REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosz dachowy - jak wykonać prawidłowo

Subskrybuj nas na Youtube
Kosz dachowy - jak wykonać prawidłowo
Kosz dachowy - jak wykonać prawidłowo

REKLAMA

REKLAMA

Kosz dachowy. Kosz dachowy słusznie zasłużył na opinię jednego z najbardziej wrażliwych na przeciekanie elementów dachu. Schowany pomiędzy dwiema połaciami, nie budzi zainteresowania dopóty, dopóki na poddaszu nie zauważymy plam wilgoci lub śladów zacieków na wewnętrznej ścianie przylegającej do ujścia kosza. Dlaczego osoby budujące swój dom powinny wiedzieć, czym jest kosz dachowy? Dlaczego jakość materiałów, z których jest wykonany, jest tak ważna? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz montażu, radzi Michał Zbójniewicz, uczestnik programu branżowego SUPERDEKARZ i Certyfikowany Dekarz BMI Braas, właściciel firmy Dach-Bud z Przemkowa (woj. dolnośląskie).

Kosz dachowy – co to jest?

Kosz dachowy (inaczej: rynna koszowa) montowany jest tam, gdzie schodzą się dwie połacie dachu i na ich granicy powstaje wklęsłość. Zadaniem kosza dachowego jest odprowadzanie wody spływającej po połaciach dachu do narożnika wewnętrznego systemu rynnowego. Poza uformowaną blachą, do montażu kosza służy klamra do mocowania koszy i gąbka uszczelniająca. Klamra umożliwia elastyczne zamocowanie kosza do łat, bez potrzeby dziurawienia go, a z kolei gąbka uszczelniająca jest naklejana na kosz pod dachówkami, aby zabezpieczyć dach przed nawiewanym przez wiatr śniegiem. 

REKLAMA

Zasady prawidłowego montażu rynny koszowej

REKLAMA

Podczas budowy dachu warto zapytać dekarza, czy pozostawił wystarczająco szeroką szczelinę pomiędzy dociętymi dachówkami na dwóch połaciach. Dlaczego? Jednym z najczęściej popełnianych błędów wykonawczych jest właśnie zbyt wąska szczelina. Obfite i długotrwałe opady, zalegające w koszu liście, igliwie czy drobne gałęzie mogą doprowadzić do zatoru i spowodować przelanie się wody pod połać dachu. Zasada pierwsza jest taka, że im dłuższy kosz dachowy, tym większa powinna być szczelina (rozcięcie pomiędzy dachówkami). Druga zasada: im dłuższy kosz, tym większa szerokość blachy koszowej. W praktyce dekarskiej przyjmuje się, że szerokość blachy koszowej nie powinna być mniejsza niż 50 cm. 

Długość kosza różni się w zależności od producenta. W przypadku stosowanych przeze mnie koszy marki BMI Braas, korzystam z koszy o długości 2,0 m (= 1,90 m długości pokrycia) i szerokości 50 cm. Kosz jest wykonany z blachy aluminiowej jednostronnie malowanej i pozwala na dogięcie bezpośrednio na dachu, bez konieczności korzystania z jakichkolwiek narzędziPoprzeczna perforacja blachy koszowej nie tylko wzmacnia sam kosz, ale przede wszystkim ukierunkowuje spływ wody do osi rynny koszowej, co daje większą szczelność kosza – mówi Michał Zbójniewicz - To, co jest istotne, to podłoże pod blachę koszową: należy je przygotować z zagęszczonych łat, a optymalnym rozwiązaniem byłoby ułożenie na desce koszowej, dającej pełne podparcie dla rynny koszowej.  Deski koszowe powinny być zamontowane o ok. 1,5 cm niżej od płaszczyzny łat. Od spodniej strony muszą być one wentylowane, więc montuje się je na kontrłatach. Następnie należy uformować kosz do takiego kąta, jaki tworzą sąsiadujące połacie dachu i zagiąć pod kątem ostrym boczne krawędzie. Profesjonalny dekarz powinien znać zasadę, według której górny element kosza zachodzi na element dolny z zakładką co najmniej 15 cm – podsumowuje Superdekarz.

System dachowy to pewna szczelność

REKLAMA

Największą gwarancję szczelności zapewni budującemu dobór materiałów na pokrycie dachu, które stanowią jedną rodzinę, czyli tzw. system dachowy. Profesjonalni dekarze polecają zakup kosza dachowego wraz z klamrą do mocowania i gąbką uszczelniającą od tego samego producenta. Materiały wchodzące w skład systemu są wzajemnie do siebie dopasowane, co jest niezbędnym minimum szczelności. 

Zgodnie ze sztuką dekarską, dekarz powinien zadbać podczas montażu o szczelność każdego elementu dachu. W przypadku montażu kosza, warunkiem szczelności jest wcześniejszy etap, czyli ułożenie warstwy wstępnego krycia, czyli membrany. Kolejny ważny moment to dokładne ułożenie kosza na łatach, szczelność łączenia koszy odpowiednią taśmą oraz precyzyjne zgięcie brzegów rynny koszowej pod kątem 90° i zamocowanie ich za pomocą klamer, unikając tym samym dziurawienia i używania gwoździ czy wkrętów, które mogą spowodować przeciekanie dachu – dodaje Michał Zbójniewicz. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, dobrze położona membrana, odpowiednio przygotowane łaty i prawidłowo zamontowany kosz dachowy należących do tego samego systemu dachowego to gwarancja dobrze wykonanego dachu. Warto powierzyć go wykwalifikowanej firmie dekarskiej, którą można znaleźć przy pomocy wyszukiwarki dekarzy na portalu SUPERDEKARZ.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA