REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować podłoże pod emulsje?

Krzysztof Kędzior
Śnieżka S.A.
Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża.
Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża.

REKLAMA

REKLAMA

Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża. Powinno być ono gładkie, równe, mocne i suche a także wolne od wszelkich zanieczyszczeń.

Podłoże malowane

REKLAMA

Przy podłożu wcześniej malowanym należy sprawdzić przyczepność starej powłoki malarskiej oraz jakość starej powłoki

Przyczepność

Jeśli farba złuszcza się trzeba usunąć starą powłokę w całości i zagruntować podłoże przed malowaniem. Żeby sprawdzić przyczepność, należy mocno przykleić do podłoża taśmę malarską na długości 15–20 cm, a następnie zdecydowanym ruchem oderwać ją. Podłoże jest przyczepne, jeśli na taśmie nie ma śladów oderwanej powłoki. 

Zobacz także: Powłoki malarskie na ścianach wewnętrznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli farba jest przyczepna, trzeba nałożyć lateksową emulsję podkładową dla ujednorodnienia chłonności oraz faktury podłoża. Jeżeli kolor podłoża jest niejednolity lub intensywny, emulsja podkładowa w znaczący sposób poprawi krycie emulsji nawierzchniowych.

Trwałość i jakość

REKLAMA

Powierzchnię przeznaczoną do malowania należy skontrolować przez przesuwanie po niej dłonią.
Jeśli powierzchnia jest pyląca, trzeba usunąć luźne cząstki. Należy zmyć powierzchnię wodą, pozostawić do wyschnięcia, a następnie zaimpregnować, by zespolić podłoże. Właściwie zaimpregnowane podłoże powinno być matowe po wyschnięciu.

Jeżeli występują rysy lub pęknięcia, należy nałożyć za pomocą szpachelki pacy ze stali nierdzewnej lub z tworzyw sztucznych (jednorazowo warstwy o grubości do 3 mm), i dociskać tak, aby masa dokładnie wypełniła pęknięcie oraz dobrze przywarła do jego boków. W celu uzyskania gładszej struktury warto wygładzić nałożoną warstwę szpachelką zwilżoną wodą. Po całkowitym wyschnięciu uzyskaną powłokę zaleca się pokryć właściwą dla danego podłoża masą szpachlową, by uzyskać idealną gładkość powierzchni przeznaczonej pod malowanie. W przypadku zastosowania szpachli na zewnątrz, wyschniętą powłokę należy pokryć wyrobem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz.

Jeśli powierzchnia jest brudna, trzeba umyć ją rozcieńczonym detergentem i spłukać dokładnie, po czym pozostawić do wyschnięcia. Następnie należy przetrzeć powierzchnię czystą szmatką innego koloru niż podłoże, by sprawdzić czy na powierzchni nie zostały ślady detergentu,. Jeśli szmatka zabarwia się na biało, oznacza to, że pozostały resztki detergentu i należy ponownie zmyć podłoże. Jeśli szmatka zabarwia się na kolor podłoża, oznacza to, że powłoka się ściera i należy ją usunąć całkowicie, a następnie podłoże zagruntować. Zabrudzenia, których nie da się zmyć, należy wstępnie zamalować farbą izolującą plamy.

REKLAMA

Trzeba też sprawdzić, czy podłoże nie jest zarażone grzybami pleśniowymi. Jeśli tak, należy zlikwidować grzyby preparatem grzybobójczym oraz zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. W przypadku zawilgocenia ścian usunąć przyczynę tego zjawiska.

Dla ujednorodnienia chłonności oraz faktury podłoża, warto nałożyć lateksową emulsję podkładową. Jeżeli kolor podłoża jest niejednolity lub intensywny,emulsja podkładowa w znaczący sposób poprawi krycie emulsji nawierzchniowych.

Zobacz także: Jak lakierować i bejcować powierzchnie drewniane?

Podłoże niemalowane

W przypadku, gdy podłoże nie było wcześniej malowane należy określić typ i stanpodłoża

Gips lub pochodne (gładzie, szpachle)

Trzeba sprawdzić, czy podłoże jest dostatecznie suche. Wilgotność nie powinna przekraczać 5%. Od wykonania podłoża powinno minąć co najmniej 2–3 tygodnie.
W gipsie mogą znajdować się dodatki np. opóźniające wiązanie. Powodują one nadmierną alkaliczność podłoża. Sezonowanie w czasie schnięcia na ogół wystarcza do zneutralizowania zasadowości przez wchłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Zasadowość podłoża można sprawdzić papierkiem lakmusowym, przykładając go do zwilżonej powierzchni. Następnie trzeba sprawdzić, czy podłoże nie jest zarażone grzybami pleśniowymi. Jeśli tak – zlikwidować grzyby preparatem grzybobójczym oraz zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. W przypadku zawilgocenia ścian usunąć przyczynę tego zjawiska.

Po szlifowaniu, warto sprawdzić czy podłoże jest starannie odpylone. W celu poprawienia przyczepności i ujednolicenia chłonności podłoża oraz jego wzmocnienia, nałożyć warstwę lateksowej emulsji podkładowej.

Płyty gipsowo-kartonowe

Wystarczy sprawdzić czy miejsca łączeń (spoiny) zostały odpylone po szlifowaniu, a następnie nałożyć warstwę lateksowej emulsji podkładowej.

Tynk wapienny (zaprawa ze spoiwem hydraulicznym)

Trzeba upewnić się, czy zasadowe związki wapnia w tynku zostały dostatecznie zneutralizowane (minął odpowiedni okres sezonowania – co najmniej 28 dni).

Niektóre farby odporne na alkalia można stosować po krótszym okresie sezonowania, bezpośrednio po wyschnięciu tynku.

Należy też sprawdzić, w jakim stopniu powierzchnia jest pyląca (przez przetarcie dłonią), a całą powierzchnię pokryć jedną warstwą lateksowej emulsji podkładowej.

Po przeprowadzeniu opisanych wyżej czynności możemy przystąpić do malowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA