Jak przygotować podłoże pod emulsje?
REKLAMA
REKLAMA
Podłoże malowane
REKLAMA
Przy podłożu wcześniej malowanym należy sprawdzić przyczepność starej powłoki malarskiej oraz jakość starej powłoki
Przyczepność
Jeśli farba złuszcza się trzeba usunąć starą powłokę w całości i zagruntować podłoże przed malowaniem. Żeby sprawdzić przyczepność, należy mocno przykleić do podłoża taśmę malarską na długości 15–20 cm, a następnie zdecydowanym ruchem oderwać ją. Podłoże jest przyczepne, jeśli na taśmie nie ma śladów oderwanej powłoki.
Zobacz także: Powłoki malarskie na ścianach wewnętrznych
Jeśli farba jest przyczepna, trzeba nałożyć lateksową emulsję podkładową dla ujednorodnienia chłonności oraz faktury podłoża. Jeżeli kolor podłoża jest niejednolity lub intensywny, emulsja podkładowa w znaczący sposób poprawi krycie emulsji nawierzchniowych.
Trwałość i jakość
REKLAMA
Powierzchnię przeznaczoną do malowania należy skontrolować przez przesuwanie po niej dłonią.
Jeśli powierzchnia jest pyląca, trzeba usunąć luźne cząstki. Należy zmyć powierzchnię wodą, pozostawić do wyschnięcia, a następnie zaimpregnować, by zespolić podłoże. Właściwie zaimpregnowane podłoże powinno być matowe po wyschnięciu.
Jeżeli występują rysy lub pęknięcia, należy nałożyć za pomocą szpachelki pacy ze stali nierdzewnej lub z tworzyw sztucznych (jednorazowo warstwy o grubości do 3 mm), i dociskać tak, aby masa dokładnie wypełniła pęknięcie oraz dobrze przywarła do jego boków. W celu uzyskania gładszej struktury warto wygładzić nałożoną warstwę szpachelką zwilżoną wodą. Po całkowitym wyschnięciu uzyskaną powłokę zaleca się pokryć właściwą dla danego podłoża masą szpachlową, by uzyskać idealną gładkość powierzchni przeznaczonej pod malowanie. W przypadku zastosowania szpachli na zewnątrz, wyschniętą powłokę należy pokryć wyrobem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz.
Jeśli powierzchnia jest brudna, trzeba umyć ją rozcieńczonym detergentem i spłukać dokładnie, po czym pozostawić do wyschnięcia. Następnie należy przetrzeć powierzchnię czystą szmatką innego koloru niż podłoże, by sprawdzić czy na powierzchni nie zostały ślady detergentu,. Jeśli szmatka zabarwia się na biało, oznacza to, że pozostały resztki detergentu i należy ponownie zmyć podłoże. Jeśli szmatka zabarwia się na kolor podłoża, oznacza to, że powłoka się ściera i należy ją usunąć całkowicie, a następnie podłoże zagruntować. Zabrudzenia, których nie da się zmyć, należy wstępnie zamalować farbą izolującą plamy.
REKLAMA
Trzeba też sprawdzić, czy podłoże nie jest zarażone grzybami pleśniowymi. Jeśli tak, należy zlikwidować grzyby preparatem grzybobójczym oraz zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. W przypadku zawilgocenia ścian usunąć przyczynę tego zjawiska.
Dla ujednorodnienia chłonności oraz faktury podłoża, warto nałożyć lateksową emulsję podkładową. Jeżeli kolor podłoża jest niejednolity lub intensywny,emulsja podkładowa w znaczący sposób poprawi krycie emulsji nawierzchniowych.
Zobacz także: Jak lakierować i bejcować powierzchnie drewniane?
Podłoże niemalowane
W przypadku, gdy podłoże nie było wcześniej malowane należy określić typ i stanpodłoża
Gips lub pochodne (gładzie, szpachle)
Trzeba sprawdzić, czy podłoże jest dostatecznie suche. Wilgotność nie powinna przekraczać 5%. Od wykonania podłoża powinno minąć co najmniej 2–3 tygodnie.
W gipsie mogą znajdować się dodatki np. opóźniające wiązanie. Powodują one nadmierną alkaliczność podłoża. Sezonowanie w czasie schnięcia na ogół wystarcza do zneutralizowania zasadowości przez wchłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Zasadowość podłoża można sprawdzić papierkiem lakmusowym, przykładając go do zwilżonej powierzchni. Następnie trzeba sprawdzić, czy podłoże nie jest zarażone grzybami pleśniowymi. Jeśli tak – zlikwidować grzyby preparatem grzybobójczym oraz zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. W przypadku zawilgocenia ścian usunąć przyczynę tego zjawiska.
Po szlifowaniu, warto sprawdzić czy podłoże jest starannie odpylone. W celu poprawienia przyczepności i ujednolicenia chłonności podłoża oraz jego wzmocnienia, nałożyć warstwę lateksowej emulsji podkładowej.
Płyty gipsowo-kartonowe
Wystarczy sprawdzić czy miejsca łączeń (spoiny) zostały odpylone po szlifowaniu, a następnie nałożyć warstwę lateksowej emulsji podkładowej.
Tynk wapienny (zaprawa ze spoiwem hydraulicznym)
Trzeba upewnić się, czy zasadowe związki wapnia w tynku zostały dostatecznie zneutralizowane (minął odpowiedni okres sezonowania – co najmniej 28 dni).
Niektóre farby odporne na alkalia można stosować po krótszym okresie sezonowania, bezpośrednio po wyschnięciu tynku.
Należy też sprawdzić, w jakim stopniu powierzchnia jest pyląca (przez przetarcie dłonią), a całą powierzchnię pokryć jedną warstwą lateksowej emulsji podkładowej.
Po przeprowadzeniu opisanych wyżej czynności możemy przystąpić do malowania.
REKLAMA
REKLAMA