REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiosenna korekta cen w najmie? Poziom dostępnych ofert wrócił do tego sprzed wojny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Oprac. Paulina Karpińska
Wiosenna korekta cen w najmie? Poziom dostępnych ofert wrócił do tego sprzed wojny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po czasie wielomiesięcznego przeciążenia rynku najmu spowodowanego przez napływ uchodźców z Ukrainy oraz niedoszłych kupujących, którzy nie uzyskali finansowania na zakup nieruchomości, obserwujemy pierwsze oznaki stabilizacji. W żadnym mieście wojewódzkim średnia cena ofertowa mieszkań na wynajem nie wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym średnia dynamika oscyluje wokół około 20%, a wyróżnia się tylko dla Rzeszowa (35%), co może wynikać z popytu generowanego przez większą liczbę amerykańskich żołnierzy stacjonujących w tym rejonie - wynika z najnowszego “Raportu z rynku najmu” Otodom.

Więcej ofert mieszkań na wynajem

Na koniec marca 2023 r. liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem dostępnych na platformie Otodom była o prawie 10% wyższa niż miesiąc wcześniej. Największy przyrost aktywnych ofert w tej kategorii odnotowano w Szczecinie (o 24%). Warto pamiętać, że to najmniejszy analizowany rynek i w ujęciu bezwzględnym przekłada się to na zaledwie 141 mieszkań. Dwucyfrową dynamikę odnotowały także Łódź (16%), Kraków (14%), Wrocław (13%), Poznań i Warszawa (12%). W Trójmieście - jako jedynym spośród analizowanych przez Otodom rynków - na koniec marca liczba lokali dostępnych w ofercie najmu spadła. W porównaniu do lutego spadek wyniósł 9%.

REKLAMA

- Wiele wydarzeń z minionego roku miało nie tylko krótkoterminowy, ale również długofalowy wpływ na rynek najmu w Polsce. I chociaż po roku od wybuchu wojny można stwierdzić, że oferta mieszkań na wynajem odbudowała się, to średnie ofertowe ceny najmu mieszkań w miastach wojewódzkich pozostają sporo wyższe niż przed rokiem. Niemniej jednak, w dynamicie miesięcznej widać oznaki uspokojenia nastrojów – ocenia Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

W marcu czynsze ofertowe spadły we wszystkich miastach

W marcu 2023 roku uśredniona cena mieszkań na wynajem w miastach wojewódzkich spadła o 2,5% względem poprzedniego miesiąca.Spadek średnich stawek czynszów najmu odnotowano również w każdym z miast: od 1% w Warszawie i Zielonej Górze przez 2% w Trójmieście i Białymstoku, 3% m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu aż do 4% w Katowicach, Kielcach i Lublinie. Najwyższy, bo blisko 5% spadek odnotowany został w Opolu. W ujęciu rocznym najwyższą dynamika wzrostu średnich stawek została odnotowana w Rzeszowie - 36,6%, a najniższa w Bydgoszczy - 11%.

- Obserwowany spadek czynszów ofertowych może być sygnałem, że poluzowanie polityki kredytowej odciążyło rynek najmu na tyle, by zahamować dalsze wzrosty. Może być również znakiem dla wynajmujących, że dotarliśmy już do miejsca, w którym dalsze ​ podnoszenie stawek czynszów będzie trudne. Duży ruch w kategorii najem, jaki widzieliśmy w marcu w serwisie można interpretować jako na nadal silną determinację najemców do tego, by znaleźć nowy lokal w lepszej cenie - ​ dodaje analityczka Otodom

Najpopularniejsze parametry w kategorii najmu bez zmian

Mieszkania 2-pokojowe o powierzchni co najmniej 40 mkw. w marcu 2023 r. utrzymały swoją pozycję najczęściej wyszukiwanych parametrów w kategorii najmu. Na drugim i trzecim miejscu najpopularniejszych wyszukiwań również bez zmian: 3 pokoje na metrażu co najmniej 60 mkw. i trójka na 50 mkw. Zmiany widać jednak w zakresach cenowych, jakie najemcy są gotowi ponosić, wynajmując mieszkania o określonych parametrach np. zwiększa się liczba pokoi poszukiwanych w ramach tej samej ceny.

- Warto pamiętać, że segmenty najmu i sprzedaży są silnie ze sobą połączone. Uwolniony popyt na zakup nieruchomości przy ograniczonej podaży nowych mieszkań (w 2022 roku w 7 największych miastach wprowadzono o 19% mniej mieszkań do sprzedaży i rozpoczęto budowę o 31% mniej mieszkań ​ niż przed rokiem) doprowadzi do wzrostu cen zakupu, co może ostatecznie spowodować, że ponownie część chętnych nie będzie miała wystarczających środków na zakup własnego M, w konsekwencji zostając jeszcze dłużej na rynku najmu – dodaje Karolina Klimaszewska.
 
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: otoDom.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA