REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile metrów od granicy działki można postawić dom?

Ile metrów od granicy można postawić dom?
Odległość budynku od granicy działki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile metrów od granicy można postawić dom, garaż, budynek gospodarczy? Czy odległość budynku od granicy działki zawsze wynosi 4 metry? Kiedy dom może stać na granicy działki?
rozwiń >

Ile metrów od granicy można postawić dom?

O tym, ile metrów od granicy działki można postawić dom, dowiadujemy się z § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagana odległość od granicy działki uzależniona jest od tego, czy ściana budynku posiada okna lub drzwi, czy też nie.

REKLAMA

Ogólną zasadą jest zachowanie nie mniej niż:

  • 4 m odległości od granicy działki budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
  • 3 m odległości od granicy działki budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.

Zasada ta dotyczy budynków na działce budowlanej. Należy także wziąć pod uwagę, że nie zawsze stosowana jest powyższa reguła. Przepisy szczegółowe rozporządzenia, jak i przepisy odrębne ustanawiają odmienne odległości od granicy.

Ważne

Przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273 i przepisy odrębne określają inne dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków.

1,5 metra od granicy lub nawet dom na granicy działki?

REKLAMA

W przypadku wspomnianej wyżej 3-metrowej odległości dopuszcza się postawienie budynku 1,5 m od granicy, a nawet bezpośrednio przy tej granicy. Warunkiem jest przewidzenie takiej możliwości w planie miejscowym. Oczywiście ściana skierowana w stronę granicy nie może mieć okien ani drzwi.

Prawo dopuszcza również możliwość usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, ale tylko jeśli będzie on przylegał swoją ścianą do ściany budynku już istniejącego na działce obok. Dodatkowo wysokość tego budynku musi być zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej dopuszcza się:

  1. budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż 3 m, ale nie mniejszej niż 1,5 m, gdy jest to działka budowlana o szerokości maksymalnie do 16 m,
  2. nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż zasadnicze 4 m lub 3 m od granicy tej działki budowlanej, o maksymalnie jedną kondygnację z zastrzeżeniem, że w nadbudowanej ścianie znajdującej się w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być żadnych okien i drzwi;
  3. budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości maksymalnie 6,5 m i wysokości do 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m, gdy ściana nie ma okien i drzwi.

Ponadto, jeśli budynek posiada okna umieszczone w dachu zwróconym w stronę granicy działki, odległość od granicy do okna nie może być mniejsza niż 4 m.

Obszar oddziaływania obiektu

Jeśli budynek zostanie zlokalizowany bliżej granicy działki niż ogólna zasada przyjmuje (4 m lub 3 m od granicy) w dozwolonych przypadkach opisanych powyżej (art. § 12 ust. 2-4 rozporządzenia), sąsiednia działka zostaje objęta obszarem oddziaływania obiektu. Obszar oddziaływania obiektu to zgodnie z art. 3 Prawa budowlanego teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu.

Odległość okapu, gzymsu, balkonu, daszku, galerii, tarasu, schodów od granicy działki

REKLAMA

Ponadto, przepisy prawa określają szczególe ograniczenia dotyczące okapu, gzymsu, balkonu, daszku nad wejściem, galerii, tarasu, schodów zewnętrznych, rampy lub pochylni, które są zwrócone w stronę granicy działki. Mierząc od tych elementów, odległość od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 1,5 m. Należy podkreślić, że wymóg ten nie dotyczy pochylni dla osób niepełnosprawnych. 

Jeżeli budynek zostanie na wyżej omówionych zasadach usytuowany w mniejszej odległości niż ogólnie wymagane 3 m dla ściany bez okien i drzwi, zgodne z prawem będzie zmniejszenie odległości okapu zwróconego w stronę granicy działki do 1 m.

Budynek inwentarski i budynek gospodarczy - ile metrów od granicy?

Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy nie może znajdować się ścianą z oknami lub drzwiami w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Nie dotyczy to dopuszczalnej w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej budowy budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m. która dozwolona jest bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.

Zgodnie z powyższym nie ma określonej minimalnej odległości budynku inwentarskiego i gospodarczego od granicy działki. Odniesieniem jest tutaj ściana budynku znajdującego się na działce obok, a wymaga się 8 m odstępu.

Piwnica, podziemna część budynku a odległość do granicy działki

Czy istnieją wymogi w stosunku do minimalnej odległości do granicy działki dla podziemnych części budynku, jak piwnica? Przepisy prawa budowlanego dla części budynku znajdujących się całkowicie poniżej poziomu terenu otaczającego budynek nie nakładają takich ograniczeń. Dotyczy to także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku.

Ważne

Jeśli działka sąsiednia jest drogowa zachowanie wyżej omówionych odległości nie jest konieczne. Uznaje się, że działka drogowa to działka ewidencyjna, która w całości jest drogą publiczną lub wewnętrzną. Działka drogowa to także teren przeznaczony pod drogę w miejscowym planie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA