REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie narzekajmy. Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia. Gdzie jest lepiej? Zbadano poziom życia, jego koszty i nie tylko

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nie narzekajmy. Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia. Gdzie jest lepiej? Zbadano poziom życia, jego koszty i nie tylko
Nie narzekajmy. Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia. Gdzie jest lepiej? Zbadano poziom życia, jego koszty i nie tylko
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakich państwach na świecie żyje się najlepiej, najbezpieczniej, najtaniej? Platforma Preply stworzyła listę najlepszych krajów świata do zamieszkania i życia. Między innymi brano pod uwagę czynniki takie jak rynek pracy, system opieki zdrowotnej i poziom cen. Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce tego zestawienia. 

Czym państwa Europy przyciągają do siebie?

Około 17% Polaków myśli o wyjeździe za granicę do pracy w ciągu najbliższego roku. Najczęściej kierujemy się w tym celu do Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. zTak wynika z niedawno opublikowanego raportu „Migracje zarobkowe Polaków 2023”, przygotowanego przez Gi Group.

To do jakiego kraju chcemy wyemigrować bywa podyktowane wieloma względami. Specjaliści z platformy do nauki języków Preply stworzyli listę najlepszych do życia krajów, uwzględniając szereg różnych czynników. Pod uwagę wzięli między innymi: ogólny poziom życia, średni miesięczny koszt utrzymania, rynek pracy, przyjazność dla rodzin z dziećmi, poziom bezpieczeństwa, system edukacji publicznej i jakość publicznej opieki zdrowotnej. Na listę top 20 trafiło aż 11 państw europejskich. 

Nasza lista została skonstruowana tak, aby uwzględniać możliwie jak najwięcej czynników. Warto zapoznać się z dołączoną do zestawienia tabelą, w której zestawiliśmy wszystkie analizowane wskaźniki. Zupełnie innymi kategoriami myślą bowiem rodzice z dziećmi, innymi single szukający pracy w IT, a jeszcze innymi cyfrowi nomadzi chcący pracować na plaży” – komentuje Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

REKLAMA

Państwa Północy oferują najwięcej

Zestawienie otwiera Szwecja, której oferowany poziom życia oceniono na aż 100 na 100 możliwych punktów. Eksperci Preply docenili ją za szeroki wybór ofert pracy, a także system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej. Te dwie ostatnie kategorie również otrzymały wynik 100 na 100. Wśród minusów wymieniono wysokie ceny, zwłaszcza jeśli zarabiamy w złotówkach.

Na drugie miejsce trafiła Kanada, oferująca wysoki poziom bezpieczeństwa, świetny poziom edukacji oraz przyjazny system opieki zdrowotnej. Koszty utrzymania w tym kraju różnią się w zależności od miasta, ale ze znajomością języka angielskiego lub francuskiego mamy szansę na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy. 

Podium zamyka kolejny skandynawski kraj. Przeprowadzka do Danii może nie należy do najtańszych przygód, ale wysokie zarobki i ogólny poziom życia szybko wynagrodzą poniesione koszty. Preply uznało też Danię za jedno z państw najprzyjaźniejszych dla rodzin z dziećmi, przyznając jej w tej kategorii 97 na 100 możliwych punktów.

Ważnym wnioskiem, jaki wypływa z naszego badania, jest to, jak wysoką pozycję zajmują kraje, w których życie jest dosyć kosztowne. W Szwecji czy Danii ceny są wysokie jak na portfel przeciętnego Polaka. Nie warto się tym jednak przejmować, gdyż w tych miejscach zarobki są naprawdę świetne. Często, aby dostać pracę, zwłaszcza w międzynarodowej korporacji, wystarczy wyłącznie znajomość angielskiego. Nie polecam jednak zamykania się na lokalny język, bo ten może nam otworzyć wiele nowych drzwi. Naukę najlepiej rozpocząć co najmniej kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką” – radzi Sylvia Johnson z Preply.

Polska w pierwszej 20-ce. Lepiej od sąsiadów. Co dobrego jest w naszym państwie?

W zestawieniu przygotowanym przez Preply jest też Polska. Co prawda dopiero na 15. miejscu, ale nasze państwo nadal wypada lepiej niż większość sąsiadów. Czechy, Słowacja i Litwa nie znalazły się w zestawieniu. Polskę pochwalono za niskie ceny, atrakcje turystyczne, dynamicznie rozwijający się sektor IT i dobrą znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców. Najmniej punktów otrzymały nasz publiczny system opieki zdrowotnej (22) i system edukacji publicznej (36). Ogólny poziom życia oceniono na 49 punktów.

Dużo lepszym wynikiem mogą pochwalić się nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy zajęły 6 miejsce w rankingu, z poziomem życia ocenionym na 86 punktów. Wśród największych plusów mieszkania w Niemczech Preply wymieniło silną gospodarkę, wysoki poziom edukacji i przyjazny rynek pracy. W tej ostatniej kategorii Niemcy otrzymały maksymalną liczbę punktów. 

Gdzie koszty życia są najniższe?

Jeśli szukając miejsca do życia, chcielibyśmy się kierować cenami, najbardziej atrakcyjna będzie Malezja. Średni miesięczny koszt utrzymania oszacowano tam na około 6,5 tys. złotych (dla czteroosobowej rodziny), a ogólną przystępność cenową oceniono na 92 punkty. Dla porównania – Szwecji przyznano w tej kategorii zaledwie jeden punkt. 

Stosunkowo tanie jest też życie w Turcji, Tajlandii oraz Portugalii. Najdrożej z całej listy wypadają natomiast Dania, Singapur i Korea Południowa. Jak jednak zauważają specjaliści z Preply, wszystkie te kraje mogą się pochwalić wysokim rozwojem technologicznym i ofertami pracy od największych międzynarodowych gigantów korporacyjnych.

20 najlepszych krajów do życia według Preply

1. Szwecja
2. Kanada
3. Dania
4. Holandia
5. Australia
6. Niemcy
7. Nowa Zelandia
8. Belgia
9. Wielka Brytania
10. Japonia
11. Hiszpania
12. Portugalia
13. Włochy
14. Singapur
15. Polska
16. Korea Południowa
17. Malezja
18. Turcja
19. Chorwacja
20. Tajlandia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metodologia: Lista powstała na podstawie analizy danych z takich źródeł jak US News & World Report i Numbeo. Zestawienie zostało przygotowane przez amerykańskich ekspertów, stąd brak obecności Stanów Zjednoczonych na liście.

Źródło: Preply

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA