REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na rynku nie brakuje nowych mieszkań

PRESTIGE PR
Na rynku nie brakuje nowych mieszkań. Fot. Materiały prasowe
Na rynku nie brakuje nowych mieszkań. Fot. Materiały prasowe
Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku nie brakuje nowych mieszkań. Deweloperzy budują więcej nieruchomości mieszkalnych, a zainteresowanie kredytami hipotecznymi stale rośnie.

Stabilna sytuacja gospodarcza w Polsce sprzyja produkcji deweloperskiej. Oferta rynku nowych mieszkań zwiększa się z kwartału na kwartał. Na sześciu największych rynkach w kraju zbadanych przez Reas (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto) na kupujących czeka dziś 48 tys. lokali. Większość z nich (70 proc.) jest w budowie.   

REKLAMA

W związku z tym, że podaż się zwiększa, wydłuża się czas potrzebny na znalezienie nabywców na lokale będące w sprzedaży. Jak podają analitycy Reas, w Warszawie na wyprzedaż obecnej oferty potrzeba byłoby ponad półtora roku. Zakładając, że poziom popytu nie zmieni się. W stolicy dostępne jest teraz 19 tys. mieszkań (raport Emmerson).

Zobacz także: Najtańsze mieszkania – gdzie ich szukać?

W Krakowie sytuacja wygląda podobnie. Żeby sprzedały się wszystkie mieszkania potrzebne jest ok. 6,5 kwartału. Jeszcze dłużej deweloperzy musieliby czekać na nabywców na mieszkania będące w ofercie we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi (ponad siedem kwartałów). Najszybciej sprzedałyby się lokale wystawione na sprzedaż w Trójmieście, bo po 5,5 kwartałach.

Więcej ofert – czy wszędzie?

REKLAMA

Wzrost podaży na rynku deweloperskim w różnych miastach nie był taki sam. Z obliczeń firmy Emmerson, która przeanalizowała sytuację na rynku w pięciu głównych miastach, wynika, że od lipca do września br. tylko w trzech zanotowano wzrost oferty nowych mieszkań w III kwartale bieżącego roku. Najbardziej, bo o 6,7 proc., zwiększyła się oferta w Gdańsku. W Warszawie w sprzedaży jest teraz o 6,5 proc. więcej nowych mieszkań niż w połowie roku. We Wrocławiu zaś oferta wzrosła o 6,1 proc. Z kolei w Krakowie nastąpił spadek liczby dostępnych lokali mieszkalnych o prawie 2 proc., a w Poznaniu podaż nie uległa zmianie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na wysoką liczbę pozwoleń na budowę, jaką uzyskali w ostatnich miesiącach deweloperzy. Łącznie od początku roku do końca września inwestorzy otrzymali już pozwolenia na budowę ponad 60 tys. lokali, a to o 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.


Jak zachowują się deweloperzy?

Wobec dużej podaży mieszkań, a zdaniem niektórych – historycznie rekordowej,  można zastanawiać się, czy deweloperzy ograniczą liczbę wprowadzanych na rynek inwestycji. Pokażą to wskaźniki za ostatni kwartał tego roku. Z pewnością jednak w związku z obecną konkurencyjnością na rynku deweloperskim nabywcy mieszkań mogą się spodziewać większej elastyczności sprzedających, jeśli chodzi o ceny mieszkań i warunki płatności za lokale.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development, uważa, że najbardziej atrakcyjną dla kupujących formą płatności za mieszkania jest oferowany przez tę spółkę system zakładający wpłatę większości należności dopiero przed odbiorem kluczy do lokalu.

Zobacz także: Ustawa o ochronie nabywców mieszkań deweloperskich

– System płatności, jaki oferujemy swoim klientom kupującym mieszkania na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach (system 10/90) i na osiedlu Red Park w Poznaniu (system 15/85), pozwala zaoszczędzić im na odsetkach bankowych. Nabywcy zobligowani są do wpłaty niewielkiej części należności po podpisaniu umowy, a o kredycie mogą myśleć dopiero przed zakończeniem budowy – tłumaczy.   

Chcemy więcej kredytów

REKLAMA

Nie da się zakwestionować bowiem, że w największym stopniu popyt zależy właśnie  od dostępności kredytów i chęci zaciągania pożyczek przez poszukujących nieruchomości. Co mówią na ten temat raporty? Według analizy Amron, w II kwartale 2011 roku liczba nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych i wartość wzrosły w porównaniu z I kwartałem br., odpowiednio o 8,02 proc. i 9,33 proc. W badanym okresie liczba nowo udzielonych kredytów wynosiła 62,19 tys. Przy tym średnia wartość kredytu nie uległa zmianie. Co czwarta pożyczka mieszkaniowa udzielona została w Warszawie.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy popyt zrównoważy podaż mieszkań, popatrzmy inaczej. Jeśli mamy dziś na rynku ogólnopolskim 48 tys. nowych mieszkań, a kwartalnie udzielanych jest 62 tys. pożyczek hipotecznych, to przy założeniu, że zaciągający kredyty postawiliby w większym stopniu na rynek deweloperski, wystarczyłoby kilka miesięcy do wyprzedania wszystkich lokali.    

Poza tym nasycenie rynku mieszkaniowego to jeszcze bardzo odległa perspektywa. Trzeba pamiętać o szacowanym przez rząd 1,5 mln niedoborze mieszkań w naszym kraju. Obawy o spadek popytu na mieszkania są tym mniej uzasadnione, że zgodnie z danymi GUS Polacy dysponują coraz większą ilością pieniędzy. We wrześniu br. zatrudnienie wzrosło bowiem o 2,8 proc. a wynagrodzenia o 5,2 proc. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA