5 trendów, zgodnie z którymi chcą mieszkać Polacy
REKLAMA
REKLAMA
1. Osiedla mixed-use
REKLAMA
W architekturze od lat prym wiodą obiekty o mieszanym przeznaczeniu. Nabywcy pokochali inwestycje, w których można znaleźć zarówno mieszkania, jak i biura czy usługi. Pozwala to oszczędzać czas, bo wszystko, co potrzebne, jest w zasięgu ręki. Taki nurt zyskał nawet swoją nazwę „miast 15-minutowych”, gdzie każdy ma najważniejsze usługi oddalone maksymalnie 15 minut spacerem od miejsca zamieszkania.
2. W pobliżu natury
REKLAMA
Jak wskazuje badanie CBOS „Jak Polacy chcieliby mieszkać?” przeprowadzone w 2022 roku, istotna jest także lokalizacja. Respondenci wskazują, że liczy się dla nich bezpieczna okolica (57%), dostęp do szkół, sklepów czy usług (36%), posiadanie własnego ogrodu (35%) oraz bliskość terenów zielonych (33%). Przedmieścia cieszą się dziś dużą popularnością – przede wszystkim ze względu na kontakt z naturą i spokojną atmosferę.
– Widzimy, że przedmieścia większych metropolii bardzo szybko się zmieniają. Rozwijają swoją infrastrukturę, ofertę kulturalną czy edukacyjną, a przy tym nadal zachowują kameralny klimat. W takich miejscach chcą mieszkać zwłaszcza rodziny z dziećmi, które cenią sobie ciszę, bliskość zieleni i rozwijające się usługi. To właśnie na te aspekty zwracają uwagę nasi klienci zainteresowani mieszkaniami w inwestycji Nowa Winnica w podwrocławskiej Miękini – tłumaczy Emil Basta z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom”
3. Kameralne inwestycje
Polacy coraz bardziej cenią sobie kameralność. Z tego powodu chętniej wybierają mieszkania w rodzinnych osiedlach z niską, maksymalnie 4-piętrową zabudową lub w zabudowie szeregowej. Im mniejsze grono sąsiadów, tym większa szansa na zacieśnienie więzi, a tym samym zbudowanie atmosfery zaufania i bezpieczeństwa.
4. Metraż ma znaczenie
REKLAMA
Na znaczeniu zyskuje także przestrzeń. Podczas pandemii wiele osób uświadomiło sobie, że potrzebuje większych mieszkań, które dadzą swobodę wszystkim domownikom. Chodzi nie tylko o możliwości aranżacji, ale przede wszystkim wygospodarowanie miejsca do pracy, odpoczynku czy sportu.
– Poszukując większego metrażu, klienci często rozważają tak zwane szeregówki. To dla nich rozsądny kompromis pomiędzy mieszkaniem a domem. Mają wówczas większą powierzchnię, swój ogród i dwie kondygnacje, ale jednocześnie nie muszą przejmować się tym, co spędza sen z powiek właścicielom domów jednorodzinnych. Nad stanem nieruchomości czuwa wspólnota mieszkaniowa, co jest komfortowe w przypadku późniejszych remontów – tłumaczy Emil Basta. Jak dodaje: – W naszej inwestycji Nowa Winnica zaplanowaliśmy 48 lokali w zabudowie szeregowej, o powierzchni 88 mkw. lub 135 mkw. Na terenie osiedla znajdują się także budynki wielorodzinne, lokale usługowe, place zabaw, siłownia zewnętrzna czy nawet ogrodzony teren rekreacyjny dla psów. Klienci często pytają o takie udogodnienia.
5. Optymalizacja kosztów
Jak wynika z badania „Jak oszczędzają Polacy” przeprowadzonego przez Credit Agricole, aż 78% respondentów deklaruje, że stara się lepiej planować swoje finanse. W czasach inflacji i niepewności gospodarczej chcemy inwestować środki mądrze. W przypadku zakupu nieruchomości nabywcy zwracają uwagę nie tylko na cenę, lecz również na późniejsze koszty utrzymania. Dobrym kompromisem między mieszkaniem a domem okazują się lokale w zabudowie szeregowej. Co więcej, również sama lokalizacja pod miastem wpływa na atrakcyjną cenę. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie wzrośnie zainteresowanie nieruchomościami tego typu.
REKLAMA
REKLAMA