REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przegląd i konserwacja dachu i orynnowania

Dom jednorodzinny. Fot. Blachy Pruszyński
Dom jednorodzinny. Fot. Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

REKLAMA

REKLAMA

Dach podczas zimy przechodzi prawdziwy test swojej wytrzymałości. Dlatego też, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, powinniśmy wykonać sezonowy przegląd dachu i o ile zajdzie taka potrzeba, naprawić wszystkie powstałe uszkodzenia. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę?

Opady, śniegu a także silnie wiejący wiatr mogą w znacznym stopniu zweryfikować stan oraz jakość naszego pokrycia dachowego i systemu rynnowego. Dlatego też, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, warto przystąpić do prac mających na calu ocenę stanu technicznego naszego pokrycia dachowego. Większa czujność i częstsze kontrole dachu pozwolą nam wcześniej wykryć powstałe usterki, kiedy te nie będą jeszcze zbyt rozległe. Usuwanie drobnych szkód jest prostsze i tańsze poza tym pozwoli uniknąć generalnego remontu w przyszłości.

REKLAMA

Zobacz także: Jak profesjonalnie dbać o rynny i krokwie?

Przegląd dachu

REKLAMA

Podczas przeglądu dachu powinniśmy sprawdzić stan pokrycia dachowego oraz skontrolować konstrukcję. Nie wszystkie usterki, które powstają na pokryciu dachowym, możemy zauważyć przy samodzielnych oględzinach. Dlatego też przegląd i renowację pokrycia dachowego najlepiej zlecić specjalnej firmie, która zajmuje się tego typu pracami. Wynajęcie takiej ekipy nie jest zbyt kosztowne, w porównaniu z tym ile może wynieść nas remont całego dachu.  

Najbardziej narażone na zniszczenia są wszystkie łączenia poszczególnych części pokrycia dachowego oraz połacie z wystającymi elementami. Podczas kontroli dachu warto zwrócić uwagę na stan obróbek dachowych przy kominie oraz na rynny koszowe (rynny koszowe to wklęsłe obróbki znajdujące się na przecięciu dwóch połaci dachowych, ich zadaniem jest umożliwić odpływ wody deszczowej z dachu do rynny dachowej). Uszczelniacze dekarskie, którymi zabezpiecza się kosze dachowe, bardzo często wraz z upływem czasu ulegają zużyciu, powodując nieszczelność dachu.

- Przenikająca wilgoć może doprowadzić do przegnicia warstwy izolacyjnej dachu, a w najgorszym przypadku uszkodzenia konstrukcji budynku – przestrzega Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński, producenta pokryć dachowych
i elewacyjnych.

Intensywne deszcze a także zalegający na dachu śniegu mogą spowodować znaczne spustoszenia na dachach, które wyposażone są w osłony przeciwśniegowe i śniegołazy. Dlatego też zawczasu warto zweryfikować to, czy śnieg nie naruszył ich konstrukcji.

Na stronie kolejnej: Jak wykonać przegląd rynien?


Przegląd rynien

Aby rynny długo spełniały swoje zadanie powinny być szczelne i drożne. Sprawdzanie stanu orynnowania najlepiej rozpocząć zaraz po pierwszych roztopach. Śnieg i lód zalegający w rynnach w czasie zimy mógł spowodować ich uszkodzenia, które z czasem mogą przyczynić się do złego funkcjonowania całego systemu. Podczas kontroli, warto sprawdzić również newralgiczne miejscach, pod kątem tego czy nie nazbierały się w nich  różne zanieczyszczenia, które mogą ograniczyć przepustowość orynnowania.

Zobacz także: Problemy z dachem – wymienić czy naprawiać?

Te prace możemy wykonać samodzielnie

REKLAMA

Niektóre czynności związane z konserwacją dachu możemy wykonać samodzielnie. Np. błoto, które osadza się na ściankach rynien – można usunąć samodzielnie. Najlepiej zrobić to wodą pod ciśnieniem, uprzednio wymiatając z rynien wszystkie zanieczyszczenia np. szczotką.

Usuwanie zanieczyszczeń powinniśmy przeprowadzić skrupulatnie, unikając używania ostrych narzędzi, które mogą doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych powłoki orynnowaniamówi Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński.

Niektóre systemy rynnowe wyposażone są w tzw. czyszczaki czyli specjalne koszyczki zapobiegające zapchaniu rur spustowych. Jeśli nasze orynnowanie posiada tego rodzaju osprzęt, wystarczy wyjąć koszyczki i je oczyścić.

Warto też skontrolować szczelność orynnowania. Podczas zimy mróz mógł uszkodzić połączenia poszczególnych elementów systemu, w wyniku czego rynny mogą okazać się nieszczelne. To, czy system jest szczelny czy nie można sprawdzić w bardzo prosty sposób – wystarczy wlać wodę do rur uprzednio zatykając wylewkę. Jeśli okaże się, że system jest nie szczelny, drobne defekty będzie można naprawić za pomocą specjalnych uszczelniaczy. Na większe lepiej założyć specjalne złączki uszczelniające.

Zanim przystąpimy do naprawy rynien, dobrze jest przygotować sobie wcześniej wszystkie elementy, które będą wymagać naprawy. Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, w pierwszej kolejności wszystko wyczyśćmy i dopiero po tym zabezpieczmy np. warstwą lakieru zaprawkowego.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Źródło: Blachy Pruszyński/ jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

    Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

    Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

    Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

    Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    REKLAMA

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    REKLAMA