REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w Internecie?

Przemysław Kotwicki
Przemysław Kotwicki
Dyrektor otoDom.pl
Do opisu nieruchomości obowiązkowo dołączone powinny być zdjęcia
Do opisu nieruchomości obowiązkowo dołączone powinny być zdjęcia

REKLAMA

REKLAMA

Proces sprzedaży mieszkania lub domu powinniśmy zacząć od odpowiedniej promocji naszej oferty w Sieci. Popularną formą dotarcia do dużej ilości potencjalnych nabywców są internetowe serwisy ogłoszeniowe. Co zrobić, aby oferta przyciągnęła uwagę użytkownika, w którego zasięgu znajdują się tysiące propozycji?

Ogłoszenie to swoista wizytówka oferowanego przez nas mieszkania lub domu. Od wyglądu oferty oraz ilości i jakości udostępnianych informacji zależy czy oglądający będzie chciał zobaczyć nieruchomość na żywo. Dlatego przygotowując ogłoszenie, warto poświęcić pewnym elementom więcej czasu, by w pełni ukazać potencjał sprzedawanej nieruchomości.
Przede wszystkim opisujmy szczegółowo – nigdy nie wiemy na co kupujący zwróci większą uwagę. Podstawowe informacje to metraż całej nieruchomości, a także liczba pokoi i ich wielkość. Pisząc o lokalizacji wskażmy dzielnicę oraz podajmy w miarę dokładny adres, a także określmy dostępność komunikacji, infrastruktury usługowo-handlowej, bliskość szkół, placów zabaw lub terenów zielonych. W przypadku mieszkania ważne jest usytuowanie, czyli przykładowo na którym piętrze oraz po której stronie budynku się znajduje. Zaznaczmy związane z tym korzyści, takie jak ładny widok za oknem czy korzystne nasłonecznienie pomieszczeń.

REKLAMA

Ważne szczegóły

REKLAMA

Ważne są również zastosowane rozwiązania, takie jak obecność kominka, kuchni z dostępem do światła dziennego czy wielkość balkonu. Jeśli lokal posiada miejsce parkingowe lub garaż za dodatkową opłatą, koniecznie zaznaczmy to w ogłoszeniu, aby nie zostać posądzonym o zamierzone zaniżenie ceny mieszkania. 

Nieruchomość po remoncie jest bardziej atrakcyjna, dlatego jeśli odświeżaliśmy mieszkanie, napiszmy o tym w ogłoszeniu. Podajmy zakres przeprowadzonych prac remontowych oraz datę, kiedy miały miejsce.

Po przygotowaniu opisu nieruchomości, kolejnym krokiem powinno być stworzenie tytułu ogłoszenia. To on decyduje o tym czy użytkownik wejdzie z listy wyników w szczegóły danej oferty. Powinien zatem zawierać krótką informację na temat tego, czego dotyczy ogłoszenie i wskazywać na największy atut nieruchomości.

Nie zapomnij o zdjęciu

REKLAMA

Pamiętajmy, że osoby zainteresowane kupnem mieszkania lub domu, zanim zdecydują się odpowiedzieć na ofertę, chcą zobaczyć jak lokal wygląda. Dlatego do opisu nieruchomości obowiązkowo dołączone powinny być zdjęcia. Fotografie potwierdzają informacje zawarte w opisie oraz pokazują jak wygląda mieszkanie. Warto dodać maksymalną ilość zdjęć, by zobrazować jak najwięcej szczegółów istotnych dla kupującego.

Zdjęcia powinny być zróżnicowane. Nie ma potrzeby dołączania fotografii ukazujących jeden pokój z trzech podobnych perspektyw, ważne jest natomiast, aby sfotografować wszystkie pomieszczenia. Warto pokazać również widok za oknem, jeśli jest on atutem nieruchomości, a także blok, w którym znajduje się mieszkanie lub w przypadku domu – otoczenie budynku. Zdjęcia róbmy przy dziennym świetle. Przed rozpoczęciem sesji usuńmy z widoku zbędne przedmioty i osobiste rzeczy, by lokal wyglądał jak najbardziej uniwersalnie.

Nie warto dodawać do obrazków żadnych dodatkowych elementów graficznych, które zasłaniają nieruchomość. Napisy typu OKAZJA, BEZ POŚREDNIKÓW lepiej dodać w tytule oferty lub jego opisie. Dobrym pomysłem jest umieszczenie wśród zdjęć zeskanowanego planu mieszkania. Może to być nawet schematyczny rysunek z zaznaczeniem drzwi i okien, a także stron świata, aby potencjalny nabywca wiedział, na którą stronę wychodzą. Zwróćmy uwagę, które zdjęcie umieszczamy jako pierwsze, bo to ono jest widoczne na stronach z wynikami wyszukiwania. Powinno prezentować atut mieszkania, np. najładniejszy pokój z widokiem na okno, sam widok z okna lub budynku z zewnątrz. 

Pamiętajmy – liczy się pierwsze wrażenie, dlatego postarajmy się, aby zdjęcia były dobrej jakości i rozdzielczości (optymalny rozmiar to 800x600 pikseli). Jeśli fotografie będą małe lub niewyraźne, nie zdołają w pełni przedstawić zalet nieruchomości a nawet mogą skutecznie zniechęcić internautę do osobistej wizyty w prezentowanym lokalu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA