Ile metrów od granicy działki można postawić dom?
REKLAMA
REKLAMA
- Ile metrów od granicy można postawić dom?
- 1,5 metra od granicy lub nawet dom na granicy działki?
- Obszar oddziaływania obiektu
- Odległość okapu, gzymsu, balkonu, daszku, galerii, tarasu, schodów od granicy działki
- Budynek inwentarski i budynek gospodarczy - ile metrów od granicy?
- Piwnica, podziemna część budynku a odległość do granicy działki
Ile metrów od granicy można postawić dom?
O tym, ile metrów od granicy działki można postawić dom, dowiadujemy się z § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagana odległość od granicy działki uzależniona jest od tego, czy ściana budynku posiada okna lub drzwi, czy też nie.
REKLAMA
Ogólną zasadą jest zachowanie nie mniej niż:
- 4 m odległości od granicy działki budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
- 3 m odległości od granicy działki budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.
Zasada ta dotyczy budynków na działce budowlanej. Należy także wziąć pod uwagę, że nie zawsze stosowana jest powyższa reguła. Przepisy szczegółowe rozporządzenia, jak i przepisy odrębne ustanawiają odmienne odległości od granicy.
Przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273 i przepisy odrębne określają inne dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków.
1,5 metra od granicy lub nawet dom na granicy działki?
REKLAMA
W przypadku wspomnianej wyżej 3-metrowej odległości dopuszcza się postawienie budynku 1,5 m od granicy, a nawet bezpośrednio przy tej granicy. Warunkiem jest przewidzenie takiej możliwości w planie miejscowym. Oczywiście ściana skierowana w stronę granicy nie może mieć okien ani drzwi.
Prawo dopuszcza również możliwość usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, ale tylko jeśli będzie on przylegał swoją ścianą do ściany budynku już istniejącego na działce obok. Dodatkowo wysokość tego budynku musi być zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Co więcej, w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej dopuszcza się:
- budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż 3 m, ale nie mniejszej niż 1,5 m, gdy jest to działka budowlana o szerokości maksymalnie do 16 m,
- nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż zasadnicze 4 m lub 3 m od granicy tej działki budowlanej, o maksymalnie jedną kondygnację z zastrzeżeniem, że w nadbudowanej ścianie znajdującej się w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być żadnych okien i drzwi;
- budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości maksymalnie 6,5 m i wysokości do 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m, gdy ściana nie ma okien i drzwi.
Ponadto, jeśli budynek posiada okna umieszczone w dachu zwróconym w stronę granicy działki, odległość od granicy do okna nie może być mniejsza niż 4 m.
Obszar oddziaływania obiektu
Jeśli budynek zostanie zlokalizowany bliżej granicy działki niż ogólna zasada przyjmuje (4 m lub 3 m od granicy) w dozwolonych przypadkach opisanych powyżej (art. § 12 ust. 2-4 rozporządzenia), sąsiednia działka zostaje objęta obszarem oddziaływania obiektu. Obszar oddziaływania obiektu to zgodnie z art. 3 Prawa budowlanego teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu.
Odległość okapu, gzymsu, balkonu, daszku, galerii, tarasu, schodów od granicy działki
REKLAMA
Ponadto, przepisy prawa określają szczególe ograniczenia dotyczące okapu, gzymsu, balkonu, daszku nad wejściem, galerii, tarasu, schodów zewnętrznych, rampy lub pochylni, które są zwrócone w stronę granicy działki. Mierząc od tych elementów, odległość od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 1,5 m. Należy podkreślić, że wymóg ten nie dotyczy pochylni dla osób niepełnosprawnych.
Jeżeli budynek zostanie na wyżej omówionych zasadach usytuowany w mniejszej odległości niż ogólnie wymagane 3 m dla ściany bez okien i drzwi, zgodne z prawem będzie zmniejszenie odległości okapu zwróconego w stronę granicy działki do 1 m.
Budynek inwentarski i budynek gospodarczy - ile metrów od granicy?
Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy nie może znajdować się ścianą z oknami lub drzwiami w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Nie dotyczy to dopuszczalnej w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej budowy budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m. która dozwolona jest bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.
Zgodnie z powyższym nie ma określonej minimalnej odległości budynku inwentarskiego i gospodarczego od granicy działki. Odniesieniem jest tutaj ściana budynku znajdującego się na działce obok, a wymaga się 8 m odstępu.
Piwnica, podziemna część budynku a odległość do granicy działki
Czy istnieją wymogi w stosunku do minimalnej odległości do granicy działki dla podziemnych części budynku, jak piwnica? Przepisy prawa budowlanego dla części budynku znajdujących się całkowicie poniżej poziomu terenu otaczającego budynek nie nakładają takich ograniczeń. Dotyczy to także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku.
Jeśli działka sąsiednia jest drogowa zachowanie wyżej omówionych odległości nie jest konieczne. Uznaje się, że działka drogowa to działka ewidencyjna, która w całości jest drogą publiczną lub wewnętrzną. Działka drogowa to także teren przeznaczony pod drogę w miejscowym planie.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022, poz. 1225)
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023, poz. 682)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.