REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką podłogę drewnianą wykonać w mieszkaniu?

Joanna Orzechowska
Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała
Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała

REKLAMA

REKLAMA

Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała. Narażona na działanie różnych czynników, powinna być odporna na ścieranie czy zarysowania. Decydując się na podłogę drewnianą, oprócz parkietu do wyboru mamy różne rodzaje podłóg drobnowymiarowych takich jak: mozaiki, lamparkiet, parkiet segmentowy, płyty „Hajnówka”, design parkiet, różne odmiany parkietów ozdobnych oraz bruk drewniany.

To, co powszechnie przez wszystkich nazywane jest podłogą w rzeczywistości w terminologii fachowej nazywa się posadzką. Podłoga składa się z kilku warstw, natomiast posadzka jest jej wierzchnią, końcową warstwą.

REKLAMA

Parkiet

Układa się go z pojedynczych deszczółek grubości 22 mm łączonych na pióro i wpust. Dostępne są także deszcółki tylko z wpustami tzw. na obce pióro. Najbardziej popularne łączenia na pióro i wpust znajdują się na przeciwległych krawędziach poszczególnych elementów. Na rynku dostępne są także deszczółki z łączeniami znajdujących się na sąsiadujących krawędziach. Takie deszczówki (prawe i lewe)używane są do układania różnych wzorów. Wymiary poszczególnych elementów są bardzo różne. Szerokość wacha się od 3 do 10 mm, natomiast długość od 20 do 50 cm. 

Mozaika

W przypadku mozaiki, podłogę układa się z prostokątnych lub sześciokątnych płyt zbudowanych z wąskich listewek. W płytach prostokątnych, listewki zestawione są w kwadraty tworzące szachownicę. Listewki w sąsiednich kwadratach, są do siebie prostopadle. W płytach sześciokątnych, wzór może składać się np. z rombów. Deszczółki w poszczególnych rombach mogą być z różnego drewna np. ciemniejszego i jaśniejszego, tworząc np. wzór gwiazdy. W obecnie produkowanych mozaikach listewki naklejone są na papier perforowany lub siatkę. Grubość mozaiki wynosi 8 lub 10 mm. Oprócz mozaiki zwykłej można kupić także mozaikę eksportową. Ma ona często od spodu nacięcia, dzięki którym po przyklejeniu lepiej trzyma się podłoża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W mozaice eksportowej często zamiast klas drewna używa się nazw wzorów np. ekskluzywny, naturalny, rustykalny…

Wyróżniamy także mozaikę pałacową. Składa się ona z drobnych elementów, różnych gatunków drewna łączonych w płyty o wymiarach 50 na 50 cm lub 60 na 60 cm. Często wykonywana jest ona na indywidualne zamówienie.

Lamel-parkiet

Nazywany także parkietem lamelowym lub lamel-parkietem. Są to deszczółki (lamelki) bez piór i wpustów. Sprzedawane luzem, wykonane są z litego drewna mają wymiary 5 na 25 mm. Wyglądem przypominają parkiet, ale są od niego cieńsze. Zazwyczaj występują w grubości ok. 10 mm. Lamparkiet przykleja się na całej jego powierzchni, na rynku dostępne są także deszczółki z rowkami od spodu, dzięki którym po przyklejeniu elementy lepiej trzymają się podłoża.

Parkiet segmentowy

Składa się z kwadratowych elementów o wymiarach 30 na 30 cm, złożonych z 10 deszczółek. Poszczególne elementy, połączone są ze sobą drutem aluminiowym. Każdy z segmentów ma pióro i wpust a grubość parkietu wynosi 10 lub 11 mm. Parkiet kładzie się na klej, smarując tylko pióra i wpusty. Podłogę możemy układać zarówno na podkładzie drewnianym betonowym lub z PVC. Jako warstwę wyrównawczą można stosować maty z pianki termoizolacyjnej.

Płyty Hajnówka

Są to kwadratowe, trójwarstwowe płyty o wymiarach 23 lub 25 cm i grubości 15 mm. Pierwszą i trzecią warstwę wykonuje się z drewna liściastego, natomiast środkową z drewna iglastego. Słoje warstwy środkowej są prostopadłe do słoi warstw pierwszej i trzeciej, zapobiega to odkształcaniu się płyty, dzięki czemu można układać je również w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Płyty łączy się ze sobą za pomocą pióra i wpustu, przyklejając na całej powierzchni lub klejąc tylko same pióra i wpusty. Do drewnianego podłoża płyty można przybijać gwoździami.

Design Parkiet

Jest to posadzka układana z różnego rodzaju deszczułek sprzedawanych luzem o wymiarach 6,7 na 52 mm i grubości 10 lub 13 mm. Warstwę wierzchnią wykonuje się z drewna twardego, natomiast dolną z drewna miękkiego. Przeciwlegle ułożenie słojów w warstwach, wpływa na zmniejszenie odkształceń i umożliwia układanie posadzki na ogrzewaniu podłogowym. Deszczułki, wyglądem przypominają parkiet tradycyjny ale są od niego cieńsze. W deszczułkach grubości 13 mm, grubość pierwszej warstwy (tej do cyklinowania) wynosi 6,5 mm. Elementy o grubości 10 mm są wykończone, mają także utwardzoną powierzchnię i są gotowe do układania – w tym przypadku grubość warstwy użytkowej to 3,5 mm. Parkiet klei się do podkładu na całej powierzchni. Choć ten rodzaj posadzki nie należy do najtańszych, to wykończone deszczułki rekompensują nam czas który musielibyśmy poświęcić na wykończenie podłogi

Bruk drewniany

Ten rodzaj posadzki składa się z bali, pociętych w poprzek słojów w taki sposób, aby były one widoczne. Kostki mają wymiary od 5 do 10 cm i kilkucentymetrową grubość. Bruk przykleja się na całej jego powierzchni . Posadzka jest bardzo efektowna ale i droga.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA