REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie nie wolno budować domów?

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Gdzie nie wolno budować domów?
Gdzie nie wolno budować domów?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

W 2021 r. najpewniej padnie rekord pod względem liczby rozpoczętych domów jednorodzinnych. Problem w tym, że w niektórych gminach budowy domów są zakazane z powodu… wiatraków. Portal GetHome.pl sprawdził, ile terenów jest wyłączonych spod zabudowy mieszkaniowej i czy jest szansa na złagodzenie antywiatrakowych restrykcji.

REKLAMA

Dom bez formalności

Rząd w ekspresowym tempie przeforsował w Sejmie ustawę zwaną „Dom bez formalności”. Jak zapewniał posłów wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, jest ona adresowana głównie do mieszkańców wsi i miasteczek. Rządowi zależy bowiem na tym, żeby się one nie wyludniały.

Zawarte w ustawie poprawki w Prawie budowlanym i ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mają ułatwić budowę małych domów jednorodzinnych (o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 70 m kw.).

Ustawa antywiatrakowa

REKLAMA

Problem w tym, że w wielu gminach wiejskich nie można budować żadnych domów. To skutek tzw. ustawy antywiatrakowej z 2016 r. Określiła ona m.in., w jakiej odległości od zabudowań mogą być budowane elektrownie wiatrowe. Przy czym ta zasada działa też w drugą stronę – nowe domy mieszkalne nie mogą powstawać w pobliżu już istniejących wiatraków w odległość mniejszej od dziesięciokrotności ich wysokości. Najczęściej strefa buforowa wynosi aż 1,5-1,8 km.

Ustawa antywiatrakowa uderzyła więc nie tylko w interes branży wiatrowej. Równocześnie zablokowała też możliwości zabudowy mieszkaniowej na dużych terenach gmin, w tym także na działkach pod zabudowę mieszkaniową. Z najnowszych danych Geoportal.gov.pl, do których dotarł portal GetHome.pl wynika, że zakaz budowy domów obowiązuje na terenach o łącznej powierzchni ponad 6,3 tys. km kw. Dla porównania, mniej więcej tyle ma połowa województwa śląskiego. Najwięcej wiatraków – 636 – jest w województwie kujawsko-pomorskim i dlatego aż blisko 6% jego powierzchni jest całkowicie wyłączone spod zabudowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powierzchnia województw wyłączona z zabudowy mieszkalnej

Najbardziej skutki odczuwają mieszkańcy małych miejscowości oraz wsi, wokół których w przeszłości powstały farmy wiatrowe. Co gorsza, dzieje się to w sytuacji boomu w budownictwie jednorodzinnym. Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) wynika, że jeszcze nigdy nie budowano w Polsce tak dużo domów jak obecnie. W I półroczu 2021 r. inwestorzy dostali pozwolenia lub zgłosili budowę 72,6 tys. domów, czyli aż o 30% więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Pozwolenia na budowę domów

REKLAMA

Burmistrz wielkopolskiego Margonina ubolewa w rozmowie ze specjalistycznym portalem WysokieNapiecie.pl, że musi odmawiać wydania warunków zabudowy osobom, które chciałyby wybudować domy w odległości np. kilometra od wiatraka. Dodajmy, że w Margoninie kilka lat przed wprowadzeniem ustawy antywiatrakowej powstała jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.

Według burmistrza Margonina wiatraki otaczające miasto nie tylko nie przeszkadzają mieszkańcom, ale przyciągają nowych, bo dzięki pieniądzom płaconym przez farmę wiatrową miasto może rozwijać swoją infrastrukturę.

Wiatraki Margonin

I właśnie z myślą o miejscowościach, których mieszkańcy nie obawiają się oddziaływania elektrowni wiatrowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt nowelizacji ustawy antywiatrakowej. Zakłada on złagodzenie tzw. zasady odległościowej. Chodzi o to, że gminy mogłyby przyjąć w planie zagospodarowania przestrzennego mniejszą strefę buforową. Z zastrzeżeniem, że odległość wiatraków od istniejących zabudowań oraz zabudowań od istniejących wiatraków nie mogłaby być mniejsza niż 500 metrów. WysokieNapiecie.pl ocenia, że dzięki tej poprawce można byłoby wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe nawet dwie trzecie terenów pozbawionych obecnie takiej możliwości.

Resort przyznaje, że w innych krajach obowiązują podobne rozwiązania. I że nigdzie w Europie nie są one tak restrykcyjne jak obecnie u nas. Niestety, nie wiadomo, czy i kiedy rząd skieruje projekt do Sejmu. Z wykazu prac legislacyjnych rządu wynika, że miało to nastąpić najpóźniej w czerwcu.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA