Jak szukać mieszkania do wynajęcia? Poradnik studenta
REKLAMA
REKLAMA
Szukanie przez Internet
Najszybciej przejrzymy oferty mieszkaniowe korzystając z wyszukiwarek w portalach internetowych zajmujących się nieruchomościami. Ogłoszenia w Internecie są bardziej aktualne, od tych w gazetach. Właściciel mieszkania może umieścić ogłoszenie w obu miejscach, jak będzie nieaktualne zniknie z listy nieruchomości w Internecie, nie stanie się tak w przypadku prasy, więc narażamy się na stratę czasu. Przewagą wyszukiwarki jest również to, że wprowadzamy interesujące nas parametry (cena, metraż, wyposażenie, ilość pokoi, typ mieszkania), a w wynikach wyszukiwania pojawiają się te zgodne z naszymi oczekiwaniami – w ten sposób oszczędzamy dużo czasu. Jeśli w danym momencie nie znajdziemy lokalu odpowiadającego naszym potrzebom, w niektórych portalach możemy uruchomić powiadomienie – jeśli pojawi się coś zgodnego z naszymi kryteriami, to trafi do nas mail z ofertą. Jest to całkowicie bezpłatne.
REKLAMA
Zaletą poszukiwań w Internecie jest też to, że możemy obejrzeć lokalizację mieszkania korzystając z popularnych serwisów udostępniających zdjęcia satelitarne.
Zobacz także: Jakie mieszkanie wybrać? Poradnik dla studentów
Agencja nieruchomości
Studenci, którzy pracują i nie mają czasu na samodzielne poszukiwanie mieszkania mogą skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami – agent nieruchomości po znalezieniu mieszkania pobierze od nas prowizję. Opłata ta może być dość wysoka, zwyczajowo przyjmuje się połowę wartości miesięcznego czynszu, zgodnie z umową najmu.
Zobacz także: Jak wycenić mieszkanie?
Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z agencji nieruchomości to wystrzegajmy się nieuczciwych firm, które wymagają wniesienia jednorazowej opłaty za udostępnienie danych wynajmującego. Koszt wynosi średnio kilkaset złotych.
Prasa, tablice ogłoszeń
Ogłoszenie ukazujące się w prasie i na tablicach ogłoszeń można zaliczyć do tradycyjnych form, cieszących się małą popularnością, zwłaszcza wśród studentów. Na korzystanie z tych opcji musimy poświęcić najwięcej czasu, a także pewne nakłady finansowe (na zakup codziennej prasy). Czas poświęcony na przeglądanie ogłoszeń może pójść na marne, ponieważ charakteryzują się one niewielką aktualnością.
Zobacz także: Wynajem mieszkania – poradnik dla właściciela i dla wynajmującego
Zarówno szukanie mieszkania przez Internet, jak i przez agencję nieruchomości ma swoje wady i zalety. Jeśli mamy czas to tańszą opcją jest samodzielne szukanie mieszkania, natomiast, gdy nasze obowiązki nam na to nie pozwalają to skorzystajmy z pomocy agencji nieruchomości.
Zobacz także: Zakup wymarzonego mieszkania – poradnik
REKLAMA
REKLAMA