REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykonać prace wyburzeniowe i rozbiórkowe domu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Planując przebudowę warto przemyśleć prace tak, by odzyskać jak najwięcej materiałów, które potem możemy wykorzystać
Planując przebudowę warto przemyśleć prace tak, by odzyskać jak najwięcej materiałów, które potem możemy wykorzystać

REKLAMA

REKLAMA


Jak zaplanować i zrealizować przebudowę domu? Jak zadbać o zabezpieczenie ludzi i budynku? Pamiętając o kilku zasadach to trudne zadanie stanie się wykonalne.

Po pierwsze – projekt

REKLAMA

Już na etapie planowania tego typu prac należy pamiętać, że rozbiórka czy wyburzanie musi być wykonywane według projektu architektonicznego, a przebieg robót musi być nadzorowany przez inżyniera z uprawnieniami budowlanymi. Zacząć należy od projektu. To w nim zawarte są informacje o zakresie prac, rysunki z oznaczonymi elementami do wyburzenia, sposób wykonania wzmocnień pozostałych części budynku, a także określona kolejność wykonywania prac.

Po drugie – przygotowanie

Gdy mamy już gotowy projekt przygotować należy:
- ogrodzenie terenu,
- zabezpieczenie przejazdów i przejść,
- oznakowanie (tablica informacyjna),
- miejsce do składowania odzyskanych materiałów budowlanych.

Po trzecie – ostrożne planowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Planując przebudowę warto przemyśleć prace tak, by odzyskać jak najwięcej materiałów, które potem możemy wykorzystać. By to ułatwić, już na etapie rozbiórki warto je zabezpieczyć i posegregować. Gruzu nie wolno składować w budynku, czy na balkonach, ponieważ nadmiernie obciąża to stropy, niedozwolone jest jednak zrzucanie go z wysokości. Najlepiej usuwać go z budynku poprzez rynny zsypowe do kontenerów.

Po czwarte – UWAGA! Pod napięciem

Jeżeli planujemy rozbiórkę urządzeń i instalacji telefonicznych, elektrycznych, wodno – kanalizacyjnych czy centralnego ogrzewania najpierw należy odłączyć je od sieci miejskiej a potem wymontować wszelkie urządzenia takie jak grzejniki, kotły, kuchenki, oprawy oświetleniowe, wanny, umywalki, armatura, a dopiero potem okablowanie i rury.

Po piąte – narzędzia

Przy wyborze narzędzi używanych do rozbiórki bierze się pod uwagę warunki oraz rodzaj materiału. Można jej dokonywać mechanicznie (młotami elektrycznymi, pneumatycznymi, piłami tarczowymi), bądź też ręcznie (młotami lub kilofami). Do cięcia zbrojeń i elementów konstrukcji stalowych używa się szlifierek kątowych i palników acetylenowych.


Po szóste – UWAGA! Prace na wysokości

Jeżeli prace będą wykonywane na wysokości powyżej czterech metrów, przestrzegać należy kilku zasad bezpieczeństwa. Prac takich nie wolno realizować przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych – śniegu, deszczu, silnym wietrze a robotnicy muszą być przypięci pasami na linach do trwałych elementów budynku. Wszelkie otwory w stropach należy zabezpieczyć deskami lub ogrodzeniem.

Podczas rozbiórki niedozwolone jest przebywanie ludzi na niższych kondygnacjach budynku.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA