REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie narzekajmy. Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia. Gdzie jest lepiej? Zbadano poziom życia, jego koszty i nie tylko

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nie narzekajmy. Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia. Gdzie jest lepiej? Zbadano poziom życia, jego koszty i nie tylko
Nie narzekajmy. Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia. Gdzie jest lepiej? Zbadano poziom życia, jego koszty i nie tylko
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakich państwach na świecie żyje się najlepiej, najbezpieczniej, najtaniej? Platforma Preply stworzyła listę najlepszych krajów świata do zamieszkania i życia. Między innymi brano pod uwagę czynniki takie jak rynek pracy, system opieki zdrowotnej i poziom cen. Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce tego zestawienia. 

Czym państwa Europy przyciągają do siebie?

Około 17% Polaków myśli o wyjeździe za granicę do pracy w ciągu najbliższego roku. Najczęściej kierujemy się w tym celu do Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. zTak wynika z niedawno opublikowanego raportu „Migracje zarobkowe Polaków 2023”, przygotowanego przez Gi Group.

To do jakiego kraju chcemy wyemigrować bywa podyktowane wieloma względami. Specjaliści z platformy do nauki języków Preply stworzyli listę najlepszych do życia krajów, uwzględniając szereg różnych czynników. Pod uwagę wzięli między innymi: ogólny poziom życia, średni miesięczny koszt utrzymania, rynek pracy, przyjazność dla rodzin z dziećmi, poziom bezpieczeństwa, system edukacji publicznej i jakość publicznej opieki zdrowotnej. Na listę top 20 trafiło aż 11 państw europejskich. 

Nasza lista została skonstruowana tak, aby uwzględniać możliwie jak najwięcej czynników. Warto zapoznać się z dołączoną do zestawienia tabelą, w której zestawiliśmy wszystkie analizowane wskaźniki. Zupełnie innymi kategoriami myślą bowiem rodzice z dziećmi, innymi single szukający pracy w IT, a jeszcze innymi cyfrowi nomadzi chcący pracować na plaży” – komentuje Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

REKLAMA

Państwa Północy oferują najwięcej

Zestawienie otwiera Szwecja, której oferowany poziom życia oceniono na aż 100 na 100 możliwych punktów. Eksperci Preply docenili ją za szeroki wybór ofert pracy, a także system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej. Te dwie ostatnie kategorie również otrzymały wynik 100 na 100. Wśród minusów wymieniono wysokie ceny, zwłaszcza jeśli zarabiamy w złotówkach.

Na drugie miejsce trafiła Kanada, oferująca wysoki poziom bezpieczeństwa, świetny poziom edukacji oraz przyjazny system opieki zdrowotnej. Koszty utrzymania w tym kraju różnią się w zależności od miasta, ale ze znajomością języka angielskiego lub francuskiego mamy szansę na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy. 

Podium zamyka kolejny skandynawski kraj. Przeprowadzka do Danii może nie należy do najtańszych przygód, ale wysokie zarobki i ogólny poziom życia szybko wynagrodzą poniesione koszty. Preply uznało też Danię za jedno z państw najprzyjaźniejszych dla rodzin z dziećmi, przyznając jej w tej kategorii 97 na 100 możliwych punktów.

Ważnym wnioskiem, jaki wypływa z naszego badania, jest to, jak wysoką pozycję zajmują kraje, w których życie jest dosyć kosztowne. W Szwecji czy Danii ceny są wysokie jak na portfel przeciętnego Polaka. Nie warto się tym jednak przejmować, gdyż w tych miejscach zarobki są naprawdę świetne. Często, aby dostać pracę, zwłaszcza w międzynarodowej korporacji, wystarczy wyłącznie znajomość angielskiego. Nie polecam jednak zamykania się na lokalny język, bo ten może nam otworzyć wiele nowych drzwi. Naukę najlepiej rozpocząć co najmniej kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką” – radzi Sylvia Johnson z Preply.

Polska w pierwszej 20-ce. Lepiej od sąsiadów. Co dobrego jest w naszym państwie?

W zestawieniu przygotowanym przez Preply jest też Polska. Co prawda dopiero na 15. miejscu, ale nasze państwo nadal wypada lepiej niż większość sąsiadów. Czechy, Słowacja i Litwa nie znalazły się w zestawieniu. Polskę pochwalono za niskie ceny, atrakcje turystyczne, dynamicznie rozwijający się sektor IT i dobrą znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców. Najmniej punktów otrzymały nasz publiczny system opieki zdrowotnej (22) i system edukacji publicznej (36). Ogólny poziom życia oceniono na 49 punktów.

Dużo lepszym wynikiem mogą pochwalić się nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy zajęły 6 miejsce w rankingu, z poziomem życia ocenionym na 86 punktów. Wśród największych plusów mieszkania w Niemczech Preply wymieniło silną gospodarkę, wysoki poziom edukacji i przyjazny rynek pracy. W tej ostatniej kategorii Niemcy otrzymały maksymalną liczbę punktów. 

Gdzie koszty życia są najniższe?

Jeśli szukając miejsca do życia, chcielibyśmy się kierować cenami, najbardziej atrakcyjna będzie Malezja. Średni miesięczny koszt utrzymania oszacowano tam na około 6,5 tys. złotych (dla czteroosobowej rodziny), a ogólną przystępność cenową oceniono na 92 punkty. Dla porównania – Szwecji przyznano w tej kategorii zaledwie jeden punkt. 

Stosunkowo tanie jest też życie w Turcji, Tajlandii oraz Portugalii. Najdrożej z całej listy wypadają natomiast Dania, Singapur i Korea Południowa. Jak jednak zauważają specjaliści z Preply, wszystkie te kraje mogą się pochwalić wysokim rozwojem technologicznym i ofertami pracy od największych międzynarodowych gigantów korporacyjnych.

20 najlepszych krajów do życia według Preply

1. Szwecja
2. Kanada
3. Dania
4. Holandia
5. Australia
6. Niemcy
7. Nowa Zelandia
8. Belgia
9. Wielka Brytania
10. Japonia
11. Hiszpania
12. Portugalia
13. Włochy
14. Singapur
15. Polska
16. Korea Południowa
17. Malezja
18. Turcja
19. Chorwacja
20. Tajlandia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metodologia: Lista powstała na podstawie analizy danych z takich źródeł jak US News & World Report i Numbeo. Zestawienie zostało przygotowane przez amerykańskich ekspertów, stąd brak obecności Stanów Zjednoczonych na liście.

Źródło: Preply

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA