Wykładzina w mieszkaniu – jak odpowiednio ją dobrać?
REKLAMA
REKLAMA
Dobra wykładzina izoluje ciepło. Wykonana z naturalnych materiałów (np. z wełny) reguluje mikroklimat. Za jej pomocą można łatwo odmienić stylistykę wnętrza. Poza tym, niewiele materiałów daje tak wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór koloru.
REKLAMA
Dobór włókna wykładziny
Najlepsze wykładziny to te wykonane z czystej wełny lub takie, które zawierają niewielką domieszkę materiału syntetycznego. Niestety, wykładziny wełniane są bardzo drogie, dlatego producenci eksperymentują, wykonując wykładziny z różnego rodzaju materiałów. Idea jest jedna: stworzyć tanią, a przy tym wytrzymałą i estetyczną wykładzinę.
Obecnie wykładziny wykonuje się z nylonu, polipropylenu, akrylu, sztucznego jedwabiu i poliesteru.
REKLAMA
Jedną z najstarszych wykładzin jest wykładzina z włókien syntetycznych. Wcześniej uważana była za wykładzinę złej jakości ze względu na świecące włosie i skupianie elektryczności statycznej (ulega rozładowaniu po zetknięciu się z metalową częścią, najczęściej po dotknięciu klamki) . Wszystko to zmusiło producentów do prawie całkowitego wyeliminowania tej elektryzującej wykładziny.
Dobór rodzaju materiału włókien w dużym stopniu przekłada się na efekt wizualny. Wykładzina wykonana z dobrej jakości włókien syntetycznych praktycznie nie różni się niczym od włókien syntetycznych.
Istnieją mieszanki włókien, które powodują, że wykładzina jest całkowicie odporna na plamy, a jego włosie nie wchłania żadnych płynów. Jednak wielką wadą takich wykładzin jest to, że w przypadku zetknięcia z ogniem lub żarem tkanina od razu bardzo się kurczy i zostawia nieprzyjemny zapach. W podobnej sytuacji wykładziny z wełny jedynie delikatnie się tlą.
Rodzaje włosia
Rodzaj włosia w większym stopniu decyduje o wyglądzie i dotyku wykładziny niż rodzaj włókna – materiału, z jakiego jest wykonana.
Wykładzina dywanowa może być tkana lub tuftowa. W przypadku wykładziny tkanej osnowa powstaje równocześnie z runem w taki sposób, że kosmyki włókna przechodzą przez osnowę. Jeśli chodzi o wykładzinę tuftową, ciągnące się kosmyki włókna przechodzą przez wykonane wcześniej podłoże pierwotne, przytwierdzane następnie do podłoża wtórnego. Trzeba pamiętać, że wykładziny tkane są o wiele trwalsze od tuftowych. Włosie wykładzin obydwu rodzajów może mieć różną postać.
Zobacz także: Jak układać wykładzinę winylową?
Położenie wykładziny w pokoju
REKLAMA
Ułożenie wykładziny wydaje się być proste, jednak lepiej powierzyć je fachowcowi, żeby nie powstały fałdy, zmarszczki lub inne niedoróbki. Trzeba też wziąć pod uwagę ewentualną różnicę poziomów, progi itd. oraz rodzaj podłoża, na którym zamierzamy ją ułożyć. Niektóre rodzaje spodów mogą wchodzić w reakcję chemiczną.
Trzeba także pamiętać, że wykładzina nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jasną, puszystą wykładzinę trudniej utrzymać w czystości niż płytki ceramiczne czy drewno, dlatego raczej nie sprawdzi się ona w salonie z wyjściem do ogrodu oraz w domach, w których są dzieci albo kudłaty pies. Grube, puszyste wykładziny nie sprawdzają się także tam, gdzie są meble, które trzeba przesuwać (zwłaszcza te na kółkach), ponieważ się odkształcają. Z tego samego powodu wykładziny nie bardzo nadają się dla osób, które lubią częste przemeblowania.
Zobacz także: Jak ułożyć wykładzinę dywanową?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA