REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 trendów, zgodnie z którymi chcą mieszkać Polacy

Jak Polacy lubią mieszkać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy pytani o to, co najchętniej zmieniliby w swojej sytuacji mieszkaniowej, wymieniają nabycie własnej nieruchomości, zmianę na dom oraz powiększenie metrażu. Komfort jest dla nich jednym z ważniejszych kryteriów. Jakie tendencje obserwujemy na rynku mieszkaniowym?

1. Osiedla mixed-use

REKLAMA

W architekturze od lat prym wiodą obiekty o mieszanym przeznaczeniu. Nabywcy pokochali inwestycje, w których można znaleźć zarówno mieszkania, jak i biura czy usługi. Pozwala to oszczędzać czas, bo wszystko, co potrzebne, jest w zasięgu ręki. Taki nurt zyskał nawet swoją nazwę „miast 15-minutowych”, gdzie każdy ma najważniejsze usługi oddalone maksymalnie 15 minut spacerem od miejsca zamieszkania.

2. W pobliżu natury

REKLAMA

Jak wskazuje badanie CBOS „Jak Polacy chcieliby mieszkać?” przeprowadzone w 2022 roku, istotna jest także lokalizacja. Respondenci wskazują, że liczy się dla nich bezpieczna okolica (57%), dostęp do szkół, sklepów czy usług (36%), posiadanie własnego ogrodu (35%) oraz bliskość terenów zielonych (33%). Przedmieścia cieszą się dziś dużą popularnością – przede wszystkim ze względu na kontakt z naturą i spokojną atmosferę.

– Widzimy, że przedmieścia większych metropolii bardzo szybko się zmieniają. Rozwijają swoją infrastrukturę, ofertę kulturalną czy edukacyjną, a przy tym nadal zachowują kameralny klimat. W takich miejscach chcą mieszkać zwłaszcza rodziny z dziećmi, które cenią sobie ciszę, bliskość zieleni i rozwijające się usługi. To właśnie na te aspekty zwracają uwagę nasi klienci zainteresowani mieszkaniami w inwestycji Nowa Winnica w podwrocławskiej Miękini – tłumaczy Emil Basta z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Kameralne inwestycje

Polacy coraz bardziej cenią sobie kameralność. Z tego powodu chętniej wybierają mieszkania w rodzinnych osiedlach z niską, maksymalnie 4-piętrową zabudową lub w zabudowie szeregowej. Im mniejsze grono sąsiadów, tym większa szansa na zacieśnienie więzi, a tym samym zbudowanie atmosfery zaufania i bezpieczeństwa. 

4. Metraż ma znaczenie

REKLAMA

Na znaczeniu zyskuje także przestrzeń. Podczas pandemii wiele osób uświadomiło sobie, że potrzebuje większych mieszkań, które dadzą swobodę wszystkim domownikom. Chodzi nie tylko o możliwości aranżacji, ale przede wszystkim wygospodarowanie miejsca do pracy, odpoczynku czy sportu. 

– Poszukując większego metrażu, klienci często rozważają tak zwane szeregówki. To dla nich rozsądny kompromis pomiędzy mieszkaniem a domem. Mają wówczas większą powierzchnię, swój ogród i dwie kondygnacje, ale jednocześnie nie muszą przejmować się tym, co spędza sen z powiek właścicielom domów jednorodzinnych. Nad stanem nieruchomości czuwa wspólnota mieszkaniowa, co jest komfortowe w przypadku późniejszych remontów – tłumaczy Emil Basta. Jak dodaje: – W naszej inwestycji Nowa Winnica zaplanowaliśmy 48 lokali w zabudowie szeregowej, o powierzchni 88 mkw. lub 135 mkw. Na terenie osiedla znajdują się także budynki wielorodzinne, lokale usługowe, place zabaw, siłownia zewnętrzna czy nawet ogrodzony teren rekreacyjny dla psów. Klienci często pytają o takie udogodnienia.

5. Optymalizacja kosztów

Jak wynika z badania „Jak oszczędzają Polacy” przeprowadzonego przez Credit Agricole, aż 78% respondentów deklaruje, że stara się lepiej planować swoje finanse. W czasach inflacji i niepewności gospodarczej chcemy inwestować środki mądrze. W przypadku zakupu nieruchomości nabywcy zwracają uwagę nie tylko na cenę, lecz również na późniejsze koszty utrzymania. Dobrym kompromisem między mieszkaniem a domem okazują się lokale w zabudowie szeregowej. Co więcej, również sama lokalizacja pod miastem wpływa na atrakcyjną cenę. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie wzrośnie zainteresowanie nieruchomościami tego typu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA