REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie narzekajmy. Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia. Gdzie jest lepiej? Zbadano poziom życia, jego koszty i nie tylko

Nie narzekajmy. Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia. Gdzie jest lepiej? Zbadano poziom życia, jego koszty i nie tylko
Nie narzekajmy. Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia. Gdzie jest lepiej? Zbadano poziom życia, jego koszty i nie tylko
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakich państwach na świecie żyje się najlepiej, najbezpieczniej, najtaniej? Platforma Preply stworzyła listę najlepszych krajów świata do zamieszkania i życia. Między innymi brano pod uwagę czynniki takie jak rynek pracy, system opieki zdrowotnej i poziom cen. Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce tego zestawienia. 

Czym państwa Europy przyciągają do siebie?

Około 17% Polaków myśli o wyjeździe za granicę do pracy w ciągu najbliższego roku. Najczęściej kierujemy się w tym celu do Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. zTak wynika z niedawno opublikowanego raportu „Migracje zarobkowe Polaków 2023”, przygotowanego przez Gi Group.

To do jakiego kraju chcemy wyemigrować bywa podyktowane wieloma względami. Specjaliści z platformy do nauki języków Preply stworzyli listę najlepszych do życia krajów, uwzględniając szereg różnych czynników. Pod uwagę wzięli między innymi: ogólny poziom życia, średni miesięczny koszt utrzymania, rynek pracy, przyjazność dla rodzin z dziećmi, poziom bezpieczeństwa, system edukacji publicznej i jakość publicznej opieki zdrowotnej. Na listę top 20 trafiło aż 11 państw europejskich. 

Nasza lista została skonstruowana tak, aby uwzględniać możliwie jak najwięcej czynników. Warto zapoznać się z dołączoną do zestawienia tabelą, w której zestawiliśmy wszystkie analizowane wskaźniki. Zupełnie innymi kategoriami myślą bowiem rodzice z dziećmi, innymi single szukający pracy w IT, a jeszcze innymi cyfrowi nomadzi chcący pracować na plaży” – komentuje Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

REKLAMA

Państwa Północy oferują najwięcej

Zestawienie otwiera Szwecja, której oferowany poziom życia oceniono na aż 100 na 100 możliwych punktów. Eksperci Preply docenili ją za szeroki wybór ofert pracy, a także system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej. Te dwie ostatnie kategorie również otrzymały wynik 100 na 100. Wśród minusów wymieniono wysokie ceny, zwłaszcza jeśli zarabiamy w złotówkach.

Na drugie miejsce trafiła Kanada, oferująca wysoki poziom bezpieczeństwa, świetny poziom edukacji oraz przyjazny system opieki zdrowotnej. Koszty utrzymania w tym kraju różnią się w zależności od miasta, ale ze znajomością języka angielskiego lub francuskiego mamy szansę na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy. 

Podium zamyka kolejny skandynawski kraj. Przeprowadzka do Danii może nie należy do najtańszych przygód, ale wysokie zarobki i ogólny poziom życia szybko wynagrodzą poniesione koszty. Preply uznało też Danię za jedno z państw najprzyjaźniejszych dla rodzin z dziećmi, przyznając jej w tej kategorii 97 na 100 możliwych punktów.

Ważnym wnioskiem, jaki wypływa z naszego badania, jest to, jak wysoką pozycję zajmują kraje, w których życie jest dosyć kosztowne. W Szwecji czy Danii ceny są wysokie jak na portfel przeciętnego Polaka. Nie warto się tym jednak przejmować, gdyż w tych miejscach zarobki są naprawdę świetne. Często, aby dostać pracę, zwłaszcza w międzynarodowej korporacji, wystarczy wyłącznie znajomość angielskiego. Nie polecam jednak zamykania się na lokalny język, bo ten może nam otworzyć wiele nowych drzwi. Naukę najlepiej rozpocząć co najmniej kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką” – radzi Sylvia Johnson z Preply.

Polska w pierwszej 20-ce. Lepiej od sąsiadów. Co dobrego jest w naszym państwie?

W zestawieniu przygotowanym przez Preply jest też Polska. Co prawda dopiero na 15. miejscu, ale nasze państwo nadal wypada lepiej niż większość sąsiadów. Czechy, Słowacja i Litwa nie znalazły się w zestawieniu. Polskę pochwalono za niskie ceny, atrakcje turystyczne, dynamicznie rozwijający się sektor IT i dobrą znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców. Najmniej punktów otrzymały nasz publiczny system opieki zdrowotnej (22) i system edukacji publicznej (36). Ogólny poziom życia oceniono na 49 punktów.

Dużo lepszym wynikiem mogą pochwalić się nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy zajęły 6 miejsce w rankingu, z poziomem życia ocenionym na 86 punktów. Wśród największych plusów mieszkania w Niemczech Preply wymieniło silną gospodarkę, wysoki poziom edukacji i przyjazny rynek pracy. W tej ostatniej kategorii Niemcy otrzymały maksymalną liczbę punktów. 

Gdzie koszty życia są najniższe?

Jeśli szukając miejsca do życia, chcielibyśmy się kierować cenami, najbardziej atrakcyjna będzie Malezja. Średni miesięczny koszt utrzymania oszacowano tam na około 6,5 tys. złotych (dla czteroosobowej rodziny), a ogólną przystępność cenową oceniono na 92 punkty. Dla porównania – Szwecji przyznano w tej kategorii zaledwie jeden punkt. 

Stosunkowo tanie jest też życie w Turcji, Tajlandii oraz Portugalii. Najdrożej z całej listy wypadają natomiast Dania, Singapur i Korea Południowa. Jak jednak zauważają specjaliści z Preply, wszystkie te kraje mogą się pochwalić wysokim rozwojem technologicznym i ofertami pracy od największych międzynarodowych gigantów korporacyjnych.

20 najlepszych krajów do życia według Preply

1. Szwecja
2. Kanada
3. Dania
4. Holandia
5. Australia
6. Niemcy
7. Nowa Zelandia
8. Belgia
9. Wielka Brytania
10. Japonia
11. Hiszpania
12. Portugalia
13. Włochy
14. Singapur
15. Polska
16. Korea Południowa
17. Malezja
18. Turcja
19. Chorwacja
20. Tajlandia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metodologia: Lista powstała na podstawie analizy danych z takich źródeł jak US News & World Report i Numbeo. Zestawienie zostało przygotowane przez amerykańskich ekspertów, stąd brak obecności Stanów Zjednoczonych na liście.

Źródło: Preply

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA