REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile metrów od granicy działki można postawić dom?

Ile metrów od granicy można postawić dom?
Ile metrów od granicy można postawić dom?
Odległość budynku od granicy działki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile metrów od granicy można postawić dom, garaż, budynek gospodarczy? Czy odległość budynku od granicy działki zawsze wynosi 4 metry? Kiedy dom może stać na granicy działki?
rozwiń >

Ile metrów od granicy można postawić dom?

O tym, ile metrów od granicy działki można postawić dom, dowiadujemy się z § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagana odległość od granicy działki uzależniona jest od tego, czy ściana budynku posiada okna lub drzwi, czy też nie.

REKLAMA

Ogólną zasadą jest zachowanie nie mniej niż:

 • 4 m odległości od granicy działki budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
 • 3 m odległości od granicy działki budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.

Zasada ta dotyczy budynków na działce budowlanej. Należy także wziąć pod uwagę, że nie zawsze stosowana jest powyższa reguła. Przepisy szczegółowe rozporządzenia, jak i przepisy odrębne ustanawiają odmienne odległości od granicy.

Ważne

Przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273 i przepisy odrębne określają inne dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków.

1,5 metra od granicy lub nawet dom na granicy działki?

REKLAMA

W przypadku wspomnianej wyżej 3-metrowej odległości dopuszcza się postawienie budynku 1,5 m od granicy, a nawet bezpośrednio przy tej granicy. Warunkiem jest przewidzenie takiej możliwości w planie miejscowym. Oczywiście ściana skierowana w stronę granicy nie może mieć okien ani drzwi.

Prawo dopuszcza również możliwość usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, ale tylko jeśli będzie on przylegał swoją ścianą do ściany budynku już istniejącego na działce obok. Dodatkowo wysokość tego budynku musi być zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Co więcej, w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej dopuszcza się:

 1. budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż 3 m, ale nie mniejszej niż 1,5 m, gdy jest to działka budowlana o szerokości maksymalnie do 16 m,
 2. nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż zasadnicze 4 m lub 3 m od granicy tej działki budowlanej, o maksymalnie jedną kondygnację z zastrzeżeniem, że w nadbudowanej ścianie znajdującej się w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być żadnych okien i drzwi;
 3. budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości maksymalnie 6,5 m i wysokości do 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m, gdy ściana nie ma okien i drzwi.

Ponadto, jeśli budynek posiada okna umieszczone w dachu zwróconym w stronę granicy działki, odległość od granicy do okna nie może być mniejsza niż 4 m.

Obszar oddziaływania obiektu

Jeśli budynek zostanie zlokalizowany bliżej granicy działki niż ogólna zasada przyjmuje (4 m lub 3 m od granicy) w dozwolonych przypadkach opisanych powyżej (art. § 12 ust. 2-4 rozporządzenia), sąsiednia działka zostaje objęta obszarem oddziaływania obiektu. Obszar oddziaływania obiektu to zgodnie z art. 3 Prawa budowlanego teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu.

Odległość okapu, gzymsu, balkonu, daszku, galerii, tarasu, schodów od granicy działki

REKLAMA

Ponadto, przepisy prawa określają szczególe ograniczenia dotyczące okapu, gzymsu, balkonu, daszku nad wejściem, galerii, tarasu, schodów zewnętrznych, rampy lub pochylni, które są zwrócone w stronę granicy działki. Mierząc od tych elementów, odległość od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 1,5 m. Należy podkreślić, że wymóg ten nie dotyczy pochylni dla osób niepełnosprawnych. 

Jeżeli budynek zostanie na wyżej omówionych zasadach usytuowany w mniejszej odległości niż ogólnie wymagane 3 m dla ściany bez okien i drzwi, zgodne z prawem będzie zmniejszenie odległości okapu zwróconego w stronę granicy działki do 1 m.

Budynek inwentarski i budynek gospodarczy - ile metrów od granicy?

Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy nie może znajdować się ścianą z oknami lub drzwiami w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Nie dotyczy to dopuszczalnej w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej budowy budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m. która dozwolona jest bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.

Zgodnie z powyższym nie ma określonej minimalnej odległości budynku inwentarskiego i gospodarczego od granicy działki. Odniesieniem jest tutaj ściana budynku znajdującego się na działce obok, a wymaga się 8 m odstępu.

Piwnica, podziemna część budynku a odległość do granicy działki

Czy istnieją wymogi w stosunku do minimalnej odległości do granicy działki dla podziemnych części budynku, jak piwnica? Przepisy prawa budowlanego dla części budynku znajdujących się całkowicie poniżej poziomu terenu otaczającego budynek nie nakładają takich ograniczeń. Dotyczy to także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku.

Ważne

Jeśli działka sąsiednia jest drogowa zachowanie wyżej omówionych odległości nie jest konieczne. Uznaje się, że działka drogowa to działka ewidencyjna, która w całości jest drogą publiczną lub wewnętrzną. Działka drogowa to także teren przeznaczony pod drogę w miejscowym planie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Lokal usługowy na nowym osiedlu - ile trzeba za niego zapłacić?

  Ile trzeba przeznaczyć na lokal usługowy w nowym osiedlu? Jakie metraże poszukiwane są najczęściej? Jakie są ceny za metr kwadratowy? Czego szukają nabywcy lokali? 

  Trawnik po zimie. Kiedy kosić pierwszy raz? Kiedy i czym nawozić? Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne (wertykulacja, aeracja). Co jeszcze?

  Jak pielęgnować trawnik wiosną? Kiedy skosić pierwszy raz po zimie? Kiedy i czym nawozić?

  Chcesz kupić nowe mieszkanie od ręki? Na rynku coraz mniej ofert

  Klient, który chce kupić nowe mieszkanie w dużym mieście nie ma zbyt wielkiego wyboru. Ile mieszkań jest gotowych do kupienia, jakie to są mieszkania i ile kosztują zbadali eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

  Wynajem mieszkań ma być tańszy. Rząd chce do tego doprowadzić wspierając budowę akademików

  Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl zwraca uwagę na fakt, iż miejsc w akademikach wystarcza dla niewielkiej grupy studentów. Wielu najmuje więc mieszkania. W efekcie jest ich mniej dla pozostałych osób i rodzin, chcących wynająć jakieś lokum.

  REKLAMA

  Kiedy przycinać tuje?

  Kiedy przycinać tuje szmaragdy, brabanty i kuliste danica? Czy przycinanie tuj po zimie na wysokość jest wystarczające? Ile przycinać tuje formowane na zimozielony żywopłot? Poznaj 8 głównych zasad.

  Średni dług mieszkaniowy to 15 tys. zł. Lokatora, który nie płaci czynszu "utrzymują" pozostali mieszkańcy

  Rosnące koszty utrzymania to jeden z palących problemów mieszkańców i zarządców nieruchomości. Zalegający z opłatami najemcy są straszeni przez zarządców dopisaniem do Krajowego Rejestru Długów, ale na straszeniu się kończy…

  Kiedy ciąć lawendę? Jak to zrobić?

  W wielu polskich ogrodach mamy posadzone krzaczki lawendy. Czy wiemy jak je przycinać i kiedy powinniśmy to zrobić? Jak ciąć lawendę na wiosnę?

  Kiedy przycinać budleję Davida na wiosnę? I jak?

  Jak i kiedy trzeba przyciąć na wiosnę budleję Davida? Czy budleję można ciąć tylko wiosną?

  REKLAMA

  Kiedy przycinać trawy?

  Kiedy przycinać trawy ozdobne w ogrodzie? Kiedy i jak przycinać trawy pampasowe, miskanty, rozplenice, turzyce i stipę? Lepiej to zrobić po zimie na wiosnę czy jesienią? Kiedy zaplanować przycinanie traw ozdobnych posadzonych w donicach?

  W Warszawie rośnie popyt na powierzchnię biurową. Rosną także czynsze i wydłuża się okres najmu biur

  Jak wynika z analizy firmy Walter Herz, w 2023 r. popyt ze strony najemców na powierzchnię biurową w Warszawie był niewiele niższy od rekordowego 2022 r. W ubiegłym roku na rynku warszawskim zakontraktowano ok. 750 tys. mkw. powierzchni biurowej. Niestety, na rynkach regionalnych oczekiwany jest dalszy spadek popytu.

  REKLAMA