Jak pozbyć się grzyba?
REKLAMA
REKLAMA
Skąd on się wziął?
REKLAMA
Pleśń pojawia się “znikąd” – jej zarodniki są wszędzie i wystarczy chwila nieuwagi, by zaatakowały. Grzyby są bardziej “wymagające”, muszą się najpierw zadomowić w ziemi pod domem, drewnie kominkowym lub budowlanym, następnie trafić na sprzyjające warunki, a dopiero potem błyskawicznie atakaują – powodują nieprzyjemny zapach, odpadanie tynku, tapet, etc.
Nie tylko estetyka
Zagrzybiona ściana nie jest szczególną ozdobą domu, ale czy konsekwencje obecności grzyba ograniczają się tylko do przykrych doznań estetycznych i zapachowych? Niestety, sprawa jest dużo poważniejsza.
Przede wszystkim grzyb w domu jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia – wdychanie zarodników może powodować nudności, problemy z oddychaniem, alergie, bóle i zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach nawet nowotwory. Szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci, u których te dolegliwości występują szybciej i mają ostrzejszy przebieg. Ponadto niektóre grzyby oddychają tlenowo, czyli “zabierają” powietrze i oddają dwutlenek węgla, którego nadmiar jest dla człowieka szkodliwy.Rujnują jednakże nie tylko zdrowie, ale także sam budynek, bo poszukując pożywienia, czyli mikroelementów zawartych w drewnie, wrastają głęboko w ściany. Następstwem ich skrytobójczej działalności jest niszczenie spoiwa między cegłami, tynku, pokrycia ścian, murszenie i gnicie wszelkich drewnianych elementów. Najgroźniejsze jest oczywiście niszczenie drewnianej konstrukcji domu, ponieważ może grozić to nawet zawaleniem budynku.
Jak się go pozbyć?
Dobór środka grzybobójczego zależy od rodzaju grzyba. Zanim jednak zaatakujemy chemicznie, trzeba go osłabić. Na początek musimy wiedzieć, że grzybom służy przytulna atmosfera – brak przewiewów, wysoka temperatura i wilgoć. Zatem, by się z nimi uporać, należy pogorszyć ich życiowe warunki poprzez poprawę wentylacji oraz zminimalizowanie wilgoci (np.: pochłaniaczem). W ten sposób grzyb przechodzi w stan spoczynku, nie rozrasta się i łatwiej go zlikwidować za pomocą odpowiednio dobranych preparatów.
Gdy zauważymy pierwsze oznaki zagrzybienia musimy zareagować błyskawicznie, inaczej grożą nam poważne konsekwencje zarówno zdrowotne, jak i zagrożenie stabilności budynku.
REKLAMA
REKLAMA