REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosz dachowy - jak wykonać prawidłowo

Subskrybuj nas na Youtube
Kosz dachowy - jak wykonać prawidłowo
Kosz dachowy - jak wykonać prawidłowo

REKLAMA

REKLAMA

Kosz dachowy. Kosz dachowy słusznie zasłużył na opinię jednego z najbardziej wrażliwych na przeciekanie elementów dachu. Schowany pomiędzy dwiema połaciami, nie budzi zainteresowania dopóty, dopóki na poddaszu nie zauważymy plam wilgoci lub śladów zacieków na wewnętrznej ścianie przylegającej do ujścia kosza. Dlaczego osoby budujące swój dom powinny wiedzieć, czym jest kosz dachowy? Dlaczego jakość materiałów, z których jest wykonany, jest tak ważna? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz montażu, radzi Michał Zbójniewicz, uczestnik programu branżowego SUPERDEKARZ i Certyfikowany Dekarz BMI Braas, właściciel firmy Dach-Bud z Przemkowa (woj. dolnośląskie).

Kosz dachowy – co to jest?

Kosz dachowy (inaczej: rynna koszowa) montowany jest tam, gdzie schodzą się dwie połacie dachu i na ich granicy powstaje wklęsłość. Zadaniem kosza dachowego jest odprowadzanie wody spływającej po połaciach dachu do narożnika wewnętrznego systemu rynnowego. Poza uformowaną blachą, do montażu kosza służy klamra do mocowania koszy i gąbka uszczelniająca. Klamra umożliwia elastyczne zamocowanie kosza do łat, bez potrzeby dziurawienia go, a z kolei gąbka uszczelniająca jest naklejana na kosz pod dachówkami, aby zabezpieczyć dach przed nawiewanym przez wiatr śniegiem. 

REKLAMA

Zasady prawidłowego montażu rynny koszowej

REKLAMA

Podczas budowy dachu warto zapytać dekarza, czy pozostawił wystarczająco szeroką szczelinę pomiędzy dociętymi dachówkami na dwóch połaciach. Dlaczego? Jednym z najczęściej popełnianych błędów wykonawczych jest właśnie zbyt wąska szczelina. Obfite i długotrwałe opady, zalegające w koszu liście, igliwie czy drobne gałęzie mogą doprowadzić do zatoru i spowodować przelanie się wody pod połać dachu. Zasada pierwsza jest taka, że im dłuższy kosz dachowy, tym większa powinna być szczelina (rozcięcie pomiędzy dachówkami). Druga zasada: im dłuższy kosz, tym większa szerokość blachy koszowej. W praktyce dekarskiej przyjmuje się, że szerokość blachy koszowej nie powinna być mniejsza niż 50 cm. 

Długość kosza różni się w zależności od producenta. W przypadku stosowanych przeze mnie koszy marki BMI Braas, korzystam z koszy o długości 2,0 m (= 1,90 m długości pokrycia) i szerokości 50 cm. Kosz jest wykonany z blachy aluminiowej jednostronnie malowanej i pozwala na dogięcie bezpośrednio na dachu, bez konieczności korzystania z jakichkolwiek narzędziPoprzeczna perforacja blachy koszowej nie tylko wzmacnia sam kosz, ale przede wszystkim ukierunkowuje spływ wody do osi rynny koszowej, co daje większą szczelność kosza – mówi Michał Zbójniewicz - To, co jest istotne, to podłoże pod blachę koszową: należy je przygotować z zagęszczonych łat, a optymalnym rozwiązaniem byłoby ułożenie na desce koszowej, dającej pełne podparcie dla rynny koszowej.  Deski koszowe powinny być zamontowane o ok. 1,5 cm niżej od płaszczyzny łat. Od spodniej strony muszą być one wentylowane, więc montuje się je na kontrłatach. Następnie należy uformować kosz do takiego kąta, jaki tworzą sąsiadujące połacie dachu i zagiąć pod kątem ostrym boczne krawędzie. Profesjonalny dekarz powinien znać zasadę, według której górny element kosza zachodzi na element dolny z zakładką co najmniej 15 cm – podsumowuje Superdekarz.

System dachowy to pewna szczelność

REKLAMA

Największą gwarancję szczelności zapewni budującemu dobór materiałów na pokrycie dachu, które stanowią jedną rodzinę, czyli tzw. system dachowy. Profesjonalni dekarze polecają zakup kosza dachowego wraz z klamrą do mocowania i gąbką uszczelniającą od tego samego producenta. Materiały wchodzące w skład systemu są wzajemnie do siebie dopasowane, co jest niezbędnym minimum szczelności. 

Zgodnie ze sztuką dekarską, dekarz powinien zadbać podczas montażu o szczelność każdego elementu dachu. W przypadku montażu kosza, warunkiem szczelności jest wcześniejszy etap, czyli ułożenie warstwy wstępnego krycia, czyli membrany. Kolejny ważny moment to dokładne ułożenie kosza na łatach, szczelność łączenia koszy odpowiednią taśmą oraz precyzyjne zgięcie brzegów rynny koszowej pod kątem 90° i zamocowanie ich za pomocą klamer, unikając tym samym dziurawienia i używania gwoździ czy wkrętów, które mogą spowodować przeciekanie dachu – dodaje Michał Zbójniewicz. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, dobrze położona membrana, odpowiednio przygotowane łaty i prawidłowo zamontowany kosz dachowy należących do tego samego systemu dachowego to gwarancja dobrze wykonanego dachu. Warto powierzyć go wykwalifikowanej firmie dekarskiej, którą można znaleźć przy pomocy wyszukiwarki dekarzy na portalu SUPERDEKARZ.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA