REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup niektórych materiałów budowlanych ciągle przypomina loterię. Dlaczego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zakup niektórych materiałów budowlanych ciągle przypomina loterię. Dlaczego?
Zakup niektórych materiałów budowlanych ciągle przypomina loterię. Dlaczego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przeszło co piąty wyrób budowlany miał właściwości użytkowe gorsze od deklarowanych przez producenta – wynika z badań nadzoru budowlanego przeprowadzonych w 2023 r. Eksperci portalu GetHome.pl radzą, jak ustrzec się przed zakupem materiałów o wątpliwej jakości. 

Jakość materiałów użytych do budowy i remontu 

REKLAMA

Każdy, kto buduje dom chciałby, aby był on trwały, bezpieczny, ciepły i tani w eksploatacji. Z kolei ci, którzy przeprowadzają remont, najpewniej nie chcieliby go powtarzać w krótkim czasie. Oczywiście zależy to w dużej mierze od jakości użytych materiałów. 

REKLAMA

– Niestety, wciąż są producenci, którzy w sposób niefrasobliwy podchodzą do kwestii jakości lub nawet celowo ją zaniżają, żeby obniżyć koszty i w ten sposób zyskać przewagę konkurencyjną. Na szczęście ryzyko trafienia na wyrób o wątpliwej jakości jest coraz mniejsze – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. Wskazują na to wyniki badań próbek materiałów budowlanych, co do których wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego mieli podejrzenie, że ich jakość jest gorsza, niż deklarują to producenci. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) informuje, że z 304 zbadanych w ubiegłym roku próbek aż 68, czyli 22%, miało gorsze właściwości użytkowe od tych deklarowanych przez producentów. 

kontrole materiałów budowlanych - 2023 -wyniki badań

 

Kontrole materiałów budowlanych - 2023 - wyniki badań

GetHome.pl

Dlaczego warto sprawdzać rejestr GUNB

REKLAMA

Ekspert przypomina, że w 2016 r., czyli wtedy, gdy nadzór budowlany rozpoczął akcję kontrolną na budowach, w sklepach i składach budowlanych, odsetek wyrobów o obniżonej jakości sięgał 60%. Panowało wówczas poczucie bezkarności. Jednak z każdym rokiem sytuacja systematycznie się poprawiała, bo ustawa o wyrobach budowlanych nie tylko zobowiązała nadzór budowlany do badania próbek podejrzanych wyrobów, ale też do publikowania na swojej stronie internetowej wyników tych analiz, łącznie z nazwami producentów. Producenci zakwestionowanych wyrobów są obciążani kosztami badań w akredytowanym laboratorium. Ponadto muszą wycofać te wyroby z rynku. – Ci, którzy planują budowę lub remont mieszkania czy domu, powinni zaglądać do rejestru na stronie internetowej GUNB. Przede wszystkim mogą się z niego dowiedzieć, którzy producenci pilnują deklarowanej jakości, a którym lepiej nie ufać – radzi ekspert portalu GetHome.pl.

Do tej pory GUNB opublikował pozytywne i negatywne wyniki badań próbek blisko 3 tys. wyrobów budowlanych. Tych drugich była blisko jedna trzecia. Nadzór budowlany sprawdza również, czy wyroby budowlane zostały wprowadzone do obrotu w sposób legalny. Innymi słowy, czy są prawidłowo oznakowane i czy jest do nich dołączona informacja o wyrobie oraz instrukcja stosowania w języku polskim. Spośród 2773 próbek objętych kontrolami w 2023 r., stwierdzono występowanie nieprawidłowości u 829, czyli 30%. W GUNB zwracają uwagę, że także w przypadku tego typu kontroli maleje udział wyrobów nieprawidłowych, np. w 2017 r. było ich aż 41%. – Widać zatem stałą potrzebę nadzoru nad rynkiem wyrobów budowlanych, tak aby udostępniane wyroby spełniały wymagania w zakresie informacji i dokumentów, które są obowiązkowo przekazywane wraz z nimi. Jest to szczególnie ważne, aby konsument mógł wybrać wyrób o właściwościach, które w pełni odpowiadają potrzebom danego projektu budowlanego, tak aby budynek był trwały i bezpieczny –komentuje Dorota Cabańska, Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego. 

Gdzie najczęściej występują nieprawidłowości? 

Z raportu GUNB wynika, że istnieją kategorie wyrobów budowlanych, w przypadku których częściej niż w innych występują nieprawidłowości. Na podstawie analizy, dotyczącej także lat ubiegłych, można stwierdzić, że szczególnej uwagi - ze względu na skalę nadużyć - wymagają materiały termoizolacyjne, urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, wyroby do izolacji wodnej i przeciwwilgociowej, kleje budowlane, wyroby podłogowe i posadzkowe oraz wyroby murowe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2023 r. najgorzej w badaniach wypadły membrany, w tym stosowane w postaci płynnej, izolujące przed wilgocią lub parą wodną. Na 17 przebadanych tego typu wyrobów, aż 13, czyli 43%, miało zaniżone parametry. Fatalnie wypadły w tych badaniach także materiały termoizolacyjne (płyty styropianowe). Nieprawidłowości stwierdzono aż w 31% przypadków.

kontrole materiałów budowlanych - 2023 -odsetek negtywnych

 

Kontrole materiałów budowlanych - 2023 - odsetek negtywnych

GetHome.pl

– Oczywiście nie należy skreślać producenta z powodu pojedynczego „potknięcia”. Tym bardziej, że może on wnioskować o ponowne przebadanie danego wyrobu. Dopiero, jeśli więcej badań wykaże nieprawidłowości, lepiej kupić produkt od innej firmy – podkreśla Marek Wielgo.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA