REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek mieszkaniowy zdestabilizowany przez rządowy Nowy Ład

Rynek mieszkaniowy zdestabilizowany przez rządowy Nowy Ład
Rynek mieszkaniowy zdestabilizowany przez rządowy Nowy Ład
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z rynku mieszkaniowego napływa coraz więcej informacji, które mogą wydawać się sprzeczne. Tym trudniej o prognozy cenowe. Na pewno rynek wycenia skutki podwyżek stóp procentowych, także tych, które dopiero przed nami.

Pogarsza się sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych

O kredyt mieszkaniowy w styczniu br. wnioski złożyło o 25,9% mniej potencjalnych kredytobiorców, porównując rok do roku. Średnia wartość wnioskowanego kredytu w styczniu br. wyniosła 355,4 tys. zł i była wyższa o 11,1 proc.

REKLAMA

Wartość BIK Indeksu spadła do 21,1% w styczniu br., co oznacza, że w styczniu, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 21,1% r/r. Pierwszy tegoroczny odczyt Indeksu jest na zbliżonym poziomie do najniższych w okresie pandemii odczytów z kwietnia (-28,1%) i maja 2020 r. (-24,4%).

W styczniu od popytu jeszcze szybciej spadała podaż nowych mieszkań od deweloperów.

Rosnące ceny mieszkań mogą zniechęcić zagranicznych inwestorów

Jednocześnie ceny mieszkań w Warszawie wzrosły rok do roku o 16,9%. W Lublinie o 29%, ale jest to o wiele mniejszy rynek i sprzedaż mieszkań choćby w jednym budynku o wyższym standardzie mogła bardzo wpłynąć na tak duży wzrost cen ofertowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Rynek jest bardzo zależny od podaży gruntów, która jest niewielka zwłaszcza w Warszawie. Ceny gruntów rosną o 10-12% rok do roku, a podwyżki stóp procentowych tym bardziej powodują, że mniej klientów będzie stać na kupno mieszkań - mówi w rozmowie z MarketNews24 Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający funduszu Catella Polska.

Dodaje, że w tej sytuacji tegoroczny wzrost cen będzie zbliżony do wielkości inflacji, a może nawet będzie nieco niższy. Dodatkową niepewność spowodował Nowy Ład, wszyscy czekamy co się z nim zdarzy, jakie kolejne modyfikacje będą wprowadzane, a przedsiębiorcy zastanawiają się czy przeżyją te zmiany.

Jeżeli chcemy marzyć, aby nowe mieszkania były cenowo bardziej dostępne, najwięcej można zrobić doprowadzając do zwiększenia podaży nowych gruntów pod budownictwo. Brakuje w miastach planów zagospodarowania przestrzennego. Dużą ilością niewykorzystanych gruntów dysponują zwłaszcza spółki należące do Skarbu Państwa, a te nie chcą pozbywać się gruntów.

- To akurat rząd jako akcjonariusz spółek mógłby zmienić, ale tego nie robi. Przyczynia się to do wysokich wzrostów cen mieszkań i także do chaosu urbanistycznego - dodaje Dariusz Węglicki.

Fundusze instytucjonalne (PRS), takie jak Catella Polska, których udział w rynku mieszkaniowym w Polsce jest bardzo mały, ale będzie dynamicznie się zwiększał (przede wszystkim statystycznie, ze względu na niski tzw. efekt bazy), szukają nowych lokalizacji, zwłaszcza poza Warszawą, co jest spowodowane wspominaną dostępność działek o atrakcyjnej lokalizacji. W najbliższych latach w stolicy prawdopodobnie będzie realizowany tylko jeden duży projekt dotyczący mieszkań luksusowych, a Złota 44 pozostanie największą inwestycją w takie mieszkania. Rynek nieruchomości luksusowych przeniesie się przede wszystkim do miejscowości nadmorskich, gdzie ceny już bardzo rosną.

- Rosnące w Polsce ryzyka prawne i podatkowe mogą jednak spowodować, że fundusze instytucjonalne, które były bardzo zainteresowany właśnie Polską, ze względu na niskie ceny mieszkań luksusowych, a te szybko rosły, zaczną przenosić się do innych krajów – obawia się D.Węglicki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

REKLAMA

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA