REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długie terminy wpisów do ksiąg wieczystych - kupujący mieszkania i deweloperzy mogą liczyć na odszkodowania

Długie terminy wpisów do ksiąg wieczystych - kupujący mieszkania i deweloperzy mogą liczyć na odszkodowania
Długie terminy wpisów do ksiąg wieczystych - kupujący mieszkania i deweloperzy mogą liczyć na odszkodowania

REKLAMA

REKLAMA

Terminy wpisów do księgi wieczystej. Trwa paraliż sądów wieczystoksięgowych. Za straty poniesione z powodu opóźnień w wpisach do ksiąg hipotecznych można uzyskać zadośćuczynienie i odszkodowanie finansowe. Jest to ważne dla kupujących mieszkania na kredyt.

Na wpis do księgi wieczystej można czekać nawet ponad rok

- Niestety, mamy do czynienia z takim paraliżem, bo na wpis do księgi wieczystej można oczekiwać nawet ponad 12 miesięcy, choć pamiętam nie tak odległe czasy, gdy trwało to dwa miesiące - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Skrzypek, adwokat, Senior Associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

REKLAMA

Przyczyny paraliżu? Wprowadzono bardzo potrzebną ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, ale konsekwencją jest olbrzymia ilość dodatkowej pracy dla sądów zajmujących się księgami wieczystymi.

Wyższe koszty kupujących mieszkania

Skutki są kłopotliwe dla kupujących mieszkania i dla przedsiębiorców. Oznaczać mogą wyższe raty kredytów, są też utrudnieniem dla deweloperów.

Kupujący mieszkania płacą podwyższone raty kredytu, dopóki sąd nie wpisze hipoteki do księgi wieczystej. Dopiero po takim wpisie bank będzie miał ustanowione zabezpieczenie płatności kredytu.

Problemy deweloperów

Dla deweloperów opóźnienia w uzyskaniu wpisu do księgi wieczystej wiążą się z utrudnieniami w uzyskaniu kredytu na finansowanie inwestycji budowlanej na zakupionej nieruchomości. Mają oni też problemy ze spieniężeniem zrealizowanej inwestycji. Ponoszą więc dodatkowe koszty i po ich stronie są utracone korzyści, związane z opóźnieniami w sprzedawaniu nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można ubiegać się o zadośćuczynienie i odszkodowanie

- W naszej ocenie te dodatkowe opłaty ponoszone przez konsumentów powinny być im zwrócone – komentuje M.Skrzypek. – Mogą oni ubiegać się zarówno o zadośćuczynienie jak i odszkodowanie, podobnie jak i deweloperzy, ale jest to proces złożony. Pułapka polega na tym, że ten proces należy rozpocząć jeszcze zanim ten wpis do księgi zostanie dokonany.

Takie działania nazywane są skargą na przewlekłość. Dopiero po złożeniu takiej skargi możemy wystąpić o odszkodowania.

- Będą to skargi o odszkodowania od Skarbu Państwa, ale powinniśmy się na nie decydować, bo w ten sposób przyczynimy się do usprawnień w funkcjonowaniu państwa - dodaje Michał Skrzypek z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MarketNews24

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA