GUNB: zbyt szybkie wypompowanie wody z zalanego budynku grozi katastrofą. Wytyczne nadzoru budowlanego dla powodzian. Ważny adres e-mail do zgłaszania budynków
REKLAMA
REKLAMA
- Wypompowywanie wody z budynku po powodzi można zacząć, gdy obniży się poziom wód gruntowych.
- Wytyczne GINB, które dotyczą budynków zalanych w wyniku powodzi
- GINB podaje adres e-mail do zgłaszania zalanych obiektów
Wypompowywanie wody z budynku po powodzi można zacząć, gdy obniży się poziom wód gruntowych.
GUNB informuje, że usuwaniu skutków powodzi musi być przeprowadzane zgodnie z zaleceniami nadzoru budowlanego. W szczególności: wypompowywanie wody z zalanych przez powódź obiektów budowlanych można rozpocząć dopiero wtedy, gdy obniży się poziom wód gruntowych. Przedwczesne odpompowywanie wody grozi uszkodzeniem fundamentów. Może to doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej.
Natychmiastowe wypompowywanie wody można rozpocząć tylko w sytuacji kiedy zalanie ma swoją podstawę w gwałtownie gromadzącej się wodzie opadowej.
REKLAMA
Wytyczne GINB, które dotyczą budynków zalanych w wyniku powodzi
REKLAMA
Obiekty budowlane, które uległy uszkodzeniom w wyniku powodzi, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Dlatego powracając do takiego budynku zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.
1. Jeśli na budynku nie ma taśm bądź informacji, które wskazują na zakaz wstępu, pozostań na zewnątrz i w bezpiecznej odległości od budynku sprawdź:
a) czy woda nie podmyła lub nie odsłoniła fundamentów,
b) czy grunt bezpośrednio przy budynku nie został wypłukany,
c) czy nie pojawiły się nowe rysy na ścianach (szczególnie pionowe),
d) czy ściany nie są wybrzuszone lub odchylone od pionu.
Uwaga! Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany, natychmiast powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek.
2. W przypadku braku zewnętrznych oznak uszkodzenia lub zniszczeń możesz ostrożnie wejść do obiektu i sprawdzić od wewnątrz:
a) czy ściany wewnętrzne nie są odspojone od ścian zewnętrznych (nie ma między nimi rys),
b) czy nie ma widocznych rys na suficie (szczególnie rys równoległych do ścian) i czy nie jest on ugięty,
c) czy okna i drzwi otwierają się łatwo (mogło nastąpić osiadanie obiektu),
d) czy nie są naruszone schody i czy nie nastąpiło ich przesunięcie,
e) czy więźba dachowa jest w należytym stanie (czy nie jest uszkodzona).
Uwaga! Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek.
3. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności przy korzystaniu z instalacji, szczególnie elektrycznej i gazowej.
Jeśli nie stwierdzisz żadnych uszkodzeń możesz przystąpić do porządkowania swojego domu. Jeżeli jest to możliwe odszukaj dokumentację budowy i użytkowania obiektu. Może być potrzebna służbom nadzoru budowlanego.
Kontakty do powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego z województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, w których wprowadzono stan klęski żywiołowej, znajdują się na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów nadzoru budowlanego:
WINB we Wrocławiu
WINB w Opolu
WINB w Katowicach
GINB podaje adres e-mail do zgłaszania zalanych obiektów
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego utworzył specjalny adres e-mail, na który można zgłaszać obiekty wymagające pilnej oceny nadzoru budowlanego. To dodatkowy sposób kontaktu z nadzorem budowalnym, w przypadku wykorzystania możliwości kontaktu na poziomie lokalnym.
- Na adres e-mail powodz@gunb.gov.pl można zgłosić lokalizację domów lub innych obiektów, które uległy znacznemu uszkodzeniu przez falę powodziową. – mówi Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
- Adres utworzony jest dla każdej potrzebującej osoby, niemniej apeluję o zgłaszanie tych obiektów, które z uwagi na znaczne uszkodzenia, wymagają najpilniejszej oceny pracowników organów nadzoru budowlanego. To dodatkowy sposób kontaktu z nadzorem budowalnym, w przypadku wykorzystania możliwości kontaktu na poziomie lokalnym. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie wody zaczynają opadać i możliwe staje się dotarcie do zalanych budynków. W takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności. – apeluje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Informacja o utworzeniu adresu 19 września br., została rozesłana do starostów i prezydentów miast, z terenów które najdotkliwiej ucierpiały na skutek powodzi. Władze poproszone zostały o jak najszersze rozpowszechnienie adresu na swoim terenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.