REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą odholowywać pojazdów ani zakładać blokad

Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą odholowywać pojazdów ani zakładać blokad
Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą odholowywać pojazdów ani zakładać blokad
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielnie mieszkaniowe a parkowanie pojazdów. Po pozwie skierowanym przez prokuraturę sąd unieważnił zapisy umowy, które zezwalały firmie współpracującej z jedną z katowickich spółdzielni mieszkaniowych usuwać na koszt kierowców pojazdy zaparkowane na jej terenie niezgodnie z zapisami regulaminu i bez jej zezwolenia.

Bezprawne parkowanie na terenie spółdzielni mieszkaniowej - tylko Policja i straż miejsca może odholowywać pojazdy i zakładać blokady

Unieważnione zostały również zapisy umowy pozwalającej spółce zakładać blokady na koła pojazdów parkujących niezgodnie z zapisami regulaminu spółdzielni.

REKLAMA

REKLAMA

Żaden przepis prawa nie pozwala spółdzielniom mieszkaniowym czy też wynajętym przez nie osobom fizycznym lub prawnym na stosowanie blokad na koła pojazdu, uprawnienia takie mają jedynie policjanci i strażnicy miejscy – podnosiła prokuratura i sąd uwzględnił te argumenty.

O prawomocnym rozstrzygnięciu tej sprawy poinformowała 25 czerwca 2021 r. PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. "Prokuratura Okręgowa w Katowicach podjęła skuteczne działania pozakarne, doprowadzając do unieważnienia w części umowy zawartej pomiędzy jedną ze spółdzielni mieszkaniowej z Katowic a spółką prawa handlowego z województwa śląskiego" - podała.

Sprawa dotyczyła spółdzielni działającej na jednym z katowickich osiedli i umowy, jaką zawarła z jedną ze spółek. Jak powiedziała rzeczniczka, sąd unieważnił zapisy umowy, które pozwalały tej spółce na koszt kierującego lub właściciela pojazdu usuwać pojazdy parkujące na prywatnym terenie spółdzielni, niezgodnie z zapisami regulaminu spółdzielni i bez jej zezwolenia. Za nieważne sąd uznał także zapisy pozwalające spółce zakładać blokady na koła pojazdów parkujących niezgodnie z zapisami regulaminu.

REKLAMA

"Kwestionowana przez prokuraturę umowa pozwalała przede wszystkim osobom wjeżdżającym na teren prywatny spółdzielni i parkującym, zakładać blokady unieruchamiające pojazd. Ściągnięcie blokady uzależnione było od uiszczenia stosownej opłaty" - powiedziała prokurator.

W tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała w 2019 r. do Sądu Rejonowego Katowice–Wschód pozew o ustalenie nieważności części zapisów tej umowy. "W pozwie prokurator powołał się na sprzeczność wskazanych zapisów umowy z obowiązującymi przepisami prawa. Między innymi prokurator wskazał, iż żaden przepis prawa nie pozwala spółdzielniom mieszkaniowym, czy też wynajętym przez nie osobom fizycznym lub prawnym, na stosowanie blokad na koła pojazdu. Uprawnienia takie natomiast posiada zgodnie z prawem policja i straż miejska" - podkreśla prokuratura.

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach wyrokiem z października 2020 roku uwzględnił powództwo prokuratury i unieważnił zapisy umowy. Sąd wskazał, iż środki stosowne przez spółkę są sprzeczne z dobrymi obyczajami i przekroczona została granica swobody umów przez strony umowy. Wyrok ten kilka dni temu stał się prawomocny – Sąd Okręgowy w Katowicach utrzymał w mocy wyrok sądu I Instancji. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ lena/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA