Gdzie szukać schronienia w przypadku wybuchu wojny?
REKLAMA
REKLAMA
Jak się przygotować na wojnę?
Po pierwsze, ewentualny, zbrojny atak na państwo nie następuje z dnia na dzień. Zatem obecnie nie ma powodu do paniki. Warto dowiedzieć się jednak jak postępować w przypadku zagrożenia, czy ataku.
REKLAMA
Po pierwsze – działania Państwa; wprowadzenie stan gotowości obronnej w obliczu wojny
W trakcie konfliktów zbrojnych walkę prowadzą głównie siły zbrojne zaangażowanych stron. Jednak ludność cywilna nie jest wolna od niebezpieczeństwa i zagrożeń. Ze względu na sposób prowadzenia działań wojennych oraz środki walki w nich stosowane, zdrowie i życie ludności cywilnej jest narażone na rozmaite niebezpieczeństwa – pomimo ochrony zapewnianej przez przepisy prawa międzynarodowego.
W przypadku zagrożenia powinno się bezwzględnie słuchać komunikatów przekazywanych przez służby ratunkowe lub służby bezpieczeństwa i do chwili odwołania alarmu lub zarządzenia ewakuacji pozostać w miejscu schronienia.
Stan gotowości obronnej państwa w czasie wojny
- Stan gotowości obronnej państwa czasu wojny wprowadza się w celu odparcia bezpośredniej zbrojnej napaści na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub, gdy z umów międzynarodowych wynika zobowiązanie do wspólnej obrony przeciwko agresji.
- W stanie gotowości obronnej państwa czasu wojny realizuje się zadania umożliwiające przeprowadzenie powszechnej mobilizacji, wprowadzenie stanu wojennego oraz pełne rozwinięcie systemu obronnego państwa do odparcia agresji militarnej.
- Obrona cywilna w stanie gotowości obronnej państwa czasu wojny realizuje przedsięwzięcia zapewniające możliwość pełnego rozwinięcia sił i środków OC.
Reguły zachowania w sytuacji zagrożenia
- Zachowaj spokój, nie wywołuj paniki i cały czas postępuj ze szczególną ostrożnością.
- Podporządkuj się poleceniom służb mundurowych i władz cywilnych oraz współpracuj z nimi.
- Nie prowokuj napastników i osób wyposażonych w broń.
- Jeżeli znajdujesz się na wolnej przestrzeni (terenie odkrytym), udaj się natychmiast do obiektów zapewniających osłonę (schronów lub ukryć).
- Wykorzystuj elementy otoczenia (mury, krzaki) jako tymczasowe ukrycie oraz do osłony przed środkami rażenia.
- Uważaj na niewybuchy oraz elementy zniszczonej infrastruktury.
- Jeżeli znajdujesz się na otwartej przestrzeni i nie możesz dostać się do obiektów zapewniających osłonę, przyjmij pozycję leżącą i daj wyraźny sygnał (nie zachowując się gwałtownie), że nie bierzesz udziału w walce.
- Po zagwarantowaniu sobie niezbędnego bezpieczeństwa odnajdź służby ratunkowe i - ewentualnie - służby bezpieczeństwa; jeżeli jest to niemożliwe, odszukaj osoby pozostające w podobnej sytuacji.
- Jeżeli nie dysponujesz informacją o tym, gdzie przebywają służby ratunkowe (bezpieczeństwa), i znajdujesz się w grupie osób, pomóż wybrać lidera/liderów tej grupy, którzy wezmą odpowiedzialność za jej zorganizowanie i kierowanie nią.
- W ramach możliwości zorganizujcie samopomoc – wykorzystajcie umiejętności osób z waszego grona i spożytkujcie je dla wspólnego dobra.
- Jeżeli w grupie znajdują się osoby poszkodowane i ranne, udzielcie im niezbędnej pomocy oraz zagwarantujcie opiekę; jeżeli sytuacja będzie na to pozwalała, postarajcie się skontaktować z odpowiednimi służbom
Alarm w razie wybuchu wojny
Na terenie Polski funkcjonuje jednolity, krajowy system ostrzegania i alarmowania ludności. Wojsko nadzoruje i koordynuje Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Ostrzega ludzi nie tylko przed zagrożeniami podczas konfliktu zbrojnego, jak naloty bombowców czy ostrzały artyleryjskie. Informacyjne o zagrożeniach są przekazywane ludności za pomocą syren mechanicznych i elektronicznych.
W przypadku wykrycia zagrożenia wojennego, ludność bezpośrednio zagrożoną informuje się o niebezpieczeństwie za pomocą sygnałów alarmowych.
Współczesne urządzenia cyfrowe mogą emitować nie tylko modulowany dźwięk syreny ogłaszający alarm, ale także powtarzające się komunikaty głosowe o rodzaju zagrożenia.
Gdzie się schronić w przypadku wybuchu wojny
Zgodnie z ustawą z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2003 Nr 80 poz. 717) w projektach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i decyzjach o warunkach zabudowy należy obligatoryjnie uwzględniać potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Warto zatem zorientować się wcześniej, gdzie można się schronić w swojej najbliżej okolicy w przypadku zagrożenia.
Budowle ochronne dzielą się na schrony i ukrycia:
- schron - jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron;
- ukrycie - jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje, zapewniającą ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
Jeśli wystąpi sytuacja zagrożenia, a my nie wiemy, gdzie jest najbliższy schron, należy schronić się w obiekcie budowlanym, które może zapewnić nam osłonę.
Budynki, które mogą służyć jako tymczasowy schron:
- garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetowej zagłębione w gruncie przynajmniej częściowo,
- piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty o wysokości do 5 kondygnacji naziemnych włącznie nad piwnicą,
- na terenie miasta stołecznego Warszawy - podziemne stacje metra, o ile nie zostały ujęte jako budowle ochronne innych kategorii.
Lista rzeczy, które warto przygotować w przypadku zagrożenia wojną
W sytuacji, gdy występuje realne zagrożenie ataku na państwo warto przygotować torbę z potrzebnymi przedmiotami, które umożliwią nam przetrwanie w schronie w przypadku konieczności ukrycia się.
Ekwipunek na wypadek konieczności schronienia się:
Woda w butelkach, zapas żywności z długim terminem ważności, tabletki do uzdatniania wody, latarka, apteczka pierwszej pomocy, nóż, scyzoryk, spirytus (albo wódka), świeczki, papier toaletowy, podstawowe środki do higieny osobistej, przybory do higieny, zapałki i zapalniczki, plastikowe worki na śmieci, naczynia, baterie, akumulatory, ładowarki, odbiornik radiowy na baterię, przybory do pisania, grzałkę, przybory do szycia, nóż, wiadra, gazowa kuchenka kempingowa, otwieracz do puszek i butelek, jedzenie dla zwierząt domowych, bielizna na zmianę, śpiwory, koce, odzież, maski przeciwpyłowe, dokumenty osobiste, telefon osobisty i ładowarkę do niego, gotówka.
Zapasy żywności:
Suchary, krakersy, chleb z długim terminem przydatności, konserwy: mięsne, rybne i puszki z warzywami, puszkowane soki, mleko i zupy, makarony, kasze, oleje roślinne, orzechy, suszone owoce, wysokoenergetyczne batony, kawa, herbata, sól i cukier.
Jeśli mamy w domu niemowlę pamiętajmy również o zabezpieczeniu zapasu żywności dla niego. Analogicznie w przypadku zwierząt.
Apteczka
Podstawowe wyposażenie domowej apteczki zawierać powinno:
gazę opatrunkową jałową, sterylne bandaże (w tym dziane i elastyczne), taśmy przylepne (plaster bez opatrunku), plastry z opatrunkiem, nożyczki (najlepiej bez ostrych końców), chustę trójkątną, koc ratowniczy (folię NRC), termometr, środki aseptyczne (np. jodyna), środki przeciwbólowe, aspirynę, środki przeczyszczające, węgiel aktywowany, mydło, rękawice lateksowe oraz zapas lekarstw na przewlekłe choroby członków rodziny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.