REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz podrożeją także tanie mieszkania - te w kiepskim stanie i mało atrakcyjne, dlaczego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pierwsze klucze - jak nowy program wpłynie na ceny mieszkań na rynku wtórnym
Pierwsze klucze - jak nowy program wpłynie na ceny mieszkań na rynku wtórnym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

Takich mieszkań, które teraz się nie sprzedają. Nie mają atrakcyjnej lokalizacji, a w dużych miastach dodatkowo są w stanie, że przed zamieszkaniem trzeba jeszcze zrobić porządny remont.

REKLAMA

Pierwsze klucze: na czym polega nowy rządowy program mieszkaniowy

Jak eksperci rynku nieruchomości zapatrują się na program „Pierwsze klucze”? Założenia zaprezentowane przez ministra rozwoju i technologii zwiastują, że program nie przyniesie rewolucji na rynku nieruchomości.
– Mamy wiele wątpliwości. Z założeń wynika, że będzie to przede wszystkim program podbijający wartość starych mieszkań na rynku wtórnym, bo w dużej mierze to właśnie takie lokale kwalifikują się do kryteriów. Niestety kolejny raz widzimy, że rządzący nie mają pomysłu na to, jakie zmiany wprowadzić, by były one jednocześnie sprawiedliwe, korzystne dla konsumentów oraz dla sprzedających mieszkania – przyznaje ekspert rynku nieruchomości Daniel Makowski.

Pierwsze klucze jak deweloperska dziura w ziemi

Program „Pierwsze klucze” póki co jest tylko inicjatywą ministerialną nie omówioną np. w komisjach merytorycznych Sejmu.

REKLAMA

Rząd jest zdeterminowany, by przygotować program dopłat, który będzie wsparciem dla osób kupujących mieszkanie. Nie ma jednak pomysłu na to, jak sformatować kształt tego programu, by nie windował on w górę cen, był sprawiedliwy społecznie i cieszył się zainteresowaniem konsumentów.

– Brakuje precyzji w zapowiedziach ustawodawcy. To jest zmuszanie ludzi do kupowanie starych mieszkań z rynku wtórnego i zniechęcanie ludzi do kupowania mieszkań od deweloperów – komentuje Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Założenia tego programu przewidują, że kupić będzie można tylko mieszkanie z rynku wtórnego wybudowane kilka lat temu, kosztujące mniej niż 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. To program poza realiami rynku nieruchomości w dużych miastach – wskazuje ekspert.

Pierwsze klucze – nie dla osób z dużych miast

REKLAMA

Obecnie średnie ceny w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu czy Trójmieście znacznie przekraczają 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Faktycznie więc dopłata promować będzie albo stare mieszkania do remontu albo nieruchomości położone w małych miastach.
Założenia nie są sprawiedliwe i nie chodzi tu o wykluczenie deweloperów, a o niedemokratyczność rozwiązań. „Pierwsze klucze” na pewno nie są dla osób z dużych miast – tłumaczy Daniel Makowski.

Analizy ekspertów rynku nieruchomości wskazują, że celem ustawodawcy były wygenerowanie programu, który nie będzie mocno podnosić cen na rynku. W przypadku „Pierwszych kluczy” nie da się tego uniknąć.
– Ceny na rynku wtórnym mocno się zrównają i większość dobije do okolic 10 tysięcy złotych. Jeżeli taka jest wartość potencjalnego dofinansowania to dlaczego nie sprzedawać właśnie za takie pieniądze? Ten program może zwiększyć ceny na rynku wtórnym i zniwelować różnice w cenach między rynkiem wtórnym, a deweloperskim – mówi Daniel Makowski.
– Rynek nieruchomości potrzebuje długoterminowego programu wsparcia, który będzie sprawiedliwy, a nie populistyczny. Dofinansowanie mieszkań tylko na rynku wtórnym wprowadza rynkową nierównowagę – ocenia Daniel Makowski.

Pierwsze klucze – kiedy poznamy dokładne założenia wsparcia dla kupujących mieszkanie

Kiedy będzie wiadomo czy program „Pierwsze klucze” wejdzie w życie?
Należy spodziewać się, że w I połowie roku zakończone zostaną pracę nad koncepcją programu.
Eksperci szacują, że jeżeli program ma efektywnie wystartować w roku 2026 to najpóźniej jesienią musi zostać przegłosowany przez sejm i odpowiednio uporządkowany legislacyjnie.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

REKLAMA