REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką podłogę drewnianą wykonać w mieszkaniu?

Joanna Orzechowska
Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała
Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała

REKLAMA

REKLAMA

Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała. Narażona na działanie różnych czynników, powinna być odporna na ścieranie czy zarysowania. Decydując się na podłogę drewnianą, oprócz parkietu do wyboru mamy różne rodzaje podłóg drobnowymiarowych takich jak: mozaiki, lamparkiet, parkiet segmentowy, płyty „Hajnówka”, design parkiet, różne odmiany parkietów ozdobnych oraz bruk drewniany.

To, co powszechnie przez wszystkich nazywane jest podłogą w rzeczywistości w terminologii fachowej nazywa się posadzką. Podłoga składa się z kilku warstw, natomiast posadzka jest jej wierzchnią, końcową warstwą.

REKLAMA

Parkiet

Układa się go z pojedynczych deszczółek grubości 22 mm łączonych na pióro i wpust. Dostępne są także deszcółki tylko z wpustami tzw. na obce pióro. Najbardziej popularne łączenia na pióro i wpust znajdują się na przeciwległych krawędziach poszczególnych elementów. Na rynku dostępne są także deszczółki z łączeniami znajdujących się na sąsiadujących krawędziach. Takie deszczówki (prawe i lewe)używane są do układania różnych wzorów. Wymiary poszczególnych elementów są bardzo różne. Szerokość wacha się od 3 do 10 mm, natomiast długość od 20 do 50 cm. 

Mozaika

W przypadku mozaiki, podłogę układa się z prostokątnych lub sześciokątnych płyt zbudowanych z wąskich listewek. W płytach prostokątnych, listewki zestawione są w kwadraty tworzące szachownicę. Listewki w sąsiednich kwadratach, są do siebie prostopadle. W płytach sześciokątnych, wzór może składać się np. z rombów. Deszczółki w poszczególnych rombach mogą być z różnego drewna np. ciemniejszego i jaśniejszego, tworząc np. wzór gwiazdy. W obecnie produkowanych mozaikach listewki naklejone są na papier perforowany lub siatkę. Grubość mozaiki wynosi 8 lub 10 mm. Oprócz mozaiki zwykłej można kupić także mozaikę eksportową. Ma ona często od spodu nacięcia, dzięki którym po przyklejeniu lepiej trzyma się podłoża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W mozaice eksportowej często zamiast klas drewna używa się nazw wzorów np. ekskluzywny, naturalny, rustykalny…

Wyróżniamy także mozaikę pałacową. Składa się ona z drobnych elementów, różnych gatunków drewna łączonych w płyty o wymiarach 50 na 50 cm lub 60 na 60 cm. Często wykonywana jest ona na indywidualne zamówienie.

Lamel-parkiet

Nazywany także parkietem lamelowym lub lamel-parkietem. Są to deszczółki (lamelki) bez piór i wpustów. Sprzedawane luzem, wykonane są z litego drewna mają wymiary 5 na 25 mm. Wyglądem przypominają parkiet, ale są od niego cieńsze. Zazwyczaj występują w grubości ok. 10 mm. Lamparkiet przykleja się na całej jego powierzchni, na rynku dostępne są także deszczółki z rowkami od spodu, dzięki którym po przyklejeniu elementy lepiej trzymają się podłoża.

Parkiet segmentowy

Składa się z kwadratowych elementów o wymiarach 30 na 30 cm, złożonych z 10 deszczółek. Poszczególne elementy, połączone są ze sobą drutem aluminiowym. Każdy z segmentów ma pióro i wpust a grubość parkietu wynosi 10 lub 11 mm. Parkiet kładzie się na klej, smarując tylko pióra i wpusty. Podłogę możemy układać zarówno na podkładzie drewnianym betonowym lub z PVC. Jako warstwę wyrównawczą można stosować maty z pianki termoizolacyjnej.

Płyty Hajnówka

Są to kwadratowe, trójwarstwowe płyty o wymiarach 23 lub 25 cm i grubości 15 mm. Pierwszą i trzecią warstwę wykonuje się z drewna liściastego, natomiast środkową z drewna iglastego. Słoje warstwy środkowej są prostopadłe do słoi warstw pierwszej i trzeciej, zapobiega to odkształcaniu się płyty, dzięki czemu można układać je również w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Płyty łączy się ze sobą za pomocą pióra i wpustu, przyklejając na całej powierzchni lub klejąc tylko same pióra i wpusty. Do drewnianego podłoża płyty można przybijać gwoździami.

Design Parkiet

Jest to posadzka układana z różnego rodzaju deszczułek sprzedawanych luzem o wymiarach 6,7 na 52 mm i grubości 10 lub 13 mm. Warstwę wierzchnią wykonuje się z drewna twardego, natomiast dolną z drewna miękkiego. Przeciwlegle ułożenie słojów w warstwach, wpływa na zmniejszenie odkształceń i umożliwia układanie posadzki na ogrzewaniu podłogowym. Deszczułki, wyglądem przypominają parkiet tradycyjny ale są od niego cieńsze. W deszczułkach grubości 13 mm, grubość pierwszej warstwy (tej do cyklinowania) wynosi 6,5 mm. Elementy o grubości 10 mm są wykończone, mają także utwardzoną powierzchnię i są gotowe do układania – w tym przypadku grubość warstwy użytkowej to 3,5 mm. Parkiet klei się do podkładu na całej powierzchni. Choć ten rodzaj posadzki nie należy do najtańszych, to wykończone deszczułki rekompensują nam czas który musielibyśmy poświęcić na wykończenie podłogi

Bruk drewniany

Ten rodzaj posadzki składa się z bali, pociętych w poprzek słojów w taki sposób, aby były one widoczne. Kostki mają wymiary od 5 do 10 cm i kilkucentymetrową grubość. Bruk przykleja się na całej jego powierzchni . Posadzka jest bardzo efektowna ale i droga.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA