REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować podłoże pod emulsje?

Krzysztof Kędzior
Śnieżka S.A.
Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża.
Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża.

REKLAMA

REKLAMA

Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża. Powinno być ono gładkie, równe, mocne i suche a także wolne od wszelkich zanieczyszczeń.

Podłoże malowane

REKLAMA

Przy podłożu wcześniej malowanym należy sprawdzić przyczepność starej powłoki malarskiej oraz jakość starej powłoki

Przyczepność

Jeśli farba złuszcza się trzeba usunąć starą powłokę w całości i zagruntować podłoże przed malowaniem. Żeby sprawdzić przyczepność, należy mocno przykleić do podłoża taśmę malarską na długości 15–20 cm, a następnie zdecydowanym ruchem oderwać ją. Podłoże jest przyczepne, jeśli na taśmie nie ma śladów oderwanej powłoki. 

Zobacz także: Powłoki malarskie na ścianach wewnętrznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli farba jest przyczepna, trzeba nałożyć lateksową emulsję podkładową dla ujednorodnienia chłonności oraz faktury podłoża. Jeżeli kolor podłoża jest niejednolity lub intensywny, emulsja podkładowa w znaczący sposób poprawi krycie emulsji nawierzchniowych.

Trwałość i jakość

REKLAMA

Powierzchnię przeznaczoną do malowania należy skontrolować przez przesuwanie po niej dłonią.
Jeśli powierzchnia jest pyląca, trzeba usunąć luźne cząstki. Należy zmyć powierzchnię wodą, pozostawić do wyschnięcia, a następnie zaimpregnować, by zespolić podłoże. Właściwie zaimpregnowane podłoże powinno być matowe po wyschnięciu.

Jeżeli występują rysy lub pęknięcia, należy nałożyć za pomocą szpachelki pacy ze stali nierdzewnej lub z tworzyw sztucznych (jednorazowo warstwy o grubości do 3 mm), i dociskać tak, aby masa dokładnie wypełniła pęknięcie oraz dobrze przywarła do jego boków. W celu uzyskania gładszej struktury warto wygładzić nałożoną warstwę szpachelką zwilżoną wodą. Po całkowitym wyschnięciu uzyskaną powłokę zaleca się pokryć właściwą dla danego podłoża masą szpachlową, by uzyskać idealną gładkość powierzchni przeznaczonej pod malowanie. W przypadku zastosowania szpachli na zewnątrz, wyschniętą powłokę należy pokryć wyrobem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz.

Jeśli powierzchnia jest brudna, trzeba umyć ją rozcieńczonym detergentem i spłukać dokładnie, po czym pozostawić do wyschnięcia. Następnie należy przetrzeć powierzchnię czystą szmatką innego koloru niż podłoże, by sprawdzić czy na powierzchni nie zostały ślady detergentu,. Jeśli szmatka zabarwia się na biało, oznacza to, że pozostały resztki detergentu i należy ponownie zmyć podłoże. Jeśli szmatka zabarwia się na kolor podłoża, oznacza to, że powłoka się ściera i należy ją usunąć całkowicie, a następnie podłoże zagruntować. Zabrudzenia, których nie da się zmyć, należy wstępnie zamalować farbą izolującą plamy.

REKLAMA

Trzeba też sprawdzić, czy podłoże nie jest zarażone grzybami pleśniowymi. Jeśli tak, należy zlikwidować grzyby preparatem grzybobójczym oraz zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. W przypadku zawilgocenia ścian usunąć przyczynę tego zjawiska.

Dla ujednorodnienia chłonności oraz faktury podłoża, warto nałożyć lateksową emulsję podkładową. Jeżeli kolor podłoża jest niejednolity lub intensywny,emulsja podkładowa w znaczący sposób poprawi krycie emulsji nawierzchniowych.

Zobacz także: Jak lakierować i bejcować powierzchnie drewniane?

Podłoże niemalowane

W przypadku, gdy podłoże nie było wcześniej malowane należy określić typ i stanpodłoża

Gips lub pochodne (gładzie, szpachle)

Trzeba sprawdzić, czy podłoże jest dostatecznie suche. Wilgotność nie powinna przekraczać 5%. Od wykonania podłoża powinno minąć co najmniej 2–3 tygodnie.
W gipsie mogą znajdować się dodatki np. opóźniające wiązanie. Powodują one nadmierną alkaliczność podłoża. Sezonowanie w czasie schnięcia na ogół wystarcza do zneutralizowania zasadowości przez wchłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Zasadowość podłoża można sprawdzić papierkiem lakmusowym, przykładając go do zwilżonej powierzchni. Następnie trzeba sprawdzić, czy podłoże nie jest zarażone grzybami pleśniowymi. Jeśli tak – zlikwidować grzyby preparatem grzybobójczym oraz zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. W przypadku zawilgocenia ścian usunąć przyczynę tego zjawiska.

Po szlifowaniu, warto sprawdzić czy podłoże jest starannie odpylone. W celu poprawienia przyczepności i ujednolicenia chłonności podłoża oraz jego wzmocnienia, nałożyć warstwę lateksowej emulsji podkładowej.

Płyty gipsowo-kartonowe

Wystarczy sprawdzić czy miejsca łączeń (spoiny) zostały odpylone po szlifowaniu, a następnie nałożyć warstwę lateksowej emulsji podkładowej.

Tynk wapienny (zaprawa ze spoiwem hydraulicznym)

Trzeba upewnić się, czy zasadowe związki wapnia w tynku zostały dostatecznie zneutralizowane (minął odpowiedni okres sezonowania – co najmniej 28 dni).

Niektóre farby odporne na alkalia można stosować po krótszym okresie sezonowania, bezpośrednio po wyschnięciu tynku.

Należy też sprawdzić, w jakim stopniu powierzchnia jest pyląca (przez przetarcie dłonią), a całą powierzchnię pokryć jedną warstwą lateksowej emulsji podkładowej.

Po przeprowadzeniu opisanych wyżej czynności możemy przystąpić do malowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

REKLAMA

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

REKLAMA