REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wieżowiec Intraco, Warszawa
Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Zapowiedź rozbiórki wieżowca Intraco. "Budynek po prostu się zestarzał"

Prezes PHN Wiesław Malicki powiedział, że budynek po prostu się zestarzał i nie opłaca się go unowocześniać, a nowy gmach „będzie odpowiadał wszystkim normom bezpieczeństwa, ekologii, energooszczędności” i będzie przyjazny środowisku i użytkownikom.

„Nowy budynek będzie mocno nawiązywał do tego historycznego. Pozwoli utrzymać wspomnienia i zapewnić nowoczesność i bezpieczeństwo” – podkreślił.

Odpowiedzialny za inwestycje wiceprezes PHN Jacek Krawczykowski przekazał, że zarząd Polskiego Holdingu Nieruchomości po analizach zadecydował o budowie nowego budynku w miejscu obecnego.

„To nie jest decyzja sentymentalna, tylko twarda decyzja biznesowa, którą musieliśmy podjąć” – podkreślił.

REKLAMA

1200 mkw. na każdym piętrze i skybar. Jaki będzie nowy budynek

Nowy budynek powstały na miejscu obecnego Intraco będzie miał 23 kondygnacje, czyli o 16 kondygnacji mniej, ale jego wysokość będzie taka sama jak starego. Podobna będzie też szerokość fasad północnej i południowej – ponad 44 metry. Powierzchnia całkowita nowego budynku będzie również podobna – około 33 tys. mkw.

Dyrektor ds. komercjalizacji PHN Dariusz Karwański zwrócił uwagę, że obecne standardy wymagają wysokości pomieszczeń 3,8 m, a w budynku stropy są na wysokości 2,8 m. Najemcy chcą też pomieszczeń typu open space, gdzie można przestrzenie wydzielać ściankami działowymi, a takiej możliwości nie ma w obecnym budynku. Ponadto obecnie na jednej kondygnacji jest 660 mkw., a w nowym budynku będzie 1200 mkw.

„Przy 660 mkw. nie jesteśmy w stanie pozyskać najemców, którzy wynajmą u nas powierzchnię rzędu 4-5 tys. i więcej. A taki jest nasz cel. Stawiamy też na wysokie i przestronne wnętrza” – zaznaczył Karwański.

Podkreślił, że firma myśli też o warszawiakach, dlatego na parterze zaprojektowane są dwa lokale z przeznaczeniem gastronomicznym. Na ostatnim piętrze, na 900 mkw. może powstać skybar. Przekazał, że komercjalizację nowego budynku chce rozpocząć pod koniec 2026 r.

„Zakładamy, że do momentu skończenia budynku 100 proc. będzie wynajęte” – dodał.

Wiceprezes Krawczykowski poinformował, że nowy budynek jest obecnie na etapie projektowania, którym zajmuje się pracownia Arcus pod przewodnictwem arch. Mariusza Ścisły.

„Dzisiaj ogłoszony zostanie przetarg na firmę wykonawczą, która będzie prowadziła profesjonalną rozbiórkę obecnego budynku Intraco” – podkreślił.

Harmonogram prac

Do końca 2025 roku mają wyprowadzić się z budynku wszyscy najemcy. Do końca września br. planowane jest złożenie pozwolenia na rozbiórkę. Rozbiórka potrwa 12-16 miesięcy. A na przełomie I i II kwartału 2026 r. będzie złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Prace skończą się w 2030 r., kiedy budynek uzyska pozwolenie na użytkowanie.

„Rozbiórka będzie prowadzona w sposób jak najmniej uciążliwy dla sąsiadów” – zapewnił wiceprezes.

Zaznaczył, że w pierwszym zakresie będzie prowadzona przy pomocy robotów, które będą rozbierały kolejne elementy i szybami windowymi spuszczały na dół.

Intraco - historia

W 1973 r. rozpoczęła się budowa jednego z pierwszych w Warszawie drapaczy chmur. Intraco powstał na rogu ulic Stawki i Andersa (dawniej Marcelego Nowotki). Zbudowali go Szwedzi dla Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego „Intraco”, z przeznaczeniem dla zagranicznych przedstawicielstw techniczno-handlowych.

Jak na owe czasy był bardzo nowoczesny. W podziemiach jest parking na 200 samochodów. Są też szybkie windy. Nie było klimatyzacji, ale specjalne czerpnie, które wpompowywały chłodne powietrze na wyższe kondygnacje.

W latach 1975–1978 Intraco I był najwyższym biurowcem Warszawy. W 1978 przy ul. Chałubińskiego 8 powstał biurowiec Intraco II. W 1975 miało w nim siedzibę 60 przedsiębiorstw zagranicznych. (PAP)
mas/ joz/

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzięki nowym regulacjom w blokach będzie ciszej?

Od niemal roku obowiązują nowe przepisy dotyczące akustyki w budowanych domach i lokalach. Przyglądamy się tym regulacjom, które są rzadko opisywane.

Energooszczędność, retencja, fotowoltaika. Jakie proekologiczne rozwiązania stosują deweloperzy w nowych projektach?

Jakie działania proekologiczne są obecnie stosowane w nowych projektach deweloperów? W jaki sposób wdrażanie ekologicznych rozwiązań wpływa na koszty zakupu mieszkań? Czy klienci przywiązują wagę do aspektów środowiskowych przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rekordowa liczba wniosków na przydomowe magazyny energii

Szósta edycja programu Mój Prąd cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jak poinformowała w niedzielę minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 60 tys. na przydomowe magazyny energii.

Windy obowiązkowe od 4. piętra. Co nowe przepisy oznaczają dla cen mieszkań i inwestorów?

W nowych budynkach, od czwartej kondygnacji wzwyż, montaż windy będzie obowiązkowy. Dla jednych to szansa na poprawę dostępności mieszkań, dla innych – dodatkowe koszty. Założyciel firmy MAGMILLON, ekspert rynku nieruchomości Kuba Karliński, wyjaśnia, kto zyska, kto straci i jak zareagują deweloperzy.

REKLAMA

Wielkie zmiany w planowaniu przestrzennym. Co oznacza koniec bezterminowych WZ-ek dla właścicieli działek i inwestorów?

Decyzje o warunkach zabudowy (WZ) nie będą już bezterminowe. Od 2026 roku ich ważność zostanie ograniczona do 5 lat. Dla właścicieli działek i inwestorów to duża zmiana – część z nich może stracić możliwość zabudowy.

W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

REKLAMA

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

REKLAMA