REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiosenna korekta cen w najmie? Poziom dostępnych ofert wrócił do tego sprzed wojny

Oprac. Paulina Karpińska
Wiosenna korekta cen w najmie? Poziom dostępnych ofert wrócił do tego sprzed wojny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po czasie wielomiesięcznego przeciążenia rynku najmu spowodowanego przez napływ uchodźców z Ukrainy oraz niedoszłych kupujących, którzy nie uzyskali finansowania na zakup nieruchomości, obserwujemy pierwsze oznaki stabilizacji. W żadnym mieście wojewódzkim średnia cena ofertowa mieszkań na wynajem nie wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym średnia dynamika oscyluje wokół około 20%, a wyróżnia się tylko dla Rzeszowa (35%), co może wynikać z popytu generowanego przez większą liczbę amerykańskich żołnierzy stacjonujących w tym rejonie - wynika z najnowszego “Raportu z rynku najmu” Otodom.

Więcej ofert mieszkań na wynajem

Na koniec marca 2023 r. liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem dostępnych na platformie Otodom była o prawie 10% wyższa niż miesiąc wcześniej. Największy przyrost aktywnych ofert w tej kategorii odnotowano w Szczecinie (o 24%). Warto pamiętać, że to najmniejszy analizowany rynek i w ujęciu bezwzględnym przekłada się to na zaledwie 141 mieszkań. Dwucyfrową dynamikę odnotowały także Łódź (16%), Kraków (14%), Wrocław (13%), Poznań i Warszawa (12%). W Trójmieście - jako jedynym spośród analizowanych przez Otodom rynków - na koniec marca liczba lokali dostępnych w ofercie najmu spadła. W porównaniu do lutego spadek wyniósł 9%.

REKLAMA

- Wiele wydarzeń z minionego roku miało nie tylko krótkoterminowy, ale również długofalowy wpływ na rynek najmu w Polsce. I chociaż po roku od wybuchu wojny można stwierdzić, że oferta mieszkań na wynajem odbudowała się, to średnie ofertowe ceny najmu mieszkań w miastach wojewódzkich pozostają sporo wyższe niż przed rokiem. Niemniej jednak, w dynamicie miesięcznej widać oznaki uspokojenia nastrojów – ocenia Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

W marcu czynsze ofertowe spadły we wszystkich miastach

W marcu 2023 roku uśredniona cena mieszkań na wynajem w miastach wojewódzkich spadła o 2,5% względem poprzedniego miesiąca.Spadek średnich stawek czynszów najmu odnotowano również w każdym z miast: od 1% w Warszawie i Zielonej Górze przez 2% w Trójmieście i Białymstoku, 3% m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu aż do 4% w Katowicach, Kielcach i Lublinie. Najwyższy, bo blisko 5% spadek odnotowany został w Opolu. W ujęciu rocznym najwyższą dynamika wzrostu średnich stawek została odnotowana w Rzeszowie - 36,6%, a najniższa w Bydgoszczy - 11%.

- Obserwowany spadek czynszów ofertowych może być sygnałem, że poluzowanie polityki kredytowej odciążyło rynek najmu na tyle, by zahamować dalsze wzrosty. Może być również znakiem dla wynajmujących, że dotarliśmy już do miejsca, w którym dalsze ​ podnoszenie stawek czynszów będzie trudne. Duży ruch w kategorii najem, jaki widzieliśmy w marcu w serwisie można interpretować jako na nadal silną determinację najemców do tego, by znaleźć nowy lokal w lepszej cenie - ​ dodaje analityczka Otodom

Najpopularniejsze parametry w kategorii najmu bez zmian

Mieszkania 2-pokojowe o powierzchni co najmniej 40 mkw. w marcu 2023 r. utrzymały swoją pozycję najczęściej wyszukiwanych parametrów w kategorii najmu. Na drugim i trzecim miejscu najpopularniejszych wyszukiwań również bez zmian: 3 pokoje na metrażu co najmniej 60 mkw. i trójka na 50 mkw. Zmiany widać jednak w zakresach cenowych, jakie najemcy są gotowi ponosić, wynajmując mieszkania o określonych parametrach np. zwiększa się liczba pokoi poszukiwanych w ramach tej samej ceny.

- Warto pamiętać, że segmenty najmu i sprzedaży są silnie ze sobą połączone. Uwolniony popyt na zakup nieruchomości przy ograniczonej podaży nowych mieszkań (w 2022 roku w 7 największych miastach wprowadzono o 19% mniej mieszkań do sprzedaży i rozpoczęto budowę o 31% mniej mieszkań ​ niż przed rokiem) doprowadzi do wzrostu cen zakupu, co może ostatecznie spowodować, że ponownie część chętnych nie będzie miała wystarczających środków na zakup własnego M, w konsekwencji zostając jeszcze dłużej na rynku najmu – dodaje Karolina Klimaszewska.
 
Źródło: otoDom.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA