REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką podłogę drewnianą wykonać w mieszkaniu?

Joanna Orzechowska
Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała
Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała

REKLAMA

REKLAMA

Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała. Narażona na działanie różnych czynników, powinna być odporna na ścieranie czy zarysowania. Decydując się na podłogę drewnianą, oprócz parkietu do wyboru mamy różne rodzaje podłóg drobnowymiarowych takich jak: mozaiki, lamparkiet, parkiet segmentowy, płyty „Hajnówka”, design parkiet, różne odmiany parkietów ozdobnych oraz bruk drewniany.

To, co powszechnie przez wszystkich nazywane jest podłogą w rzeczywistości w terminologii fachowej nazywa się posadzką. Podłoga składa się z kilku warstw, natomiast posadzka jest jej wierzchnią, końcową warstwą.

REKLAMA

Parkiet

Układa się go z pojedynczych deszczółek grubości 22 mm łączonych na pióro i wpust. Dostępne są także deszcółki tylko z wpustami tzw. na obce pióro. Najbardziej popularne łączenia na pióro i wpust znajdują się na przeciwległych krawędziach poszczególnych elementów. Na rynku dostępne są także deszczółki z łączeniami znajdujących się na sąsiadujących krawędziach. Takie deszczówki (prawe i lewe)używane są do układania różnych wzorów. Wymiary poszczególnych elementów są bardzo różne. Szerokość wacha się od 3 do 10 mm, natomiast długość od 20 do 50 cm. 

Mozaika

W przypadku mozaiki, podłogę układa się z prostokątnych lub sześciokątnych płyt zbudowanych z wąskich listewek. W płytach prostokątnych, listewki zestawione są w kwadraty tworzące szachownicę. Listewki w sąsiednich kwadratach, są do siebie prostopadle. W płytach sześciokątnych, wzór może składać się np. z rombów. Deszczółki w poszczególnych rombach mogą być z różnego drewna np. ciemniejszego i jaśniejszego, tworząc np. wzór gwiazdy. W obecnie produkowanych mozaikach listewki naklejone są na papier perforowany lub siatkę. Grubość mozaiki wynosi 8 lub 10 mm. Oprócz mozaiki zwykłej można kupić także mozaikę eksportową. Ma ona często od spodu nacięcia, dzięki którym po przyklejeniu lepiej trzyma się podłoża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W mozaice eksportowej często zamiast klas drewna używa się nazw wzorów np. ekskluzywny, naturalny, rustykalny…

Wyróżniamy także mozaikę pałacową. Składa się ona z drobnych elementów, różnych gatunków drewna łączonych w płyty o wymiarach 50 na 50 cm lub 60 na 60 cm. Często wykonywana jest ona na indywidualne zamówienie.

Lamel-parkiet

Nazywany także parkietem lamelowym lub lamel-parkietem. Są to deszczółki (lamelki) bez piór i wpustów. Sprzedawane luzem, wykonane są z litego drewna mają wymiary 5 na 25 mm. Wyglądem przypominają parkiet, ale są od niego cieńsze. Zazwyczaj występują w grubości ok. 10 mm. Lamparkiet przykleja się na całej jego powierzchni, na rynku dostępne są także deszczółki z rowkami od spodu, dzięki którym po przyklejeniu elementy lepiej trzymają się podłoża.

Parkiet segmentowy

Składa się z kwadratowych elementów o wymiarach 30 na 30 cm, złożonych z 10 deszczółek. Poszczególne elementy, połączone są ze sobą drutem aluminiowym. Każdy z segmentów ma pióro i wpust a grubość parkietu wynosi 10 lub 11 mm. Parkiet kładzie się na klej, smarując tylko pióra i wpusty. Podłogę możemy układać zarówno na podkładzie drewnianym betonowym lub z PVC. Jako warstwę wyrównawczą można stosować maty z pianki termoizolacyjnej.

Płyty Hajnówka

Są to kwadratowe, trójwarstwowe płyty o wymiarach 23 lub 25 cm i grubości 15 mm. Pierwszą i trzecią warstwę wykonuje się z drewna liściastego, natomiast środkową z drewna iglastego. Słoje warstwy środkowej są prostopadłe do słoi warstw pierwszej i trzeciej, zapobiega to odkształcaniu się płyty, dzięki czemu można układać je również w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Płyty łączy się ze sobą za pomocą pióra i wpustu, przyklejając na całej powierzchni lub klejąc tylko same pióra i wpusty. Do drewnianego podłoża płyty można przybijać gwoździami.

Design Parkiet

Jest to posadzka układana z różnego rodzaju deszczułek sprzedawanych luzem o wymiarach 6,7 na 52 mm i grubości 10 lub 13 mm. Warstwę wierzchnią wykonuje się z drewna twardego, natomiast dolną z drewna miękkiego. Przeciwlegle ułożenie słojów w warstwach, wpływa na zmniejszenie odkształceń i umożliwia układanie posadzki na ogrzewaniu podłogowym. Deszczułki, wyglądem przypominają parkiet tradycyjny ale są od niego cieńsze. W deszczułkach grubości 13 mm, grubość pierwszej warstwy (tej do cyklinowania) wynosi 6,5 mm. Elementy o grubości 10 mm są wykończone, mają także utwardzoną powierzchnię i są gotowe do układania – w tym przypadku grubość warstwy użytkowej to 3,5 mm. Parkiet klei się do podkładu na całej powierzchni. Choć ten rodzaj posadzki nie należy do najtańszych, to wykończone deszczułki rekompensują nam czas który musielibyśmy poświęcić na wykończenie podłogi

Bruk drewniany

Ten rodzaj posadzki składa się z bali, pociętych w poprzek słojów w taki sposób, aby były one widoczne. Kostki mają wymiary od 5 do 10 cm i kilkucentymetrową grubość. Bruk przykleja się na całej jego powierzchni . Posadzka jest bardzo efektowna ale i droga.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA