REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile metrów od granicy działki można postawić dom?

Ile metrów od granicy można postawić dom?
Odległość budynku od granicy działki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile metrów od granicy można postawić dom, garaż, budynek gospodarczy? Czy odległość budynku od granicy działki zawsze wynosi 4 metry? Kiedy dom może stać na granicy działki?
rozwiń >

Ile metrów od granicy można postawić dom?

O tym, ile metrów od granicy działki można postawić dom, dowiadujemy się z § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagana odległość od granicy działki uzależniona jest od tego, czy ściana budynku posiada okna lub drzwi, czy też nie.

REKLAMA

Ogólną zasadą jest zachowanie nie mniej niż:

  • 4 m odległości od granicy działki budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
  • 3 m odległości od granicy działki budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.

Zasada ta dotyczy budynków na działce budowlanej. Należy także wziąć pod uwagę, że nie zawsze stosowana jest powyższa reguła. Przepisy szczegółowe rozporządzenia, jak i przepisy odrębne ustanawiają odmienne odległości od granicy.

Ważne

Przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273 i przepisy odrębne określają inne dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków.

1,5 metra od granicy lub nawet dom na granicy działki?

REKLAMA

W przypadku wspomnianej wyżej 3-metrowej odległości dopuszcza się postawienie budynku 1,5 m od granicy, a nawet bezpośrednio przy tej granicy. Warunkiem jest przewidzenie takiej możliwości w planie miejscowym. Oczywiście ściana skierowana w stronę granicy nie może mieć okien ani drzwi.

Prawo dopuszcza również możliwość usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, ale tylko jeśli będzie on przylegał swoją ścianą do ściany budynku już istniejącego na działce obok. Dodatkowo wysokość tego budynku musi być zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej dopuszcza się:

  1. budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż 3 m, ale nie mniejszej niż 1,5 m, gdy jest to działka budowlana o szerokości maksymalnie do 16 m,
  2. nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż zasadnicze 4 m lub 3 m od granicy tej działki budowlanej, o maksymalnie jedną kondygnację z zastrzeżeniem, że w nadbudowanej ścianie znajdującej się w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być żadnych okien i drzwi;
  3. budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości maksymalnie 6,5 m i wysokości do 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m, gdy ściana nie ma okien i drzwi.

Ponadto, jeśli budynek posiada okna umieszczone w dachu zwróconym w stronę granicy działki, odległość od granicy do okna nie może być mniejsza niż 4 m.

Obszar oddziaływania obiektu

Jeśli budynek zostanie zlokalizowany bliżej granicy działki niż ogólna zasada przyjmuje (4 m lub 3 m od granicy) w dozwolonych przypadkach opisanych powyżej (art. § 12 ust. 2-4 rozporządzenia), sąsiednia działka zostaje objęta obszarem oddziaływania obiektu. Obszar oddziaływania obiektu to zgodnie z art. 3 Prawa budowlanego teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu.

Odległość okapu, gzymsu, balkonu, daszku, galerii, tarasu, schodów od granicy działki

REKLAMA

Ponadto, przepisy prawa określają szczególe ograniczenia dotyczące okapu, gzymsu, balkonu, daszku nad wejściem, galerii, tarasu, schodów zewnętrznych, rampy lub pochylni, które są zwrócone w stronę granicy działki. Mierząc od tych elementów, odległość od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 1,5 m. Należy podkreślić, że wymóg ten nie dotyczy pochylni dla osób niepełnosprawnych. 

Jeżeli budynek zostanie na wyżej omówionych zasadach usytuowany w mniejszej odległości niż ogólnie wymagane 3 m dla ściany bez okien i drzwi, zgodne z prawem będzie zmniejszenie odległości okapu zwróconego w stronę granicy działki do 1 m.

Budynek inwentarski i budynek gospodarczy - ile metrów od granicy?

Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy nie może znajdować się ścianą z oknami lub drzwiami w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Nie dotyczy to dopuszczalnej w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej budowy budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m. która dozwolona jest bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.

Zgodnie z powyższym nie ma określonej minimalnej odległości budynku inwentarskiego i gospodarczego od granicy działki. Odniesieniem jest tutaj ściana budynku znajdującego się na działce obok, a wymaga się 8 m odstępu.

Piwnica, podziemna część budynku a odległość do granicy działki

Czy istnieją wymogi w stosunku do minimalnej odległości do granicy działki dla podziemnych części budynku, jak piwnica? Przepisy prawa budowlanego dla części budynku znajdujących się całkowicie poniżej poziomu terenu otaczającego budynek nie nakładają takich ograniczeń. Dotyczy to także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku.

Ważne

Jeśli działka sąsiednia jest drogowa zachowanie wyżej omówionych odległości nie jest konieczne. Uznaje się, że działka drogowa to działka ewidencyjna, która w całości jest drogą publiczną lub wewnętrzną. Działka drogowa to także teren przeznaczony pod drogę w miejscowym planie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA