REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 trendów, zgodnie z którymi chcą mieszkać Polacy

Jak Polacy lubią mieszkać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy pytani o to, co najchętniej zmieniliby w swojej sytuacji mieszkaniowej, wymieniają nabycie własnej nieruchomości, zmianę na dom oraz powiększenie metrażu. Komfort jest dla nich jednym z ważniejszych kryteriów. Jakie tendencje obserwujemy na rynku mieszkaniowym?

1. Osiedla mixed-use

REKLAMA

W architekturze od lat prym wiodą obiekty o mieszanym przeznaczeniu. Nabywcy pokochali inwestycje, w których można znaleźć zarówno mieszkania, jak i biura czy usługi. Pozwala to oszczędzać czas, bo wszystko, co potrzebne, jest w zasięgu ręki. Taki nurt zyskał nawet swoją nazwę „miast 15-minutowych”, gdzie każdy ma najważniejsze usługi oddalone maksymalnie 15 minut spacerem od miejsca zamieszkania.

2. W pobliżu natury

REKLAMA

Jak wskazuje badanie CBOS „Jak Polacy chcieliby mieszkać?” przeprowadzone w 2022 roku, istotna jest także lokalizacja. Respondenci wskazują, że liczy się dla nich bezpieczna okolica (57%), dostęp do szkół, sklepów czy usług (36%), posiadanie własnego ogrodu (35%) oraz bliskość terenów zielonych (33%). Przedmieścia cieszą się dziś dużą popularnością – przede wszystkim ze względu na kontakt z naturą i spokojną atmosferę.

– Widzimy, że przedmieścia większych metropolii bardzo szybko się zmieniają. Rozwijają swoją infrastrukturę, ofertę kulturalną czy edukacyjną, a przy tym nadal zachowują kameralny klimat. W takich miejscach chcą mieszkać zwłaszcza rodziny z dziećmi, które cenią sobie ciszę, bliskość zieleni i rozwijające się usługi. To właśnie na te aspekty zwracają uwagę nasi klienci zainteresowani mieszkaniami w inwestycji Nowa Winnica w podwrocławskiej Miękini – tłumaczy Emil Basta z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Kameralne inwestycje

Polacy coraz bardziej cenią sobie kameralność. Z tego powodu chętniej wybierają mieszkania w rodzinnych osiedlach z niską, maksymalnie 4-piętrową zabudową lub w zabudowie szeregowej. Im mniejsze grono sąsiadów, tym większa szansa na zacieśnienie więzi, a tym samym zbudowanie atmosfery zaufania i bezpieczeństwa. 

4. Metraż ma znaczenie

REKLAMA

Na znaczeniu zyskuje także przestrzeń. Podczas pandemii wiele osób uświadomiło sobie, że potrzebuje większych mieszkań, które dadzą swobodę wszystkim domownikom. Chodzi nie tylko o możliwości aranżacji, ale przede wszystkim wygospodarowanie miejsca do pracy, odpoczynku czy sportu. 

– Poszukując większego metrażu, klienci często rozważają tak zwane szeregówki. To dla nich rozsądny kompromis pomiędzy mieszkaniem a domem. Mają wówczas większą powierzchnię, swój ogród i dwie kondygnacje, ale jednocześnie nie muszą przejmować się tym, co spędza sen z powiek właścicielom domów jednorodzinnych. Nad stanem nieruchomości czuwa wspólnota mieszkaniowa, co jest komfortowe w przypadku późniejszych remontów – tłumaczy Emil Basta. Jak dodaje: – W naszej inwestycji Nowa Winnica zaplanowaliśmy 48 lokali w zabudowie szeregowej, o powierzchni 88 mkw. lub 135 mkw. Na terenie osiedla znajdują się także budynki wielorodzinne, lokale usługowe, place zabaw, siłownia zewnętrzna czy nawet ogrodzony teren rekreacyjny dla psów. Klienci często pytają o takie udogodnienia.

5. Optymalizacja kosztów

Jak wynika z badania „Jak oszczędzają Polacy” przeprowadzonego przez Credit Agricole, aż 78% respondentów deklaruje, że stara się lepiej planować swoje finanse. W czasach inflacji i niepewności gospodarczej chcemy inwestować środki mądrze. W przypadku zakupu nieruchomości nabywcy zwracają uwagę nie tylko na cenę, lecz również na późniejsze koszty utrzymania. Dobrym kompromisem między mieszkaniem a domem okazują się lokale w zabudowie szeregowej. Co więcej, również sama lokalizacja pod miastem wpływa na atrakcyjną cenę. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie wzrośnie zainteresowanie nieruchomościami tego typu.

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA