REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pozbyć się grzyba?

Joanna Orzechowska
Grzyb w domu jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia – wdychanie zarodników może powodować nudności, problemy z oddychaniem, alergie, bóle i zawroty głowy
Grzyb w domu jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia – wdychanie zarodników może powodować nudności, problemy z oddychaniem, alergie, bóle i zawroty głowy

REKLAMA

REKLAMA

Brak drewnianych elementów wykończeniowych nie gwarantuje braku problemów z grzybem w domu. Czai się on w różnych miejscach, na przykład w glebie w okolicach budynku.

Skąd on się wziął?

REKLAMA

Pleśń pojawia się “znikąd” – jej zarodniki są wszędzie i wystarczy chwila nieuwagi, by zaatakowały. Grzyby są bardziej “wymagające”, muszą się najpierw zadomowić w ziemi pod domem, drewnie kominkowym lub budowlanym, następnie trafić na sprzyjające warunki, a dopiero potem błyskawicznie atakaują – powodują nieprzyjemny zapach, odpadanie tynku, tapet, etc.

Nie tylko estetyka

Zagrzybiona ściana nie jest szczególną ozdobą domu, ale czy konsekwencje obecności grzyba ograniczają się tylko do przykrych doznań estetycznych i zapachowych? Niestety, sprawa jest dużo poważniejsza.
Przede wszystkim grzyb w domu jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia – wdychanie zarodników może powodować nudności, problemy z oddychaniem, alergie, bóle i zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach nawet nowotwory. Szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci, u których te dolegliwości występują szybciej i mają ostrzejszy przebieg. Ponadto niektóre grzyby oddychają tlenowo, czyli “zabierają” powietrze i oddają dwutlenek węgla, którego nadmiar jest dla człowieka szkodliwy.Rujnują jednakże nie tylko zdrowie, ale także sam budynek, bo poszukując pożywienia, czyli mikroelementów zawartych w drewnie, wrastają głęboko w ściany. Następstwem ich skrytobójczej działalności jest niszczenie spoiwa między cegłami, tynku, pokrycia ścian, murszenie i gnicie wszelkich drewnianych elementów. Najgroźniejsze jest oczywiście niszczenie drewnianej konstrukcji domu, ponieważ może grozić to nawet zawaleniem budynku.

Jak się go pozbyć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobór środka grzybobójczego zależy od rodzaju grzyba. Zanim jednak zaatakujemy chemicznie, trzeba go osłabić. Na początek musimy wiedzieć, że grzybom służy przytulna atmosfera – brak przewiewów, wysoka temperatura i wilgoć. Zatem, by się z nimi uporać, należy pogorszyć ich życiowe warunki poprzez poprawę wentylacji oraz zminimalizowanie wilgoci (np.: pochłaniaczem). W ten sposób grzyb przechodzi w stan spoczynku, nie rozrasta się i łatwiej go zlikwidować za pomocą odpowiednio dobranych preparatów.

Gdy zauważymy pierwsze oznaki zagrzybienia musimy zareagować błyskawicznie, inaczej grożą nam poważne konsekwencje zarówno zdrowotne, jak i zagrożenie stabilności budynku.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA