Czy wiesz jak prawidłowo zdejmować miarę?
REKLAMA
REKLAMA
Pierwszą czynnością przygotowującą do pobierania miar jest zaznaczenie poziomej linii talii. W tym celu przepasaj figurę w talii taśmą centymetrową z przytwierdzoną haftką, ewentualnie bawełnianą tasiemką, zwracając uwagę na właściwy jej układ. Od prawidłowego zaznaczenia talii w dużym stopniu zależy dokładność takich miar, jak długość przodu, długość tyłu i wysokość gorsu. Z figury zdejmuje się poniżej opisane miary.
REKLAMA
Wzrost - miarę tę uzyskuje się od najwyższego punktu głowy do górnej linii obcasa. Należy korzystać z centymetra z ciężarkiem. Drugi sposób zdejmowania tej miary: wzrost oznacza się na pionie (np. ściana, framuga drzwi), przy którym stoi osoba mierzona.
Obwód szyi - mierzy się centymetrem ułożonym przy nasadzie szyi tak, aby jej nie uciskał.
REKLAMA
Obwód gorsu - stań za osobą mierzoną, następnie przeprowadź centymetr pod pachami, przy czym osoba ta przytrzymuje go na najwyższym punkcie gorsu. Obwód gorsu można mierzyć z przodu, ale wymaga to większej uwagi, zwłaszcza gdy sylwetkę cechuje niski gors i centymetr obsuwa się na plecach.
Obwód talii - zdejmuje się w miejscu największego zwężenia tułowia, przy czym sposób zdejmowania (luźniej lub ciaśniej) dostosowuje się do przeznaczenia szytego modelu (np. spódnica, suknia, bluzka) oraz do własnych upodobań, np. talia mocno podkreślona lub niezbyt eksponowana.
REKLAMA
Obwód bioder – prowadź centymetr w najszerszej części figury poniżej talii. Przeciętna odległość od talii do bioder wynosi 10—20 cm. Mierzenie obwodu bioder jest trudne, zwłaszcza przy figurach tęższych i o wystającym brzuchu. Uważaj, aby centymetr przebiegał po linii pionu od wypukłości. W tym celu przyłóż linijkę do najwyższego punktu brzucha i prowadź centymetr po linijce, którą osoba mierzona przytrzymuje. Przy mierzeniu obwodu bioder bardzo ważny jest układ centymetra.
Wysokość gorsu przodu – centymetr przytrzymuj palcem na wysokości siódmego kręgu szyi, czyli na tzw. kostce barkowej. Następnie prowadź go u nasady szyi do przodu przez najwyższy punkt gorsu (odnotuj wysokość gorsu) i dalej trzymając centymetr na siódmym kręgu szyi prowadź do talii zaznaczonej tasiemką. Zwróć uwagę na postawę osoby mierzonej - czy nie prostuje się nadmiernie i nie zmienia przez to długości przodu i tyłu. Miara wysokości gorsu wyznacza najwyższy punkt gorsu, według którego wyprowadza się długość i kierunek zaszewek w bluzkach.
Długość tyłu - mierzy się od siódmego kręgu szyi do tasiemki opasującej talię. Różnice między miarami długości przodu i długości tyłu charakteryzują postawę (figura normalna, pochyła, sprężysta, otyła). Przy przeciętnej figurze długość przodu jest 2—4 cm większa od długości tyłu (po odjęciu obwodu podkroju szyi w tyle).
Szerokość pleców - miara ta jest trudna do zdjęcia, zwłaszcza gdy osoba mierzona jest w ubraniu, które tuszuje kontury ciała. Szerokość pleców mierz od nasady jednego ramienia do nasady drugiego, nad górną częścią łopatek.
Szerokość przodu - mierz w odległości 5—8 cm od nasady szyi w przodzie, w linii poziomej (nad linią biustu). Jest to miara kontrolna, która w konstrukcji bluzki wynika z obliczenia. Należy o niej pamiętać i uwzględnić ją, zwłaszcza gdy szyje się model dla osoby o zbyt małym lub zbyt dużym gorsie.
Szerokość rozstawienia gorsu - miara ta jest odległością między najwyższymi punktami gorsu. Wymaga dokładności, gdyż na jej podstawie oblicza się wierzchołek zaszewki.
Obwód ręki - mierzy się przy nasadzie ręki, w miejscu, w którym jest ona najtęższa. Centymetr należy ułożyć gładko, bez luzu, ale i niezbyt ciasno.
Długość rękawa - centymetr przyłóż do kości ramieniowej (miejsca, gdzie powinien być wszyty rękaw). Przytrzymując centymetr prowadź go wzdłuż lekko zgiętego łokcia do kostki przegubu. Długość rękawa mierzona z długością ramienia od nasady szyi służy jako miara kontrolna i jest przydatna szczególnie przy konstrukcji kimon i raglanów.
Mierzenie długości ramienia - nie jest to miara konieczna ponieważ wynika z obliczenia. W wielu jednak przypadkach, jak ułomność figury, przedłużone lub skrócone ramię, należy zmierzyć długość ramienia od nasady szyi do punktu wyobrażającego kontur wszycia rękawa.
Długość spódnicy - mierzy się w następującej kolejności: 1. długość przodu: od talii pośrodku przodu do podłogi, 2. długość boku: od talii wzdłuż prawego boku do podłogi, 3. długość tyłu: od talii pośrodku tyłu do podłogi. Od każdej z tych długości należy odjąć różnicę wynikającą z odległości od podłogi do długości spódnicy.
Długość sukni - długość tę należy mierzyć pośrodku tyłu. Początek centymetra przyłóż do siódmego kręgu szyi i przeprowadzić do linii talii. W miejscu talii centymetr przytrzymaj i mierz w dół, odczytując wymaganą długość.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.