REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować podłoże pod emulsje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Kędzior
Śnieżka S.A.
Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża.
Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża.

REKLAMA

REKLAMA


Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża. Powinno być ono gładkie, równe, mocne i suche a także wolne od wszelkich zanieczyszczeń.

Podłoże malowane

REKLAMA

Przy podłożu wcześniej malowanym należy sprawdzić przyczepność starej powłoki malarskiej oraz jakość starej powłoki

Przyczepność

Jeśli farba złuszcza się trzeba usunąć starą powłokę w całości i zagruntować podłoże przed malowaniem. Żeby sprawdzić przyczepność, należy mocno przykleić do podłoża taśmę malarską na długości 15–20 cm, a następnie zdecydowanym ruchem oderwać ją. Podłoże jest przyczepne, jeśli na taśmie nie ma śladów oderwanej powłoki. 

Zobacz także: Powłoki malarskie na ścianach wewnętrznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli farba jest przyczepna, trzeba nałożyć lateksową emulsję podkładową dla ujednorodnienia chłonności oraz faktury podłoża. Jeżeli kolor podłoża jest niejednolity lub intensywny, emulsja podkładowa w znaczący sposób poprawi krycie emulsji nawierzchniowych.

Trwałość i jakość

REKLAMA

Powierzchnię przeznaczoną do malowania należy skontrolować przez przesuwanie po niej dłonią.
Jeśli powierzchnia jest pyląca, trzeba usunąć luźne cząstki. Należy zmyć powierzchnię wodą, pozostawić do wyschnięcia, a następnie zaimpregnować, by zespolić podłoże. Właściwie zaimpregnowane podłoże powinno być matowe po wyschnięciu.

Jeżeli występują rysy lub pęknięcia, należy nałożyć za pomocą szpachelki pacy ze stali nierdzewnej lub z tworzyw sztucznych (jednorazowo warstwy o grubości do 3 mm), i dociskać tak, aby masa dokładnie wypełniła pęknięcie oraz dobrze przywarła do jego boków. W celu uzyskania gładszej struktury warto wygładzić nałożoną warstwę szpachelką zwilżoną wodą. Po całkowitym wyschnięciu uzyskaną powłokę zaleca się pokryć właściwą dla danego podłoża masą szpachlową, by uzyskać idealną gładkość powierzchni przeznaczonej pod malowanie. W przypadku zastosowania szpachli na zewnątrz, wyschniętą powłokę należy pokryć wyrobem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz.

Jeśli powierzchnia jest brudna, trzeba umyć ją rozcieńczonym detergentem i spłukać dokładnie, po czym pozostawić do wyschnięcia. Następnie należy przetrzeć powierzchnię czystą szmatką innego koloru niż podłoże, by sprawdzić czy na powierzchni nie zostały ślady detergentu,. Jeśli szmatka zabarwia się na biało, oznacza to, że pozostały resztki detergentu i należy ponownie zmyć podłoże. Jeśli szmatka zabarwia się na kolor podłoża, oznacza to, że powłoka się ściera i należy ją usunąć całkowicie, a następnie podłoże zagruntować. Zabrudzenia, których nie da się zmyć, należy wstępnie zamalować farbą izolującą plamy.

REKLAMA

Trzeba też sprawdzić, czy podłoże nie jest zarażone grzybami pleśniowymi. Jeśli tak, należy zlikwidować grzyby preparatem grzybobójczym oraz zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. W przypadku zawilgocenia ścian usunąć przyczynę tego zjawiska.

Dla ujednorodnienia chłonności oraz faktury podłoża, warto nałożyć lateksową emulsję podkładową. Jeżeli kolor podłoża jest niejednolity lub intensywny,emulsja podkładowa w znaczący sposób poprawi krycie emulsji nawierzchniowych.

Zobacz także: Jak lakierować i bejcować powierzchnie drewniane?

Podłoże niemalowane

W przypadku, gdy podłoże nie było wcześniej malowane należy określić typ i stanpodłoża

Gips lub pochodne (gładzie, szpachle)

Trzeba sprawdzić, czy podłoże jest dostatecznie suche. Wilgotność nie powinna przekraczać 5%. Od wykonania podłoża powinno minąć co najmniej 2–3 tygodnie.
W gipsie mogą znajdować się dodatki np. opóźniające wiązanie. Powodują one nadmierną alkaliczność podłoża. Sezonowanie w czasie schnięcia na ogół wystarcza do zneutralizowania zasadowości przez wchłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Zasadowość podłoża można sprawdzić papierkiem lakmusowym, przykładając go do zwilżonej powierzchni. Następnie trzeba sprawdzić, czy podłoże nie jest zarażone grzybami pleśniowymi. Jeśli tak – zlikwidować grzyby preparatem grzybobójczym oraz zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. W przypadku zawilgocenia ścian usunąć przyczynę tego zjawiska.

Po szlifowaniu, warto sprawdzić czy podłoże jest starannie odpylone. W celu poprawienia przyczepności i ujednolicenia chłonności podłoża oraz jego wzmocnienia, nałożyć warstwę lateksowej emulsji podkładowej.

Płyty gipsowo-kartonowe

Wystarczy sprawdzić czy miejsca łączeń (spoiny) zostały odpylone po szlifowaniu, a następnie nałożyć warstwę lateksowej emulsji podkładowej.

Tynk wapienny (zaprawa ze spoiwem hydraulicznym)

Trzeba upewnić się, czy zasadowe związki wapnia w tynku zostały dostatecznie zneutralizowane (minął odpowiedni okres sezonowania – co najmniej 28 dni).

Niektóre farby odporne na alkalia można stosować po krótszym okresie sezonowania, bezpośrednio po wyschnięciu tynku.

Należy też sprawdzić, w jakim stopniu powierzchnia jest pyląca (przez przetarcie dłonią), a całą powierzchnię pokryć jedną warstwą lateksowej emulsji podkładowej.

Po przeprowadzeniu opisanych wyżej czynności możemy przystąpić do malowania.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA