REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o zamrożenie ceny prądu do 30 czerwca. Najlepiej wysłać smartfonem w aplikacji mObywatel

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wniosek o zamrożenie ceny prądu do 30 czerwca. Najlepiej wysłać smartfonem w aplikacji mObywatel
Wniosek o zamrożenie ceny prądu do 30 czerwca. Najlepiej wysłać smartfonem w aplikacji mObywatel
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 30 czerwca 2023 r. upływa termin składnia wniosków o zamrożenie cen prądu dla uprawnionych gospodarstw domowych. 

Zamrożenie cen prądu w 2023 roku. Limity zużycia energii elektrycznej

Na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. 2022 poz. 2127 - tzw. Tarcza Solidarnościowa) istnieje gwarancja prawną dla gospodarstw domowych, że cena energii elektrycznej w 2023 roku pozostanie na poziomie cen z 2022 roku. 

Ta stała cena za prąd (na poziomie cen w 2022 roku) dotyczy jednak zużycia energii elektrycznej w pewnych limitach.

"Zwykłe" gospodarstwa domowe mają roczny limit w wysokości 2 MWh (2000 kWh). 

Gospodarstwa domowe, w których są osoby z niepełnosprawnością mają roczny limit zużycia energii w wysokości 2,6 MWh (2600 kWh).

Natomiast gospodarstwa domowe w których są rolnicy i posiadacze Kardy Dużej Rodziny mają roczny limit zużycia energii w wysokości 3 MWh (3000 kWh).

REKLAMA

Ważne

Ponadto na mocy ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz.U. 2022 poz. 2243), został wprowadzony mechanizm „maksymalnej” ceny energii elektrycznej stosowanej przez sprzedawców energii. Cena maksymalna prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych wyniesie 693 zł/MWh (69,3 grosze za 1 kWh prądu - cena netto). Cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców energii w rozliczeniach z gospodarstwami domowymi po przekroczeniu ww. limitów zużycia.

Zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie cen z 2022 roku – w ramach ww. ustawowych limitów zużycia - jest przyznane tzw. odbiorcom uprawnionym, czyli odbiorcom końcowym zużywającym energię na potrzeby:

• gospodarstw domowych,
• pomieszczeń gospodarczych związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych, o ile nie jest w nich wykonywana działalność gospodarcza,
• lokali o charakterze zbiorowego mieszkania, o ile nie jest w nich wykonywana działalność gospodarcza,
• mieszkań rotacyjnych, mieszkań pracowników placówek dyplomatycznych i pracowników zagranicznych przedstawicielstw,
• domów letniskowych, domów kempingowych i altan w ogródkach działkowych, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza oraz w przypadkach wspólnego pomiaru – administracji ogródków działkowych,
• oświetlenia w budynkach mieszkalnych,
• zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych,
• węzłów cieplnych i hydroforni, będących w zarządzie administracji domów mieszkalnych,
• garaży, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza,
• budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu odpowiednio art. 3 pkt 6 i 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), o ile inwestor nie jest deweloperem w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1177), a budynek ten ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora lub jego osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138, 1726, 1855, 2339 i 2600).

Kiedy trzeba złożyć wniosek (oświadczenie)

Gospodarstwa domowe, którym przysługuje roczny limit zużycia energii w wysokości 2 MWh nie muszą nic robić, by skorzystać ze stałej ceny energii. 
Wyjątek stanowią odbiorcy uprawieni, którzy budują dom jednorodzinny na potrzeby mieszkaniowe własne lub osoby najbliższej, z grupą taryfową C1x (tzw. prąd budowlany). Oni - aby skorzystać ze stałej ceny prądu w ramach limitu zużycia 2000 kWh - muszą złożyć firmie energetycznej (dystrybucyjnej) stosowne oświadczenie do 30 czerwca 2023 r. Odbiorcy, którzy nabędą takie uprawnienia (tj. rozpoczną budowę), powinni złożyć to oświadczenie w ciągu 30 dni od nabycia uprawnień. Te oświadczenia można składać w zwykłej papierowej formie lub elektronicznie.

Wnioski muszą też składać osoby uprawnione do wyższych limitów. 

Ważne

Oświadczenie uprawniające do skorzystania z podwyższonego limitu zużycia prądu uprawnione osoby (tzw. odbiorcy uprawnieni) muszą złożyć do 30 czerwca 2023 roku. Jeżeli tego nie zrobią nie będą mogły skorzystać z niższych cen prądu w 2023 roku.

Jak złożyć oświadczenie o podwyższonym limicie do zamrożenia cen prądu

REKLAMA

Oświadczenie uprawniające do skorzystania z podwyższonego limitu zużycia prądu do 2600 lub 3000 kWh można złożyć osobiście w biurach obsługi klienta przedsiębiorstwa energetycznego (listę placówek znajdziemy na stronach dostawców energii) lub w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego. Można też je wysłać tradycyjną pocztą w formie przesyłki na adres dostawcy energii. Oświadczenie można też złożyć przez Internet. W celu złożenia oświadczenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty (certyfikat z e-Dowodu). Przesłane zdjęcia, skany lub inne obrazy cyfrowe będą odrzucane bez rozpatrzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ustawie nie określono urzędowego wzoru oświadczenia składanego do dostawcy energii. Dlatego każde przedsiębiorstwo energetyczne opracowało swój własny wzór oświadczenia uprawnionego odbiorcy końcowego energii elektrycznej w celu umożliwienia stosowania wobec niego podwyższonego limitu zużycia energii elektrycznej (2600 lub 3000 kWh rocznie).

W oświadczeniu o zamrożenie cen prądu trzeba podać następujące informacje:

  • Dane identyfikacyjne i kontaktowe uprawnionego odbiorcy końcowego (osoby, na którą wystawiana jest faktura za energię elektryczną)
  • Informacja o punkcie poboru energii elektrycznej (PPE) w grupie taryfowej G (numer punktu poboru energii elektrycznej znajdziemy na fakturze za energię elektryczną)
  • Oświadczenie, że jako odbiorca końcowy we wskazanym powyżej punkcie poboru energii elektrycznej (PPE), spełniamy warunki pozwalające na uznanie nas za odbiorcę uprawnionego

Wniosek najłatwiej wysłać w aplikacji mObywatel

REKLAMA

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński we wpisie na Twitterze przypomina, że 30 czerwca 2023 r. mija termin składnia wniosków o zamrożenie cen prądu dla uprawnionych gospodarstw domowych. "W punktach dostawców energii mogą pojawić się kolejki, dlatego zachęcam do składania wniosków w aplikacji mObywatel. Możemy to zrobić łatwo z poziomu smartfona, oszczędzając swój czas" – podkreśla Janusz Cieszyński i zamieszcza pod swoim wpisem krótki filmik instruktażowy pokazujący, jak złożyć wniosek w aplikacji.

Jak dodaje szef resortu cyfryzacji, wypełniając wniosek w mObywatelu unikniemy pomyłki np. w wypisywaniu danych osobowych. "W aplikacji są one zaciągane automatycznie z rejestrów państwowych. Nie musimy brać wolnego w pracy czy zmieniać swoich planów, żeby załatwić tę sprawę. Są wakacje, więc część osób odpoczywa poza miejscem zamieszkania, ale w apce może złożyć wniosek w każdej chwili. To wygodne i szybkie rozwiązanie" – dodaje.

Jak złożyć wniosek o tani prąd w aplikacji mObywatel?

 

Kto może złożyć taki wniosek?

- posiadacze Karty Dużej Rodziny;
- rolnicy;
- osoby niepełnosprawne.

Ważne

Oświadczenia należy kierować do dostawcy prądu.

Zgodnie z ustawą, po przekroczeniu limitu określonego w ustawie, ceny energii elektrycznej będą rozliczane według zamrożonych stawek. Nadwyżka ponad te limity będzie rozliczana w ramach mechanizmu ceny maksymalnej: do 693 zł/MWh.

Przewidziane są trzy różne limity:

- dla gospodarstw domowych przewidziany jest roczny limit zużycia energii 2.000 KWh na rok;
- limity dla osób z niepełnosprawnościami są zwiększone do 2.600 KWh na rok;
- dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników limit wynosi do 3.000 KWh.

Gospodarstwa domowe zużywające 2.000 KWh na rok nie muszą składać żadnych oświadczeń. Gospodarstwa domowe znajdujące w zwiększonym limicie powinny złożyć do dostawcy prądu odpowiednie oświadczenia, a w niektórych przypadkach dołączyć dokumentację poświadczającą uprawnienia. Do tej grupy należą:

Rodziny wielodzietne, uprawnione do limitu 3.000 KWh powinny złożyć:
- oświadczenie dla zamrożenia cen prądu skierowane do dostawcy prądu;
- kopię Karty Dużej Rodziny (w oświadczeniu należy podać numer Karty).

Osoby z niepełnosprawnością, uprawnione do limitu 2.600 KWh powinny złożyć:
- oświadczenie dla zamrożenia cen prądu skierowane do dostawcy prądu, bez dodatkowych dokumentów.

Rolnicy - uprawnieni do limitu 3.000 KWh powinni złożyć:
- oświadczenie dla zamrożenia cen prądu skierowane do dostawcy prądu;
- kopię decyzji o podatku rolnym za 2022 rok – w oświadczeniu należy również podać numer decyzji.

Przedsiębiorstwa energetyczne przygotowały wzory oświadczeń i będą je udostępniać. Oświadczenia należy kierować do dostawcy prądu, do końca czerwca 2023 roku.

Pobierz aplikację mObywatel! Możesz ją pobrać ze sklepu z aplikacjami: Google Play albo App Store.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA