REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w Internecie?

Przemysław Kotwicki
Przemysław Kotwicki
Dyrektor otoDom.pl
Do opisu nieruchomości obowiązkowo dołączone powinny być zdjęcia
Do opisu nieruchomości obowiązkowo dołączone powinny być zdjęcia

REKLAMA

REKLAMA

Proces sprzedaży mieszkania lub domu powinniśmy zacząć od odpowiedniej promocji naszej oferty w Sieci. Popularną formą dotarcia do dużej ilości potencjalnych nabywców są internetowe serwisy ogłoszeniowe. Co zrobić, aby oferta przyciągnęła uwagę użytkownika, w którego zasięgu znajdują się tysiące propozycji?

Ogłoszenie to swoista wizytówka oferowanego przez nas mieszkania lub domu. Od wyglądu oferty oraz ilości i jakości udostępnianych informacji zależy czy oglądający będzie chciał zobaczyć nieruchomość na żywo. Dlatego przygotowując ogłoszenie, warto poświęcić pewnym elementom więcej czasu, by w pełni ukazać potencjał sprzedawanej nieruchomości.
Przede wszystkim opisujmy szczegółowo – nigdy nie wiemy na co kupujący zwróci większą uwagę. Podstawowe informacje to metraż całej nieruchomości, a także liczba pokoi i ich wielkość. Pisząc o lokalizacji wskażmy dzielnicę oraz podajmy w miarę dokładny adres, a także określmy dostępność komunikacji, infrastruktury usługowo-handlowej, bliskość szkół, placów zabaw lub terenów zielonych. W przypadku mieszkania ważne jest usytuowanie, czyli przykładowo na którym piętrze oraz po której stronie budynku się znajduje. Zaznaczmy związane z tym korzyści, takie jak ładny widok za oknem czy korzystne nasłonecznienie pomieszczeń.

REKLAMA

Ważne szczegóły

REKLAMA

Ważne są również zastosowane rozwiązania, takie jak obecność kominka, kuchni z dostępem do światła dziennego czy wielkość balkonu. Jeśli lokal posiada miejsce parkingowe lub garaż za dodatkową opłatą, koniecznie zaznaczmy to w ogłoszeniu, aby nie zostać posądzonym o zamierzone zaniżenie ceny mieszkania. 

Nieruchomość po remoncie jest bardziej atrakcyjna, dlatego jeśli odświeżaliśmy mieszkanie, napiszmy o tym w ogłoszeniu. Podajmy zakres przeprowadzonych prac remontowych oraz datę, kiedy miały miejsce.

Po przygotowaniu opisu nieruchomości, kolejnym krokiem powinno być stworzenie tytułu ogłoszenia. To on decyduje o tym czy użytkownik wejdzie z listy wyników w szczegóły danej oferty. Powinien zatem zawierać krótką informację na temat tego, czego dotyczy ogłoszenie i wskazywać na największy atut nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zapomnij o zdjęciu

REKLAMA

Pamiętajmy, że osoby zainteresowane kupnem mieszkania lub domu, zanim zdecydują się odpowiedzieć na ofertę, chcą zobaczyć jak lokal wygląda. Dlatego do opisu nieruchomości obowiązkowo dołączone powinny być zdjęcia. Fotografie potwierdzają informacje zawarte w opisie oraz pokazują jak wygląda mieszkanie. Warto dodać maksymalną ilość zdjęć, by zobrazować jak najwięcej szczegółów istotnych dla kupującego.

Zdjęcia powinny być zróżnicowane. Nie ma potrzeby dołączania fotografii ukazujących jeden pokój z trzech podobnych perspektyw, ważne jest natomiast, aby sfotografować wszystkie pomieszczenia. Warto pokazać również widok za oknem, jeśli jest on atutem nieruchomości, a także blok, w którym znajduje się mieszkanie lub w przypadku domu – otoczenie budynku. Zdjęcia róbmy przy dziennym świetle. Przed rozpoczęciem sesji usuńmy z widoku zbędne przedmioty i osobiste rzeczy, by lokal wyglądał jak najbardziej uniwersalnie.

Nie warto dodawać do obrazków żadnych dodatkowych elementów graficznych, które zasłaniają nieruchomość. Napisy typu OKAZJA, BEZ POŚREDNIKÓW lepiej dodać w tytule oferty lub jego opisie. Dobrym pomysłem jest umieszczenie wśród zdjęć zeskanowanego planu mieszkania. Może to być nawet schematyczny rysunek z zaznaczeniem drzwi i okien, a także stron świata, aby potencjalny nabywca wiedział, na którą stronę wychodzą. Zwróćmy uwagę, które zdjęcie umieszczamy jako pierwsze, bo to ono jest widoczne na stronach z wynikami wyszukiwania. Powinno prezentować atut mieszkania, np. najładniejszy pokój z widokiem na okno, sam widok z okna lub budynku z zewnątrz. 

Pamiętajmy – liczy się pierwsze wrażenie, dlatego postarajmy się, aby zdjęcia były dobrej jakości i rozdzielczości (optymalny rozmiar to 800x600 pikseli). Jeśli fotografie będą małe lub niewyraźne, nie zdołają w pełni przedstawić zalet nieruchomości a nawet mogą skutecznie zniechęcić internautę do osobistej wizyty w prezentowanym lokalu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA