REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klamrowanie i montaż dachówek ceramicznych – krok po kroku

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Układanie dachówek w koszu Fot. Röben
Układanie dachówek w koszu Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Klamrowanie i montaż dachówek ceramicznych wykonujemy zawsze podczas montażu nowego pokrycia dachowego. Klamrowanie dachówek polega na „przypinaniu” dachówek do łat, przy użyciu specjalnych klamer. Zobacz jak tego dokonać.

REKLAMA

Aby ochronić dach przed wilgocią, poza zastosowaniem folii dachowej powinniśmy zadbać też o szczelne ułożenie dachówek, – pomiędzy dachówkami nie powinno być przerw. Ważny jest także odpowiedni kąt nachylania połaci dachowej, po której woda spływa w dół za sprawą grawitacji i nie dostaje się pod dachówki. Odpowiednie ułożenie i montaż dachówek ochroni także nasz dach przed działaniem wiatru.

REKLAMA

W tym celu po przekrycia dachu można zastosować np. dachówki zakładkowe, które trzymają się na dachu pod ciężarem kolejnych, nachodzących na siebie rzędów, a także dzięki specjalnym zamkom. Zamki dachówek znajdują się z boku oraz na górze ceramicznego elementu – każdą kolejną dachówkę trzeba więc „wpiąć” w następną. Wbrew pojawiającym się czasem opiniom, nie trzeba ich przywiercać ani przybijać. Dachówki podstawowe trzymają się dachu dzięki swoim zapięciom zakładkowym oraz klamrowaniu, czyli przypinaniu ich do łat przy użyciu specjalnych klamer.

Zobacz także: Zasady układania dachówek ceramicznych

Klamrowanie dachówek – krok po kroku

Klamrując dachówki szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na staranność wykonania. Bywa, że chcąc przyspieszyć prace dekarskie, klamry stosuje się tylko na dachówkach skrajnych. Jest to praktyka nieprawidłowa – dla bezpieczeństwa, spinki należy stosować na całej połaci. Najlepiej jest klamrować (spinać) co trzecią dachówkę po skosie, o ile specyfika dachu lub częste występowanie porywistego wiatru nie wymuszają innych rozwiązań. W przypadku bardzo stromych dachów, np. mansardowych, zaleca się klamrowanie wszystkich dachówek na całej połaci, ponieważ dachówki nie dociskają rzędu pod sobą swoją masą, jak to ma miejsce na dachach o mniejszym kącie nachylenia.

Układanie dachówek w koszu Fot. Röben

 Każdy dach ma jednak newralgiczne miejsca, które wymagają klamrowania wszystkich dachówek lub przymocowania ich na wkręty. Do miejsc, którym trzeba poświęcić więcej uwagi, należą między innymi krawędzie dachu. Wszystkie dachówki skrajne spinamy za pomocą klamer lub mocujemy bezpośrednio do łat za pomocą np. wkrętów. Jeszcze stabilniejszego przymocowania wymagają gąsiory, dlatego klamrujemy je za pomocą dołączonej do nich klamry oraz przykręcamy wkrętami do kalenicy. Oprócz akcesoriów służących do wykończenia kalenicy i okapu, dodatkowo mocuje się również dachówki wentylacyjne oraz kominki odpowietrzające. Klamrować należy też wszystkie dachówki wokół komina i okien połaciowych. Tak przygotowany dach przetrzyma najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne, nawet silne ulewy czy porywisty wiatr.

Zobacz także: Zabezpieczanie dachu przed wilgocią

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    REKLAMA

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    REKLAMA

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

    Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

    REKLAMA