REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak prawidłowo zdejmować miarę?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Miary z figury mogą być zdejmowane w różnej kolejności. Osoba mierzona powinna stać prosto, ale swobodnie. Niewłaściwa postawa przy zdejmowaniu miar może być powodem wielu poprawek, które trzeba wprowadzić podczas szycia.

Pierwszą czynnością przygotowującą do pobierania miar jest zaznaczenie poziomej linii talii. W tym celu przepasaj figurę w talii taśmą centymetrową z przytwierdzoną haftką, ewentualnie bawełnianą tasiemką, zwracając uwagę na właściwy jej układ. Od prawidłowego zaznaczenia talii w dużym stopniu zależy dokładność takich miar, jak długość przodu, długość tyłu i wysokość gorsu. Z figury zdejmuje się poniżej opisane miary.

REKLAMA

Wzrost - miarę tę uzyskuje się od najwyższego punktu głowy do górnej linii obcasa. Należy korzystać z centymetra z ciężarkiem. Drugi sposób zdejmowania tej miary: wzrost oznacza się na pionie (np. ściana, framuga drzwi), przy którym stoi osoba mierzona.

Obwód szyi - mierzy się centymetrem ułożonym przy nasadzie szyi tak, aby jej nie uciskał.

REKLAMA

Obwód gorsu - stań za osobą mierzoną, następnie przeprowadź centymetr pod pachami, przy czym osoba ta przytrzymuje go na najwyższym punkcie gorsu. Obwód gorsu można mierzyć z przodu, ale wymaga to większej uwagi, zwłaszcza gdy sylwetkę cechuje niski gors i centymetr obsuwa się na plecach.

Obwód talii - zdejmuje się w miejscu największego zwężenia tułowia, przy czym sposób zdejmowania (luźniej lub ciaśniej) dostosowuje się do przeznaczenia szytego modelu (np. spódnica, suknia, bluzka) oraz do własnych upodobań, np. talia mocno podkreślona lub niezbyt eksponowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obwód bioder – prowadź centymetr w najszerszej części figury poniżej talii. Przeciętna odległość od talii do bioder wynosi 10—20 cm. Mierzenie obwodu bioder jest trudne, zwłaszcza przy figurach tęższych i o wystającym brzuchu. Uważaj, aby centymetr przebiegał po linii pionu od wypukłości. W tym celu przyłóż linijkę do najwyższego punktu brzucha i prowadź centymetr po linijce, którą osoba mierzona przytrzymuje. Przy mierzeniu obwodu bioder bardzo ważny jest układ centymetra.

Wysokość gorsu przodu – centymetr przytrzymuj palcem na wysokości siódmego kręgu szyi, czyli na tzw. kostce barkowej. Następnie prowadź go u nasady szyi do przodu przez najwyższy punkt gorsu (odnotuj wysokość gorsu) i dalej trzymając centymetr na siódmym kręgu szyi prowadź do talii zaznaczonej tasiemką. Zwróć uwagę na postawę osoby mierzonej - czy nie prostuje się nadmiernie i nie zmienia przez to długości przodu i tyłu. Miara wysokości gorsu wyznacza najwyższy punkt gorsu, według którego wyprowadza się długość i kierunek zaszewek w bluzkach.

Długość tyłu - mierzy się od siódmego kręgu szyi do tasiemki opasującej talię. Różnice między miarami długości przodu i długości tyłu charakteryzują postawę (figura normalna, pochyła, sprężysta, otyła). Przy przeciętnej figurze długość przodu jest 2—4 cm większa od długości tyłu (po odjęciu obwodu podkroju szyi w tyle).

Szerokość pleców - miara ta jest trudna do zdjęcia, zwłaszcza gdy osoba mierzona jest w ubraniu, które tuszuje kontury ciała. Szerokość pleców mierz od nasady jednego ramienia do nasady drugiego, nad górną częścią łopatek.

Szerokość przodu - mierz w odległości 5—8 cm od nasady szyi w przodzie, w linii poziomej (nad linią biustu). Jest to miara kontrolna, która w konstrukcji bluzki wynika z obliczenia. Należy o niej pamiętać i uwzględnić ją, zwłaszcza gdy szyje się model dla osoby o zbyt małym lub zbyt dużym gorsie.

Szerokość rozstawienia gorsu - miara ta jest odległością między najwyższymi punktami gorsu. Wymaga dokładności, gdyż na jej podstawie oblicza się wierzchołek zaszewki.

Obwód ręki - mierzy się przy nasadzie ręki, w miejscu, w którym jest ona najtęższa. Centymetr należy ułożyć gładko, bez luzu, ale i niezbyt ciasno.

Długość rękawa - centymetr przyłóż do kości ramieniowej (miejsca, gdzie powinien być wszyty rękaw). Przytrzymując centymetr prowadź go wzdłuż lekko zgiętego łokcia do kostki przegubu. Długość rękawa mierzona z długością ramienia od nasady szyi służy jako miara kontrolna i jest przydatna szczególnie przy konstrukcji kimon i raglanów.

Mierzenie długości ramienia - nie jest to miara konieczna ponieważ wynika z obliczenia. W wielu jednak przypadkach, jak ułomność figury, przedłużone lub skrócone ramię, należy zmierzyć długość ramienia od nasady szyi do punktu wyobrażającego kontur wszycia rękawa.

Długość spódnicy - mierzy się w następującej kolejności: 1. długość przodu: od talii pośrodku przodu do podłogi, 2. długość boku: od talii wzdłuż prawego boku do podłogi, 3. długość tyłu: od talii pośrodku tyłu do podłogi. Od każdej z tych długości należy odjąć różnicę wynikającą z odległości od podłogi do długości spódnicy.

Długość sukni - długość tę należy mierzyć pośrodku tyłu. Początek centymetra przyłóż do siódmego kręgu szyi i przeprowadzić do linii talii. W miejscu talii centymetr przytrzymaj i mierz w dół, odczytując wymaganą długość.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA