REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przegląd i konserwacja dachu i orynnowania

Subskrybuj nas na Youtube
Dom jednorodzinny. Fot. Blachy Pruszyński
Dom jednorodzinny. Fot. Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

REKLAMA

REKLAMA

Dach podczas zimy przechodzi prawdziwy test swojej wytrzymałości. Dlatego też, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, powinniśmy wykonać sezonowy przegląd dachu i o ile zajdzie taka potrzeba, naprawić wszystkie powstałe uszkodzenia. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę?

Opady, śniegu a także silnie wiejący wiatr mogą w znacznym stopniu zweryfikować stan oraz jakość naszego pokrycia dachowego i systemu rynnowego. Dlatego też, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, warto przystąpić do prac mających na calu ocenę stanu technicznego naszego pokrycia dachowego. Większa czujność i częstsze kontrole dachu pozwolą nam wcześniej wykryć powstałe usterki, kiedy te nie będą jeszcze zbyt rozległe. Usuwanie drobnych szkód jest prostsze i tańsze poza tym pozwoli uniknąć generalnego remontu w przyszłości.

REKLAMA

Zobacz także: Jak profesjonalnie dbać o rynny i krokwie?

Przegląd dachu

REKLAMA

Podczas przeglądu dachu powinniśmy sprawdzić stan pokrycia dachowego oraz skontrolować konstrukcję. Nie wszystkie usterki, które powstają na pokryciu dachowym, możemy zauważyć przy samodzielnych oględzinach. Dlatego też przegląd i renowację pokrycia dachowego najlepiej zlecić specjalnej firmie, która zajmuje się tego typu pracami. Wynajęcie takiej ekipy nie jest zbyt kosztowne, w porównaniu z tym ile może wynieść nas remont całego dachu.  

Najbardziej narażone na zniszczenia są wszystkie łączenia poszczególnych części pokrycia dachowego oraz połacie z wystającymi elementami. Podczas kontroli dachu warto zwrócić uwagę na stan obróbek dachowych przy kominie oraz na rynny koszowe (rynny koszowe to wklęsłe obróbki znajdujące się na przecięciu dwóch połaci dachowych, ich zadaniem jest umożliwić odpływ wody deszczowej z dachu do rynny dachowej). Uszczelniacze dekarskie, którymi zabezpiecza się kosze dachowe, bardzo często wraz z upływem czasu ulegają zużyciu, powodując nieszczelność dachu.

- Przenikająca wilgoć może doprowadzić do przegnicia warstwy izolacyjnej dachu, a w najgorszym przypadku uszkodzenia konstrukcji budynku – przestrzega Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński, producenta pokryć dachowych
i elewacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Intensywne deszcze a także zalegający na dachu śniegu mogą spowodować znaczne spustoszenia na dachach, które wyposażone są w osłony przeciwśniegowe i śniegołazy. Dlatego też zawczasu warto zweryfikować to, czy śnieg nie naruszył ich konstrukcji.

Na stronie kolejnej: Jak wykonać przegląd rynien?


Przegląd rynien

Aby rynny długo spełniały swoje zadanie powinny być szczelne i drożne. Sprawdzanie stanu orynnowania najlepiej rozpocząć zaraz po pierwszych roztopach. Śnieg i lód zalegający w rynnach w czasie zimy mógł spowodować ich uszkodzenia, które z czasem mogą przyczynić się do złego funkcjonowania całego systemu. Podczas kontroli, warto sprawdzić również newralgiczne miejscach, pod kątem tego czy nie nazbierały się w nich  różne zanieczyszczenia, które mogą ograniczyć przepustowość orynnowania.

Zobacz także: Problemy z dachem – wymienić czy naprawiać?

Te prace możemy wykonać samodzielnie

REKLAMA

Niektóre czynności związane z konserwacją dachu możemy wykonać samodzielnie. Np. błoto, które osadza się na ściankach rynien – można usunąć samodzielnie. Najlepiej zrobić to wodą pod ciśnieniem, uprzednio wymiatając z rynien wszystkie zanieczyszczenia np. szczotką.

Usuwanie zanieczyszczeń powinniśmy przeprowadzić skrupulatnie, unikając używania ostrych narzędzi, które mogą doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych powłoki orynnowaniamówi Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński.

Niektóre systemy rynnowe wyposażone są w tzw. czyszczaki czyli specjalne koszyczki zapobiegające zapchaniu rur spustowych. Jeśli nasze orynnowanie posiada tego rodzaju osprzęt, wystarczy wyjąć koszyczki i je oczyścić.

Warto też skontrolować szczelność orynnowania. Podczas zimy mróz mógł uszkodzić połączenia poszczególnych elementów systemu, w wyniku czego rynny mogą okazać się nieszczelne. To, czy system jest szczelny czy nie można sprawdzić w bardzo prosty sposób – wystarczy wlać wodę do rur uprzednio zatykając wylewkę. Jeśli okaże się, że system jest nie szczelny, drobne defekty będzie można naprawić za pomocą specjalnych uszczelniaczy. Na większe lepiej założyć specjalne złączki uszczelniające.

Zanim przystąpimy do naprawy rynien, dobrze jest przygotować sobie wcześniej wszystkie elementy, które będą wymagać naprawy. Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, w pierwszej kolejności wszystko wyczyśćmy i dopiero po tym zabezpieczmy np. warstwą lakieru zaprawkowego.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Źródło: Blachy Pruszyński/ jz

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA