REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak prawidłowo zdejmować miarę?

REKLAMA

REKLAMA

Miary z figury mogą być zdejmowane w różnej kolejności. Osoba mierzona powinna stać prosto, ale swobodnie. Niewłaściwa postawa przy zdejmowaniu miar może być powodem wielu poprawek, które trzeba wprowadzić podczas szycia.

Pierwszą czynnością przygotowującą do pobierania miar jest zaznaczenie poziomej linii talii. W tym celu przepasaj figurę w talii taśmą centymetrową z przytwierdzoną haftką, ewentualnie bawełnianą tasiemką, zwracając uwagę na właściwy jej układ. Od prawidłowego zaznaczenia talii w dużym stopniu zależy dokładność takich miar, jak długość przodu, długość tyłu i wysokość gorsu. Z figury zdejmuje się poniżej opisane miary.

REKLAMA

Wzrost - miarę tę uzyskuje się od najwyższego punktu głowy do górnej linii obcasa. Należy korzystać z centymetra z ciężarkiem. Drugi sposób zdejmowania tej miary: wzrost oznacza się na pionie (np. ściana, framuga drzwi), przy którym stoi osoba mierzona.

Obwód szyi - mierzy się centymetrem ułożonym przy nasadzie szyi tak, aby jej nie uciskał.

REKLAMA

Obwód gorsu - stań za osobą mierzoną, następnie przeprowadź centymetr pod pachami, przy czym osoba ta przytrzymuje go na najwyższym punkcie gorsu. Obwód gorsu można mierzyć z przodu, ale wymaga to większej uwagi, zwłaszcza gdy sylwetkę cechuje niski gors i centymetr obsuwa się na plecach.

Obwód talii - zdejmuje się w miejscu największego zwężenia tułowia, przy czym sposób zdejmowania (luźniej lub ciaśniej) dostosowuje się do przeznaczenia szytego modelu (np. spódnica, suknia, bluzka) oraz do własnych upodobań, np. talia mocno podkreślona lub niezbyt eksponowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obwód bioder – prowadź centymetr w najszerszej części figury poniżej talii. Przeciętna odległość od talii do bioder wynosi 10—20 cm. Mierzenie obwodu bioder jest trudne, zwłaszcza przy figurach tęższych i o wystającym brzuchu. Uważaj, aby centymetr przebiegał po linii pionu od wypukłości. W tym celu przyłóż linijkę do najwyższego punktu brzucha i prowadź centymetr po linijce, którą osoba mierzona przytrzymuje. Przy mierzeniu obwodu bioder bardzo ważny jest układ centymetra.

Wysokość gorsu przodu – centymetr przytrzymuj palcem na wysokości siódmego kręgu szyi, czyli na tzw. kostce barkowej. Następnie prowadź go u nasady szyi do przodu przez najwyższy punkt gorsu (odnotuj wysokość gorsu) i dalej trzymając centymetr na siódmym kręgu szyi prowadź do talii zaznaczonej tasiemką. Zwróć uwagę na postawę osoby mierzonej - czy nie prostuje się nadmiernie i nie zmienia przez to długości przodu i tyłu. Miara wysokości gorsu wyznacza najwyższy punkt gorsu, według którego wyprowadza się długość i kierunek zaszewek w bluzkach.

Długość tyłu - mierzy się od siódmego kręgu szyi do tasiemki opasującej talię. Różnice między miarami długości przodu i długości tyłu charakteryzują postawę (figura normalna, pochyła, sprężysta, otyła). Przy przeciętnej figurze długość przodu jest 2—4 cm większa od długości tyłu (po odjęciu obwodu podkroju szyi w tyle).

Szerokość pleców - miara ta jest trudna do zdjęcia, zwłaszcza gdy osoba mierzona jest w ubraniu, które tuszuje kontury ciała. Szerokość pleców mierz od nasady jednego ramienia do nasady drugiego, nad górną częścią łopatek.

Szerokość przodu - mierz w odległości 5—8 cm od nasady szyi w przodzie, w linii poziomej (nad linią biustu). Jest to miara kontrolna, która w konstrukcji bluzki wynika z obliczenia. Należy o niej pamiętać i uwzględnić ją, zwłaszcza gdy szyje się model dla osoby o zbyt małym lub zbyt dużym gorsie.

Szerokość rozstawienia gorsu - miara ta jest odległością między najwyższymi punktami gorsu. Wymaga dokładności, gdyż na jej podstawie oblicza się wierzchołek zaszewki.

Obwód ręki - mierzy się przy nasadzie ręki, w miejscu, w którym jest ona najtęższa. Centymetr należy ułożyć gładko, bez luzu, ale i niezbyt ciasno.

Długość rękawa - centymetr przyłóż do kości ramieniowej (miejsca, gdzie powinien być wszyty rękaw). Przytrzymując centymetr prowadź go wzdłuż lekko zgiętego łokcia do kostki przegubu. Długość rękawa mierzona z długością ramienia od nasady szyi służy jako miara kontrolna i jest przydatna szczególnie przy konstrukcji kimon i raglanów.

Mierzenie długości ramienia - nie jest to miara konieczna ponieważ wynika z obliczenia. W wielu jednak przypadkach, jak ułomność figury, przedłużone lub skrócone ramię, należy zmierzyć długość ramienia od nasady szyi do punktu wyobrażającego kontur wszycia rękawa.

Długość spódnicy - mierzy się w następującej kolejności: 1. długość przodu: od talii pośrodku przodu do podłogi, 2. długość boku: od talii wzdłuż prawego boku do podłogi, 3. długość tyłu: od talii pośrodku tyłu do podłogi. Od każdej z tych długości należy odjąć różnicę wynikającą z odległości od podłogi do długości spódnicy.

Długość sukni - długość tę należy mierzyć pośrodku tyłu. Początek centymetra przyłóż do siódmego kręgu szyi i przeprowadzić do linii talii. W miejscu talii centymetr przytrzymaj i mierz w dół, odczytując wymaganą długość.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

REKLAMA

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA