REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykonać prace wyburzeniowe i rozbiórkowe domu?

Joanna Orzechowska
Planując przebudowę warto przemyśleć prace tak, by odzyskać jak najwięcej materiałów, które potem możemy wykorzystać
Planując przebudowę warto przemyśleć prace tak, by odzyskać jak najwięcej materiałów, które potem możemy wykorzystać

REKLAMA

REKLAMA

Jak zaplanować i zrealizować przebudowę domu? Jak zadbać o zabezpieczenie ludzi i budynku? Pamiętając o kilku zasadach to trudne zadanie stanie się wykonalne.

Po pierwsze – projekt

REKLAMA

Już na etapie planowania tego typu prac należy pamiętać, że rozbiórka czy wyburzanie musi być wykonywane według projektu architektonicznego, a przebieg robót musi być nadzorowany przez inżyniera z uprawnieniami budowlanymi. Zacząć należy od projektu. To w nim zawarte są informacje o zakresie prac, rysunki z oznaczonymi elementami do wyburzenia, sposób wykonania wzmocnień pozostałych części budynku, a także określona kolejność wykonywania prac.

Po drugie – przygotowanie

Gdy mamy już gotowy projekt przygotować należy:
- ogrodzenie terenu,
- zabezpieczenie przejazdów i przejść,
- oznakowanie (tablica informacyjna),
- miejsce do składowania odzyskanych materiałów budowlanych.

Po trzecie – ostrożne planowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Planując przebudowę warto przemyśleć prace tak, by odzyskać jak najwięcej materiałów, które potem możemy wykorzystać. By to ułatwić, już na etapie rozbiórki warto je zabezpieczyć i posegregować. Gruzu nie wolno składować w budynku, czy na balkonach, ponieważ nadmiernie obciąża to stropy, niedozwolone jest jednak zrzucanie go z wysokości. Najlepiej usuwać go z budynku poprzez rynny zsypowe do kontenerów.

Po czwarte – UWAGA! Pod napięciem

Jeżeli planujemy rozbiórkę urządzeń i instalacji telefonicznych, elektrycznych, wodno – kanalizacyjnych czy centralnego ogrzewania najpierw należy odłączyć je od sieci miejskiej a potem wymontować wszelkie urządzenia takie jak grzejniki, kotły, kuchenki, oprawy oświetleniowe, wanny, umywalki, armatura, a dopiero potem okablowanie i rury.

Po piąte – narzędzia

Przy wyborze narzędzi używanych do rozbiórki bierze się pod uwagę warunki oraz rodzaj materiału. Można jej dokonywać mechanicznie (młotami elektrycznymi, pneumatycznymi, piłami tarczowymi), bądź też ręcznie (młotami lub kilofami). Do cięcia zbrojeń i elementów konstrukcji stalowych używa się szlifierek kątowych i palników acetylenowych.


Po szóste – UWAGA! Prace na wysokości

Jeżeli prace będą wykonywane na wysokości powyżej czterech metrów, przestrzegać należy kilku zasad bezpieczeństwa. Prac takich nie wolno realizować przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych – śniegu, deszczu, silnym wietrze a robotnicy muszą być przypięci pasami na linach do trwałych elementów budynku. Wszelkie otwory w stropach należy zabezpieczyć deskami lub ogrodzeniem.

Podczas rozbiórki niedozwolone jest przebywanie ludzi na niższych kondygnacjach budynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA