywna jest pompa bazująca na cieple ziemi, jej wyższy koszt inwestycyjny zostanie zrekompensowany dużo niższymi rachunkami podczas eksploatacji. Nie bez znaczenia jest też możliwość realizacji chłodzenia budynku z wykorzystaniem ziemi jako taniego źródła chłodu – mówi Dawid Pantera z Viessmann.

Ponadto dodatkowe środki można otrzymać decydując się na instalację centralnego ogrzewania, instalację ciepłej wody użytkowej czy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a także mikroinstalacji fotowoltaicznej. Przy inwestycji z kompleksową termomodernizacją, przy najwyższym poziomie dofinansowania kwota wsparcia może wynieść nawet 103 tys. zł.

W przyszłości planowane są kolejne zmiany w założeniach wsparcia zarówno w Czyste Powietrze, jak i Moje Ciepło. Zapewne dotyczyć będą dalszego podnoszenia wymagań technicznych pomp ciepła. Inwestorzy czekają też na nową odsłonę programu Mój prąd, który zakończył się w grudniu 2023 z powodu wyczerpania środków. Uruchomienie transferów z KPO może przyczynić się do przyspieszenia nowej edycji dofinansowania.

Zobacz także: 7 pilnych antysmogowych zadań dla rządu Tuska
Ulga termomodernizacyjna 2024. Dla kogo i ile można odliczyć?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA