REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak niedrogo i efektownie wykończyć ścianę w kuchni?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Farba to najtańszy i szybki sposób na wykończenie ściany
Farba to najtańszy i szybki sposób na wykończenie ściany

REKLAMA

REKLAMA

Pomalować, pokryć glazurą czy granitem? A może zdecydować się na konglomerat lub drewno? W naszym przewodniku, plusy i minusy różnych sposobów wykończenia ścian kuchennych.

Farba

To najtańszy i szybki sposób na wykończenie ściany. Najlepiej wybrać dobrej jakości farbę przeznaczoną do kuchni i łazienek – ma właściwości wodoodporne, a ewentualne plamy można z niej dosyć łatwo zmyć. Obecnie najmodniejsze są intensywne kolory, jeżeli jednak nie jesteśmy do końca przekonani, można spróbować pokryć mocnym kolorem tylko jedną ścianę. Przed pomalowaniem należy ją odpowiednio wygładzić, bo kolor uwypukli wszelkie niedoskonałości powierzchni.

REKLAMA

Tapeta, fototapeta

Ostatnio coraz wyraźniej widać odejście od minimalizmu we wnętrzach. Powróciły do łask bogato zdobione tapety, a także fototapety, które przeżywają drugą młodość, dzięki bogactwu oferty i stosunkowo niewielkim kosztom. Do kuchni najlepiej nadają się tapety winylowe albo z włókna szklanego. Są odporne na wilgoć, zmywalne i niepalne. Koszty obniża fakt, że możemy je przykleić samodzielnie - przygotowanie powierzchni jest proste – wystarczy dokładnie oczyścić ścianę z tłuszczu i brudu; same tapety często są samoprzylepne. Można je umieszczać na ścianach, meblach czy szybach. Styliści radzą jednak umiar - wykorzystanie tapety tylko na jednej ścianie i pomalowanie pozostałych na dominujący w tapecie kolor; ewentualnie powtórzenie deseniu w kilku innych miejscach. Świetnym pomysłem na indywidualizację wnętrza jest fototapeta, której wzór można samodzielnie zaprojektować. Pamiętajmy, że zdjęcie, które chcemy na nią nadrukować musi być bardzo dobrej jakości. Warto też dokładnie przemyśleć wzór – to, co jest piękne na monitorze komputera niekoniecznie musi zachwycać w rozmiarze 1/1m.

Zobacz także: Fototapeta w sypialni

Lustra i szkło

Jeżeli decydujemy się na lustro nad blatem, musimy wybrać wodoodporne i nakleić je na płytę pilśniową. To rozwiązanie ma aspekt praktyczny – łatwość utrzymania higieny i efekt optycznego powiększenia wnętrza. Gdy nad blatem mamy ciekawą ścianę z cegieł, fototapetę lub obraz należy ochronić tę powierzchnię za pomocą tafli bezbarwnego szkła. W podobny sposób można zabezpieczyć pomalowaną jedynie farbą ścianę nad płytą grzejną czy zlewozmywakiem. W tym przypadku możemy jednak użyć innego rodzaju szkła - matowego, lakierowanego czy z sitodrukowym deseniem.

Zobacz także: Jak wykorzystać lustra w aranżacji wnętrz?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Blacha

Można użyć gładkiej lub ryflowanej. Są odporne na wodę, temperaturę i łatwo utrzymać je w czystości. Doskonale nadają się do kuchni minimalistycznych w laboratoryjnym stylu.


Płytki ceramiczne

Wodoodporne, łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe na działanie wysokich temperatur, są niezwykle praktycznym rozwiązaniem zarówno w kuchni jak i łazience. W sklepach mamy ogromny wybór kolorów, faktur i rozmiarów płytek oraz dekorów, co sprawia, że można dzięki nim ciekawie i elegancko zaaranżować kuchnię. Przy wyborze warto pamiętać, że do dużych wnętrz możemy wybrać duże płytki, ale do małych raczej te mniejsze. Można je dodatkowo ułożyć poziomo, co optycznie powiększy pomieszczenie. Obecnie popularne jest ograniczanie ilości płytek w kuchni i układanie ich tylko w wybranych, najbardziej newralgicznych miejscach – np. tylko nad blatem i zlewozmywakiem. Aby ułatwić dbanie o higienę, wybierzmy gładkie, pokryte szkliwem. Problemy przy czyszczeniu zwykle sprawiają fugi, ale i na to są sposoby:
- Zastosowanie dużych płytek – im większe płytki, tym mniej fug,
- Zastosowanie fug epoksydowych – nie wchłaniają tłuszczu, łatwiej je wyczyścić,
- Zastosowanie płytek rektyfikowanych – mają bardzo równe krawędzie i pozwalają na wykonanie okładziny ceramicznej bez fug - płytki przylegają ściśle jedna do drugiej.

Zobacz także: Jak wybrać płytki ceramiczne i kamienne w zależności od budżetu?

Płytki kamienne

Układa się je bez fug, przyklejając bezpośrednio obok siebie. Najpraktyczniejsze w kuchni są granitowe – odporne na działanie środków chemicznych, nie wchłaniają tłuszczów, są łatwe w czyszczeniu, dzięki polerowanej, gładkiej powierzchni. Popularne stają się również kamienie o porowatej strukturze (np.: trawertyn), wymagają jednak specjalnego zabezpieczenia – większe otwory trzeba wypełnić masą kamienną i zaimpregnować całą powierzchnię. Innym rozwiązaniem jest marmur, który także wymaga impregnacji, inaczej wchłania tłuszcz i plami się.

Dekoracyjny tynk

Bogactwo dostępnych tynków jest ogromne i warto zainteresować się ofertą producentów, bo przy stosunkowo niewielkich kosztach możemy uzyskać świetne efekty – np.: powierzchnię przypominającą drobnoziarnisty granit. Przed nałożeniem takiego tynku ścianę należy wyrównać i oczyścić z farby, a po nałożeniu zabezpieczyć jego powierzchnię środkiem uszczelniającym.


Zobacz także: Czym jest tynk japoński?

Konglomeraty kamienia

Złożone są z granitu i kwarcu, dzięki czemu są twarde, wytrzymałe na temperaturę, tłuszcz i uszkodzenia. Sprawia to, że są bardzo praktyczne, łatwe w utrzymaniu, a szeroka gama kolorów sprawia, że sa również estetyczne.

Kompozyty

Składają się z akrylu, naturalnych minerałów i pigmentu. Są przyjemne i ciepłe w dotyku, ale także bardzo praktyczne – trwałe, odporne na brud, detergenty; łatwo można usunąć powstałe w trakcie użytkowania zadrapania i ubytki. Kompozyty pozwalają na naprawdę kreatywne zaaranżowanie wnętrza - można je dowolnie formować i dyskretnie łączyć. Mają jedną wadę – są dość kosztowne.

Drewno

Po odpowiednim zaimpregnowaniu, jako okładzinę ścienną można wykorzystać:
- fornirowane różnymi gatunkami drewna płyty wiórowe,
- laminowane płyty wiórowe,
- drewniane lub laminowane panele podłogowe,
- wodoodporną sklejkę.
Ważny jest tu także dokładny montaż – nie mogą powstać szpary, w których gromadziłaby się para wodna.

Zobacz także: Czy warto stosować drewno na elewacji?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA