REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 trendów, zgodnie z którymi chcą mieszkać Polacy

Jak Polacy lubią mieszkać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy pytani o to, co najchętniej zmieniliby w swojej sytuacji mieszkaniowej, wymieniają nabycie własnej nieruchomości, zmianę na dom oraz powiększenie metrażu. Komfort jest dla nich jednym z ważniejszych kryteriów. Jakie tendencje obserwujemy na rynku mieszkaniowym?

1. Osiedla mixed-use

REKLAMA

W architekturze od lat prym wiodą obiekty o mieszanym przeznaczeniu. Nabywcy pokochali inwestycje, w których można znaleźć zarówno mieszkania, jak i biura czy usługi. Pozwala to oszczędzać czas, bo wszystko, co potrzebne, jest w zasięgu ręki. Taki nurt zyskał nawet swoją nazwę „miast 15-minutowych”, gdzie każdy ma najważniejsze usługi oddalone maksymalnie 15 minut spacerem od miejsca zamieszkania.

2. W pobliżu natury

REKLAMA

Jak wskazuje badanie CBOS „Jak Polacy chcieliby mieszkać?” przeprowadzone w 2022 roku, istotna jest także lokalizacja. Respondenci wskazują, że liczy się dla nich bezpieczna okolica (57%), dostęp do szkół, sklepów czy usług (36%), posiadanie własnego ogrodu (35%) oraz bliskość terenów zielonych (33%). Przedmieścia cieszą się dziś dużą popularnością – przede wszystkim ze względu na kontakt z naturą i spokojną atmosferę.

– Widzimy, że przedmieścia większych metropolii bardzo szybko się zmieniają. Rozwijają swoją infrastrukturę, ofertę kulturalną czy edukacyjną, a przy tym nadal zachowują kameralny klimat. W takich miejscach chcą mieszkać zwłaszcza rodziny z dziećmi, które cenią sobie ciszę, bliskość zieleni i rozwijające się usługi. To właśnie na te aspekty zwracają uwagę nasi klienci zainteresowani mieszkaniami w inwestycji Nowa Winnica w podwrocławskiej Miękini – tłumaczy Emil Basta z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Kameralne inwestycje

Polacy coraz bardziej cenią sobie kameralność. Z tego powodu chętniej wybierają mieszkania w rodzinnych osiedlach z niską, maksymalnie 4-piętrową zabudową lub w zabudowie szeregowej. Im mniejsze grono sąsiadów, tym większa szansa na zacieśnienie więzi, a tym samym zbudowanie atmosfery zaufania i bezpieczeństwa. 

4. Metraż ma znaczenie

REKLAMA

Na znaczeniu zyskuje także przestrzeń. Podczas pandemii wiele osób uświadomiło sobie, że potrzebuje większych mieszkań, które dadzą swobodę wszystkim domownikom. Chodzi nie tylko o możliwości aranżacji, ale przede wszystkim wygospodarowanie miejsca do pracy, odpoczynku czy sportu. 

– Poszukując większego metrażu, klienci często rozważają tak zwane szeregówki. To dla nich rozsądny kompromis pomiędzy mieszkaniem a domem. Mają wówczas większą powierzchnię, swój ogród i dwie kondygnacje, ale jednocześnie nie muszą przejmować się tym, co spędza sen z powiek właścicielom domów jednorodzinnych. Nad stanem nieruchomości czuwa wspólnota mieszkaniowa, co jest komfortowe w przypadku późniejszych remontów – tłumaczy Emil Basta. Jak dodaje: – W naszej inwestycji Nowa Winnica zaplanowaliśmy 48 lokali w zabudowie szeregowej, o powierzchni 88 mkw. lub 135 mkw. Na terenie osiedla znajdują się także budynki wielorodzinne, lokale usługowe, place zabaw, siłownia zewnętrzna czy nawet ogrodzony teren rekreacyjny dla psów. Klienci często pytają o takie udogodnienia.

5. Optymalizacja kosztów

Jak wynika z badania „Jak oszczędzają Polacy” przeprowadzonego przez Credit Agricole, aż 78% respondentów deklaruje, że stara się lepiej planować swoje finanse. W czasach inflacji i niepewności gospodarczej chcemy inwestować środki mądrze. W przypadku zakupu nieruchomości nabywcy zwracają uwagę nie tylko na cenę, lecz również na późniejsze koszty utrzymania. Dobrym kompromisem między mieszkaniem a domem okazują się lokale w zabudowie szeregowej. Co więcej, również sama lokalizacja pod miastem wpływa na atrakcyjną cenę. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie wzrośnie zainteresowanie nieruchomościami tego typu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA