REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować podłoże pod emulsje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Kędzior
Śnieżka S.A.
Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża.
Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża.

REKLAMA

REKLAMA


Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża. Powinno być ono gładkie, równe, mocne i suche a także wolne od wszelkich zanieczyszczeń.

Podłoże malowane

REKLAMA

Przy podłożu wcześniej malowanym należy sprawdzić przyczepność starej powłoki malarskiej oraz jakość starej powłoki

Przyczepność

Jeśli farba złuszcza się trzeba usunąć starą powłokę w całości i zagruntować podłoże przed malowaniem. Żeby sprawdzić przyczepność, należy mocno przykleić do podłoża taśmę malarską na długości 15–20 cm, a następnie zdecydowanym ruchem oderwać ją. Podłoże jest przyczepne, jeśli na taśmie nie ma śladów oderwanej powłoki. 

Zobacz także: Powłoki malarskie na ścianach wewnętrznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli farba jest przyczepna, trzeba nałożyć lateksową emulsję podkładową dla ujednorodnienia chłonności oraz faktury podłoża. Jeżeli kolor podłoża jest niejednolity lub intensywny, emulsja podkładowa w znaczący sposób poprawi krycie emulsji nawierzchniowych.

Trwałość i jakość

REKLAMA

Powierzchnię przeznaczoną do malowania należy skontrolować przez przesuwanie po niej dłonią.
Jeśli powierzchnia jest pyląca, trzeba usunąć luźne cząstki. Należy zmyć powierzchnię wodą, pozostawić do wyschnięcia, a następnie zaimpregnować, by zespolić podłoże. Właściwie zaimpregnowane podłoże powinno być matowe po wyschnięciu.

Jeżeli występują rysy lub pęknięcia, należy nałożyć za pomocą szpachelki pacy ze stali nierdzewnej lub z tworzyw sztucznych (jednorazowo warstwy o grubości do 3 mm), i dociskać tak, aby masa dokładnie wypełniła pęknięcie oraz dobrze przywarła do jego boków. W celu uzyskania gładszej struktury warto wygładzić nałożoną warstwę szpachelką zwilżoną wodą. Po całkowitym wyschnięciu uzyskaną powłokę zaleca się pokryć właściwą dla danego podłoża masą szpachlową, by uzyskać idealną gładkość powierzchni przeznaczonej pod malowanie. W przypadku zastosowania szpachli na zewnątrz, wyschniętą powłokę należy pokryć wyrobem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz.

Jeśli powierzchnia jest brudna, trzeba umyć ją rozcieńczonym detergentem i spłukać dokładnie, po czym pozostawić do wyschnięcia. Następnie należy przetrzeć powierzchnię czystą szmatką innego koloru niż podłoże, by sprawdzić czy na powierzchni nie zostały ślady detergentu,. Jeśli szmatka zabarwia się na biało, oznacza to, że pozostały resztki detergentu i należy ponownie zmyć podłoże. Jeśli szmatka zabarwia się na kolor podłoża, oznacza to, że powłoka się ściera i należy ją usunąć całkowicie, a następnie podłoże zagruntować. Zabrudzenia, których nie da się zmyć, należy wstępnie zamalować farbą izolującą plamy.

REKLAMA

Trzeba też sprawdzić, czy podłoże nie jest zarażone grzybami pleśniowymi. Jeśli tak, należy zlikwidować grzyby preparatem grzybobójczym oraz zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. W przypadku zawilgocenia ścian usunąć przyczynę tego zjawiska.

Dla ujednorodnienia chłonności oraz faktury podłoża, warto nałożyć lateksową emulsję podkładową. Jeżeli kolor podłoża jest niejednolity lub intensywny,emulsja podkładowa w znaczący sposób poprawi krycie emulsji nawierzchniowych.

Zobacz także: Jak lakierować i bejcować powierzchnie drewniane?

Podłoże niemalowane

W przypadku, gdy podłoże nie było wcześniej malowane należy określić typ i stanpodłoża

Gips lub pochodne (gładzie, szpachle)

Trzeba sprawdzić, czy podłoże jest dostatecznie suche. Wilgotność nie powinna przekraczać 5%. Od wykonania podłoża powinno minąć co najmniej 2–3 tygodnie.
W gipsie mogą znajdować się dodatki np. opóźniające wiązanie. Powodują one nadmierną alkaliczność podłoża. Sezonowanie w czasie schnięcia na ogół wystarcza do zneutralizowania zasadowości przez wchłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Zasadowość podłoża można sprawdzić papierkiem lakmusowym, przykładając go do zwilżonej powierzchni. Następnie trzeba sprawdzić, czy podłoże nie jest zarażone grzybami pleśniowymi. Jeśli tak – zlikwidować grzyby preparatem grzybobójczym oraz zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. W przypadku zawilgocenia ścian usunąć przyczynę tego zjawiska.

Po szlifowaniu, warto sprawdzić czy podłoże jest starannie odpylone. W celu poprawienia przyczepności i ujednolicenia chłonności podłoża oraz jego wzmocnienia, nałożyć warstwę lateksowej emulsji podkładowej.

Płyty gipsowo-kartonowe

Wystarczy sprawdzić czy miejsca łączeń (spoiny) zostały odpylone po szlifowaniu, a następnie nałożyć warstwę lateksowej emulsji podkładowej.

Tynk wapienny (zaprawa ze spoiwem hydraulicznym)

Trzeba upewnić się, czy zasadowe związki wapnia w tynku zostały dostatecznie zneutralizowane (minął odpowiedni okres sezonowania – co najmniej 28 dni).

Niektóre farby odporne na alkalia można stosować po krótszym okresie sezonowania, bezpośrednio po wyschnięciu tynku.

Należy też sprawdzić, w jakim stopniu powierzchnia jest pyląca (przez przetarcie dłonią), a całą powierzchnię pokryć jedną warstwą lateksowej emulsji podkładowej.

Po przeprowadzeniu opisanych wyżej czynności możemy przystąpić do malowania.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA