REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszt najmu mieszkania zjada połowę warszawskiej pensji

Koszt najmu mieszkania zjada połowę warszawskiej pensji
Koszt najmu mieszkania zjada połowę warszawskiej pensji
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek najmu nie mówi o niczym innym, jak tylko o sile przyciągania miasta. Im ta siła - ściągająca nowych mieszkańców - jest większa, tym wyższe są również stawki najmu. I tym większa część wynagrodzenia jest zjadana przez koszty najmu mieszkania.

Rynek najmu - siła przyciągania miasta

REKLAMA

Wysokie stawki czynszu świadczą o sile danego miasta. Bowiem najemcy mieszkań rekrutują się głównie z osób przyjezdnych – studentów, osób migrujących z innych rejonów kraju, a nawet z zagranicy za pracą. Część najemców to oczywiście tzw. lokalsi, osoby młode które znajdują się na etapie wyfruwania z rodzinnego gniazda i przechodzenia na swoje w dorosłym już życiu. Wszystkie te osoby wiążą niejako swoją przyszłość z miastem w którym najmują mieszkania.

- Im takich osób jest więcej, tym większy popyt i tym wyższe stawki najmu. Oczywiście osoby płacące za najem nie są zadowolone z wysokich cen. W ogólnym rozrachunku jednak kalkulują, że wyższe koszty życia w większym mieście (w tym koszty najmu) niosą ze sobą szansę na lepsze, tzn. wyższe zarobki. Może nawet nie od razu tu i teraz, ale w dłuższym terminie w przyszłości -  tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Gdy wybieramy nowe miejsce do życia, czasem w zupełnie innym zakątku Polski, rozpatrujemy zwykle wiele aspektów: odległość i czas dojazdu do rodziny, opinie innych, to czy w docelowym mieście znajduje się dużo terenów zielonych, jaka jest oferta spędzania wolnego czasu, oferta kulturalna itp. Jednakże bardzo często powyższe czynniki nadal znajdują się mimo wszystko na drugim planie. Na pierwszym znajdują się potencjalne zarobki oraz szanse rozwoju kariery zawodowej. Dlatego też analizując stawki najmu w poszczególnych miastach, warto je porównać z przeciętnym wynagrodzeniem.

Rynek najmu w Warszawie z najwyższymi stawkami

W poniższym zestawieniu znajdują się średnie ofertowe stawki najmu w siedmiu głównych rynkach mieszkaniowych w Polsce we wrześniu 2021 r., razem z przeciętnym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw narastająco za okres styczeń – wrzesień 2021 r. wg GUS, oraz ich relacja.

Średnie stawki ofertowe najmu oraz przecietne <a class=wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w 2021"/>

Średnie stawki ofertowe najmu oraz przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w 2021

Najwyższe stawki najmu w Polsce – nie ma tutaj żadnego zaskoczenia – w zeszłym roku zostały odnotowane na warszawskim rynku mieszkaniowym. W stolicy za najem mieszkania średnio zapłacić trzeba było 3800 zł. Drugie miejsce w Polsce przypadło w udziale Gdańskowi z przeciętną ceną wynoszącą 2 418 zł. We Wrocławiu i Krakowie stawki również przekraczały pułap 2 tysięcy zł. W Poznaniu, Katowicach i Łodzi zawierały się one w przedziale między 1 829 zł i 1 790 zł.

Jeśli chodzi o poziom wynagrodzeń zestawienie również zdominowała stolica. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu w Warszawie 7 119 zł. Należy jednak dodać, że w Gdańsku i Krakowie wyniki były niewiele gorsze, odpowiednio 7 099 zł i 7 053 zł. Najniższe wynagrodzenie w rozpatrywanej grupie odnotowano w Łodzi.

Ostatnia kolumna mówi, jaką część średniego wynagrodzenia brutto zjadają koszty wynajmu mieszkania. Co ciekawe najwyższy odczyt, na poziomie 53%, miał miejsce w Warszawie. Lepiej jest w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i Łodzi, gdzie mniej więcej jedna trzecia poborów jest wydatkowana na najem lokalu mieszkalnego. Najlepiej jest z kolei w Poznaniu i w Katowicach, w tych miastach wyniki wynoszą 28%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA